Dermatológovia často odporúčajú laserovú terapiu ako riešenie na zmiernenie známok starnutia alebo na liečbu kožných ochorení, ako je hyperpigmentácia a jazvy po akné. V tomto článku sa dozviete, ako laserová terapia funguje a aké sú rôzne typy laserového ošetrenia. Predstavíme vám aj prípadné alternatívy a spôsoby, ako sa čo najlepšie starať o pleť a ako podporiť jej regeneráciu po ošetrení laserom.
Čo je to laserová terapia?
Výraz LASER je skratka pre Zosilňovač svetla stimulovanou emisiou žiarenia (Light Amplification of Stimulated Emission of Radiation) a vyjadruje, akým spôsobom laser funguje: svetelné lúče sú umelo generované, riadené a využívané na to, aby prenikali ľudským tkanivom a napravovali v tele rôzne zdravotné a kozmetické problémy.
Zjednodušene povedané – problémové oblasti pokožky sú „zlikvidované“ vysokoenergetickým svetlom. Toto svetlo sa mení na teplo a účinkuje v cieľových oblastiach. Najšetrnejšie zákroky účinkujú iba v epidermis pleti (povrchová vrstva), kým intenzívnejšie zákroky môžu prenikať do najhlbších vrstiev pleti.
Laserová terapia poskytuje presnejšie ošetrenie ako chemický peeling a používa sa na zmiernenie alebo odstránenie:
- jemných liniek a vrások
- kŕčových žíl
- ružovky (rosacea)
- porúch hyperpigmentácie, ako sú starecké škvrny (známe tiež ako slnečné škvrny) a škvrny po akné
- jaziev (vrátane jaziev po akné)
- materských znamienok
- nežiaduceho ochlpenia
- tetovania
Aké sú rôzne typy laserovej terapie?
V kozmetike sa používajú rôzne typy laserov, všetky však spadajú do dvoch hlavných kategórií: ablatívne lasery a neablatívne lasery:
Ablatívne (invazívne) lasery
Ablácia je lekársky termín používaný na popis odstránenia materiálu z povrchu objektu pomocou procesu erózie. Pre ablatívne laserové ošetrenie je typické, že odstraňuje vrchné vrstvy kože, preto môže trvať až niekoľko týždňov po zákroku, kým sa pleť zahojí.
Ablatívne lasery sa často používajú na zmiernenie jaziev. Používajú sa aj na ošetrenie vrások, pretože dokážu stimulovať tvorbu kolagénu. Poznáme dva rôzne typy ablatívneho lasera: CO2 laser a erbiový laser.
Neablatívne (neinvazívne) lasery
Neablatívne lasery ponechávajú povrch pleti nedotknutý, proces hojenia po zákroku prebieha normálne a rýchlo, hoci po ošetrení môže dôjsť k začervenaniu pokožky. Pôsobia pod povrchom pleti, preto sú vhodné predovšetkým na odstraňovanie kŕčových žíl, zmierňovanie porúch pigmentácie, ošetrenie jemných liniek a drobných vrások a odstránenie nežiaduceho ochlpenia a tetovania. Poznáme niekoľko rôznych typov neablatívnych laserov, najčastejšie sa používajú: DPL lasery, Nd: YAG lasery a alexandritové lasery.
Dermatológovia používajú aj ďalšie nelaserové zákroky na báze svetelného žiarenia, ako je napríklad Intenzívne pulzné svetlo (IPL).
Kedy by som mala zvažovať laserové ošetrenie pleti?
Ak vás do veľkej miery znepokojujú prejavy hyperpigmentácie, ružovky, jazvy po akné alebo akékoľvek iné kožne ochorenie, mali by ste sa o možnostiach liečby poradiť s dermatológom. Odporučí vám najvhodnejšiu liečbu pre vašu pleť.
Ešte predtým, ako sa rozhodnete podstúpiť ošetrenie laserom, môžete na zmiernenie prejavov ružovky alebo hyperpigmentácie vyskúšať niektoré účinné dermokozmetické prípravky určené na starostlivosť o pleť:
- Rad Eucerin AntiREDNESS ponúka pleti so sklonmi ku kuperóze a ružovke okamžitý a dlhotrvajúci komfort a úľavu od začervenania .
- V prípade problémov s hyperpigmentáciou, ako sú starecké škvrny, slnečné škvrny a škvrny po akné, vyskúšajte rad Eucerin Anti Pigment. Klinické a dermatologické testy preukázali, že prípravky z tohto radu zmierňujú tmavé škvrny a zabraňujú ich opätovnému výskytu. Prvé výsledky sú viditeľné po dvoch týždňoch a pri pravidelnom používaní sa ďalej zlepšujú.
Ak sa rozhodnete podstúpiť ošetrenie laserom, nezabúdajte, že najúčinnejšie funguje na svetlej pleti. Laserová terapia môže mať aj nežiaduce účinky a môže spôsobovať pozápalovú hyperpigmentáciu.
Ako mám ošetrovať pleť po laserovej terapii?
Laserové ošetrenie by mal robiť vždy výlučne iba kvalifikovaný a skúsený lekár a vy by ste mali dôsledne dodržiavať jeho pokyny pred zákrokom a aj po ňom.
Potom, ako sa vytvorí nové kožné tkanivo (proces označovaný ako reepitelizácia), je dôležité pleť hydratovať, čím pomôžete jej procesu regenerácie. Eucerin Aquaphor Regeneračná masť poskytuje pleti potrebnú SOS starostlivosť. Na povrchu pleti vytvára jemnú, polopriepustnú ochrannú bariéru, ktorá podporuje prirodzený transfer vodnej pary a kyslíka dovnútra a von z pleti. Zloženie obsahuje glycerín – účinnú hydratačnú zložku, ktorá priťahuje vodu a pomáha ju zadržiavať v pleti.
Glycerín účinkuje spolu s panthenolom, ktorý pomáha urýchliť regeneráciu a obnovu, a zároveň pleť hydratuje. Klinické a dermatologické testy preukázali, že Eucerin Aquaphor Regeneračná masť obnovuje veľmi suchú, popraskanú alebo podráždenú pleť. Nemala by sa používať na otvorené, mokvajúce alebo krvácajúce rany.
Povrch pleti, ktorý sa počas ošetrenia laserovou terapiou ošúpal, bude pravdepodobne veľmi citlivý na slnečné žiarenie, preto je dôležité po zákroku používať vysoký ochranný faktor, a to aj počas oblačných dní. Rad Eucerin na slnečnú ochranu obsahuje výrobky na opaľovanie na pleť tváre s vysokým a veľmi vysokým SPFS (30, 50 a 50+), ktoré po zákroku poskytujú pleti potrebnú ochranu.
Ak bola vašou indikáciou na ošetrenie laserovou terapiou ružovka alebo hyperpigmentácia, po úplnom zahojení pleti vtedy odporúčame dodržiavať pravidelnú každodennú jemnú, ale účinnú starostlivosť pomocou prípravkov, ktoré budú spĺňať konkrétne potreby vašej pleti a predĺžia tak účinok vášho ošetrenia. Vyskúšajte rad Eucerin AntiREDNESS na pleť so sklonmi k ružovke a rad Eucerin Anti Pigment na pleť so sklonmi k hyperpigmentácii. Zároveň odporúčame každý deň používať vysoko kvalitné výrobky určené na slnečnú ochranu, ktoré pomôžu pri prevencii vzniku opakovaných príznakov.