Naša pokožka je rovnako výnimočná ako my, ale u väčšiny ľudí sa prvé známky starnutia – jemné linky a vrásky - začínajú prejavovať od 25. roka života.
V tom čase už väčšina ľudí, ktorí ním v puberte trpeli, problémy s akné nemá. Avšak zhruba u 40 % ľudí príznaky pokračujú aj v neskoršej dospelosti1. Z toho tvorí 75 – 85 % žien2.
Ako sa vyrovnať s obidvoma naraz? Je možné zabrániť nedokonalostiam pleti a vráskam a redukovať ich súčasne? Tento článok ponúka rady o tom, ako poskytnúť starnúcej pleti so sklonom k akné potrebnú starostlivosť. Tiež odporúča niekoľko rôznych postupov (v závislosti od toho, či podstupujete liečbu akné, alebo nie), ktoré vám pomôžu spomaliť a znížiť viditeľné známky starnutia pleti a udržať vyrážky pod kontrolou.
1 C.C.Zouboulis, Hautarzt 2014 65: 733-750
2 Zeichner et al., J Clin Aesthet Dermatolog., 2017; 10 (1): 37-46 and Holzmann, Sharkery, Skin Pharmacol Physiol 2014; 27: 3-8
Ako sa pleť so sklonom k akné mení po tridsiatke?
Koža so sklonom k akné je obvykle mastná pleť, pre ktorú je typická nadmerná tvorba kožného mazu. Dobrou správou pre ľudí s mastnou pleťou je to, že tento kožný maz má tendenciu udržiavať pleť hladkú a pružnú dlhšiu dobu, preto sú jemné linky a vrásky spočiatku menej viditeľné. Aj napriek tomu sa však všetky typy pleti vekom vysušujú a mastná pleť nie je výnimkou.
Acne tarda (alebo „neskoré akné“) sa líši od klasického akné v puberte: má tendenciu k menšiemu množstvu čiernych bodiek, ale naopak, vyrážky a zapálené lézie primárne v oblasti brady sú častejšie.