Potraviny, ktoré konzumujeme, sa už dlhodobo spájajú so zdravím pokožky a aj výskum preukázal súvislosť medzi stravou a pleťou.1 Napriek tomu zostáva vzťah medzi stravou a akné kontroverzný a často nepreukázaný.2,3
Tento článok skúma najnovšie názory v tejto oblasti. Zameriava sa na konkrétne potraviny, najčastejšie spájané s akné a vysvetľuje dôvody pre túto spojitosť. Ak sa chcete dozvedieť viac o zmenách, ktoré by ste mohli ohľadom svojho stravovania zvážiť, a ak chcete získať kontrolu nad svojim akné, prečítajte si článok Ako môžem zmeniť stravu, aby som tým pomohol svojej pleti?
Aké druhy potravín sa najčastejšie spájajú so vznikom vyrážok a akné?
Existujú mnohé správy o vedeckom výskume, ktoré dospeli k záverom, že v spoločnostiach orientovaných na poľnohospodárstvo a v neindustrializovaných spoločnostiach sa vyskytuje menej prípadov akné, ako v krajinách západnej populácie.4 30 rokov trvajúca štúdia na populácii Inuitov v severnej Kanade zo začiatku 70. rokov ukázala, že v čase, kedy populácia žila a stravovala sa tradičným spôsobom, nevyskytovali sa u nej žiadne prípady akné. Tie sa vyskytli až potom, keď do ich stravy pridali západné potraviny.5,6. Súvisiace správy, či štúdie o prisťahovalcoch z írskeho vidieka do Spojených štátov7, komunít na Papui-Novej Guinei a v Paraguaji8 a vidieckych oblastí Kene9, Zambie10, Južnej Afriky11 a Brazílie12, boli tiež použité na podporu tvrdenia, že typické zložky západnej stravy môžu vyvolávať akné.
Hlavnými zložkami západnej stravy sú hyperglykemické sacharidy, mlieko (kravské) a saturované tuky. Existujú presvedčivé dôkazy, ktoré naznačujú, že potraviny s vysokým glykemickým indexom, spolu s mliekom, môžu s veľkou pravdepodobnosťou vyvolávať akné.3 Sú známe ako stimulátory androgénov (mužských hormónov), ktoré zohrávajú dôležitú a preukázanú rolu pri vzniku vyrážok. Viac sa dozviete v článku Akné a hormóny.
Veda už menej jednoznačne hovorí o roli, ktorú môže zohrávať nedostatok určitých potravín pri vzniku akné, ale debata sa do značnej miery točí okolo nasledujúceho: rovnováha omega-3 mastných kyselín a omega-6 mastných kyselín, vlákniny, antioxidantov a zinku.
Akné a potraviny s vysokým glykemickým indexom
Glykemický index (GI) je systém hodnotení potravín obsahujúcich sacharidy. Ukazuje ich vplyv na hladinu cukru v krvi. Sacharidy s vysokým glykemickým indexom sa rýchlo rozkladajú a spôsobujú rýchly nárast hladiny cukru v krvi. Sacharidy s nízkym glykemickým indexom sa rozkladajú pomalšie, takže cukor v krvi stúpa postupne a pozvoľna.
Potraviny s vysokým glykemickým indexom rýchlo zvyšujú hladinu cukru v krvi, čo spôsobuje, že naše telo produkuje viac inzulínu (inzulín je hormón produkovaný v podžalúdkovej žľaze, ktorý umožňuje ľudským bunkám využívať a ukladať cukor zo sacharidov). Inzulín stimuluje androgény (mužské hormóny), ktoré naopak stimulujú nadmernú tvorbu kožného mazu (seborea) a hyperkeratinizáciu (nadmernú produkciu buniek, ktorá spôsobuje zhrubnutie pokožky, čím dochádza k upchávaniu mazových žliaz). Seborea a hyperkeratinizácia sú kľúčové fázy pri vzniku problematickej pleti. Viac sa dočítate v článkoch Akné a hormóny a Ako vzniká akné.
Medzi potraviny s vysokým glykemickým indexom patria: rafinované potraviny (biely cukor, biele pečivo, sladené potraviny - do tejto skupiny patria sladené nealkoholické nápoje a čokoláda, ktoré bývajú často uvádzané ako spúšťače akné ), zemiaky a biela ryža. Viac o možných dôsledkoch, ktoré majú tieto potraviny na vašu pleť, a o alternatívach, ktoré by ste možno mohli zvážiť, sa dočítate v článku Aké zmeny môžem urobiť v stravovaní, aby som pomohol svojej pleti so sklonom k akné?
Akné verzus mlieko a ďalšie mliečne výrobky
Mlieko má relatívne nízku hodnotu glykemického indexu, ale je najčastejším typom potravy, spolupôsobiacim pri náhlom výskyte akné. V skutočnosti nedávna štúdia, ktorá analyzovala výskum vplyvu výživy na akné v rokoch 2004 až 2014, zistila, že mlieko a mliečne výrobky sú najviac skúmanou oblasťou.3 Zároveň je potrebné povedať, že údaje v nej sú neoficiálne a niektorí vedci sa domnievajú, že komedogénny účinok mlieka je potrebné ešte dostatočne preukázať.
Môže mlieko spôsobiť akné?
Mlieko je typom potravy najčastejšie spolupôsobiacim pri náhlom výskyte akné.
U tých ľudí, ktorí zažívajú náhly výskyt akné po konzumácii mlieka alebo mliečnych výrobkov, je zrejme najpravdepodobnejšou príčinou hormonálny obsah. Kravy produkujú hormóny v období gravidity (rovnako ako u žien v tehotenstve). Tieto hormóny majú inzulínový účinok na ľudský systém a stimulujú androgény.
Opäť však neexistujú presvedčivé dôkazy o účinkoch iných mliečnych výrobkov (tvarohu, syra, jogurtu atd.) na akné, ale vzhľadom na to, že sú vyrobené z mlieka, pravdepodobne obsahujú podobné hormóny.
Viac o zmenách, ktoré by ste mohli zvážiť ohľadom stravovania, sa môžete dozvedieť v článku Ako môžem zmeniť stravovanie, aby som pomohol svojej pleti?