Každá žena dobre vie, že sa jej na pleti krátko pred menštruáciou a počas jej trvania môžu náhle objaviť vyrážky, a to aj vtedy, keď má inokedy neproblematickú pleť. Prečo k tomu dochádza?
Jednou z hlavných príčin akné sú hormóny, a to nielen počas dospievania, ale aj v dospelosti. Tento článok sa zaoberá súvislosťami medzi akné a hormónmi a vysvetlí vám, prečo hormonálne zmeny pleti postihujú prevažne ženy. Pozrieme sa na to, akým spôsobom môžu výkyvy hladín hormónov počas menštruačného cyklu, tehotenstva a prechodu spôsobovať akné.
Aká je súvislosť medzi akné a hormónmi?
Napriek tomu, že doteraz nepoznáme presný mechanizmus pôsobenia hormónov na akné, vieme, že spolu úzko súvisia.
Hoci má akné množstvo rôznych príčin, jedná sa o hormonálnu poruchu. Hormóny zabezpečujú vývoj mazových žliaz a iba vtedy, keď je ich vývoj v puberte dokončený, vzniká akné. V puberte sa v ľudskom tele vytvára nadbytok mužských hormónov (androgénov) stimulujúcich tvorbu mazu v mazových žľazách. Zvýšená produkcia kožného mazu (seborea) je práve jedným z faktorov, ktoré môžu byť príčinou vzniku akné. Viac informácii získate tu: Príčiny a spúšťacie faktory akné a Rozvoj akné.
Rôzne pôsobenie hormónov u mužov a žien, rozdiely vo výskyte akné u mužov a žien
V puberte dochádza u mužov a žien k zvýšeniu hladiny testosterónu (mužský pohlavný hormón.)
U mužov v dôsledku toho dochádza k rastu penisu a semenníkov, u žien potom k rastu svalového tkaniva a spevňovaniu kostí. Testosterón je takisto príčinou akné, a preto je práve v období dospievania výskyt akné tak vysoký. Až 70 % všetkých mladých ľudí v puberte bojuje so sklonmi k akné.1
Po puberte dochádza vo väčšine prípadov k výraznému zlepšeniu akné. Až 40 % všetkých dospelých (starších ako 25 rokov) však aspoň niekedy trápia prejavy akné.1 Prekvapivé na tom je, že takmer 75-85 % prípadov sa týka žien.2
Tu sa dostávame k rozdielom medzi ženami a mužmi. U mužov sa hladiny hormónov časom stabilizujú, avšak u žien sú aj naďalej premenlivé. Najmä vo veku 20-40 rokov, a potom opäť v období prechodu sú ženy mimoriadne náchylné k akné spôsobeného hladinami hormónov v tele. Rozlišujeme tri faktory vplyvu:
- Menštruačný cyklus
- Tehotenstvo
- Menopauza
1 Zouboulis, Hautarzt 2014 · 65:733–750.
2 Zeichner a kol.., J Clin Aesthet Dermatolog., 2017; 10 (1): 37-46 and Holzmann, Sharkery, Skin Pharmacol Physiol 2014; 27: 3-8
1. až 14. deň
Hypofýza vylučuje dva hormóny: folikulostimulačný hormón (FSH) a luteinizačný hormón (LH), ktoré riadia funkciu vaječníkov a tvorbu hormónov v nich. V tejto fáze je hladina estrogénu (hormónu podporujúceho ženské pohlavné znaky) vyššia ako hladina progesterónu (hormónu podieľajúcom sa na príprave ženského tela na počatie a tehotenstvo).
14. až 28. deň
Hladiny progesterónu stúpajú, stáva sa dominantným hormónom. Progesterón má významný vplyv na stimuláciu tvorby mazu. Hladina estrogénu sa znižuje.
Krátko pred začiatkom krvácania je hladina estrogénu a progesterónu na najnižšej úrovni. V tejto fáze je hladina testosterónu (ktorý sa tvorí v ženskom tele, hoci menej ako u mužov) vyššia ako hladina ženských hormónov, čím je ešte viac podporená tvorba mazu.
Akné objavujúce sa pred menštruáciou sa prejavuje náhle, sedem až desať dní pred menštruáciou, tzn. 18.-21. deň cyklu. Počas menštruácie sa potom obvykle stav pleti zlepší.
3 - http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/features/period#1
Akné v tehotenstve
Tehotenstvo je ďalšie obdobie, kedy hladiny hormónov kolíšu a ženy majú vyššie hladiny androgénov (mužských hormónov), ktoré môžu byť spúšťacím faktorom akné.
Viac ako polovica tehotných žien v tehotenstve trpí na akné, aspoň niekedy.4 Najčastejšie sa akné prejaví u žien, ktoré k nemu mali sklony už predtým. Môže sa však vyskytnúť aj u žien, ktoré naň nikdy netrpeli a v tehotenstve sa u nich objaví prvýkrát.
Hladiny hormónov sú najvyššie v prvom trimestri (tj. v prvých troch mesiacoch tehotenstva). Niektoré zdroje uvádzajú, že pokiaľ sa u ženy nevyskytnú žiadne neobvyklé prejavy v prvých troch mesiacoch tehotenstva, je nepravdepodobné, že sa prejavia v zostávajúcich mesiacoch tehotenstva (toto tvrdenie však nie je podložené relevantnými dôkazmi). Akné sa v skutočnosti môže u žien prvýkrát prejaviť v akejkoľvek fáze tehotenstva alebo po narodení dieťaťa.
Na druhej strane, niektoré ženy s problematickou pleťou udávajú, že sa ich pleť v tehotenstve zlepšila.
Keď máte nejaké otázky, obráťte sa na svojho lekára
Akékoľvek otázky týkajúce sa kože a pleti v tehotenstve, vám pomôže vyriešiť váš ošetrujúci gynekológ. Môže vám tiež odporučiť návštevu dermatológa. Neužívajte žiadne lieky, ani neupravujte svoj jedálniček bez predchádzajúcej porady s lekárom. Plod vo vývine potrebuje zdravú, vyváženú stravu a niektoré lieky na akné, ako je napr. isotretinoín (prípravok na liečbu závažnej formy akné), sa nesmú v tehotenstve užívať, pretože by mohli ohroziť plod v tele matky.
4 - http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/akné/acne-during-pregnancy-treatments-causes#3
Akné a menopauza
Mnohé ženy na začiatku menopauzy postihujú kožné problémy: suchá koža, vyrážky, zvýšená citlivosť, dokonca aj nedokonalosti pleti a uhry. Rovnako ako v prípade menštruačného cyklu a tehotenstva je možné niektoré z týchto problémov tiež pripísať kolísaniu hladín hormónov.
Na začiatku menopauzy prechádza telo ženy výraznými zmenami. Postupne sa znižuje tvorba hormónov estrogénu a progesterónu, čo môže viesť k sérii príznakov, vrátane návalov tepla, nepravidelného menštruačného cyklu a kožných problémov.
Kožné bunky postupom času strácajú schopnosť ukladať vlhkosť a koža sa obnovuje a hojí pomalšie. Slabne a stráca pružnosť a v dôsledku toho je citlivejšia, suchšia a náchylnejšia na vznik vyrážok.
Ako môžem získať kontrolu nad hladinami hormónov, a tým pádom aj nad akné?
Vyhľadajte odborníka
Keď sa na vašej pleti objaví akné, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára, ktorý vám poradí najlepšie možnosti liečby pre váš typ pleti. Môže vám prípadne odporučiť návštevu endokrinológa (odborníka na hormóny) alebo gynekológa (odborníka na ženský reprodukčný systém).
Niektoré ženy môžu zaznamenať zlepšenie akné spojeného s menštruačným cyklom pri užívaní hormonálnej antikoncepcie, pri ktorej sa v tele vylučuje proteín SHBG (špecifický proteín viažuci pohlavné hormóny), ktorý na seba viaže testosterón, a tým zvyšuje hladiny estrogénu v krvi.
Ak ste tehotná alebo plánujete otehotnieť, nemali by ste užívať žiadne lieky na akné. Požiadajte svojho lekára alebo gynekológa o alternatívne odporúčania. Lieky na akné obsahujú chemické látky nebezpečné pre vývin plodu.
Mužom sa ponúkajú možnosti liečby regulujúce hladiny testosterónu, vďaka ktorým je možné akné udržiavať po kontrolou. Najvhodnejšie prípravky vám poradí váš ošetrujúci lekár.
Starajte sa o seba
Udržiavajte svoje telo v dobrej kondícii cvičením a zdravou, vyváženou stravou (vďaka tomu budete mať zároveň väčší pocit kontroly nad svojim životom). Udržať hormóny v rovnováhe vám tiež môže pomôcť strava bohatá na fytoestrogény (prírodné rastlinné hormóny vyskytujúce sa v sójových bôboch a ďalších strukovinách). Viac informácií získate tu: Aké zmeny v jedálničku môžu pomôcť problematickej pleti?
Starajte sa o svoju kožu
Pravidelne svoju pleť ošetrujte. Používajte nekomedogénne prípravky vyvinuté špeciálne pre problematickú pleť, vďaka ktorým bude vaša pleť vyzerať zdravo. Prípravky určené na starostlivosť o pleť sa používajú ako doplnok k akejkoľvek prípadnej farmakologickej liečbe akné. Viac informácií získate tu: ideálne prípravky na starostlivosť o pleť a postup starostlivosti o problematickú pleť.
Pokúste sa vyhnúť stresu
Ako všetci vieme, ľahko sa to povie, ale ťažšie realizuje. Stres každopádne môže aktivovať činnosť mazových žliaz a zhoršovať tak akné. Viac informácií sa dozviete tu: Príčiny a spúšťacie faktory vzniku akné, Akné a stres a Tipy na to, ako obmedziť stres.