Jazvy na pleti po akné

Problematická pleť a následný vznik jaziev po akné - Zmiernite ich alebo úplne odstráňte

0 min čítanie
Zobraziť viac

 

Život s akné môže byť neľahký a pre mnohých pacientov problémy po ústupe papúl a pustúl bohužiaľ nekončia. Akné totiž môže na pokožke zanechať stopy a jazvy a po prekonaní závažnej formy akné môže byť následné zjazvenie rovnako vážne a spôsobovať pacientom rovnaké trápenie, ako samotné akné. Našťastie existuje viacero možností, ako si s jazvami po akné poradiť. Najlepšou metódou je každopádne prevencia, tzn. snažiť sa samotnému vzniku jaziev predísť. Ak trpíte akútnou formou akné, odporúčame vám čo najskôr navštíviť dermatológa, ktorý vám odporučí liečbu na zmiernenie akné, ktorá do značnej miery obmedzí vznik jaziev.

S ktorými príznakmi by ste mali navštíviť lekára a ako bude lekár postupovať? Kliknite tu.

Najviditeľnejším a najvážnejším následkom akné sú určite jazvy. Akné však na pleti môže zanechať aj iné stopy, ako napr. škvrny po vyrážkach spôsobená hyperpigmentácia pokožky po prekonanom zápale. Ako také prejavy obmedziť a ako sa ich zbaviť sa dozviete tu: akné a hyperpigmentácia.

Prečo vznikajú jazvy po akné?

Akné môže viesť k vzniku jaziev a stôp po vyrážkach

Pokúste sa odolať pokušeniu zasahovať do komedonov, bielych bodiek a iných vyrážok, či už prstami alebo akýmikoľvek inými pomôckami. Príliš silným stlačením vyrážok (najmä ak ešte nedozreli) môžete poškodiť drobné cievky, žľazy a tkanivo okolo vyrážky. To môže zapríčiniť zhoršenie prejavov akné a zvýšenie rizika vzniku jaziev.

Pokiaľ je poškodená najvrchnejšia vrstva kože, epidermis, a narušené sú aj hlbšie vrstvy kože, dochádza k tvorbe jaziev. Koža sa nedokáže sama regenerovať do presne rovnakého stavu ako pred akné, a preto sa v rane po akné najprv vytvorí granulačné tkanivo tvorené kolagénovými vláknami. Tieto vlákna vypĺňajú ranu smerom zvnútra von a prispievajú k hojeniu poškodenej časti kože. Náhradné tkanivo ranu v koži zahojí, ale môže zostať viditeľná.

Typy jaziev po akné

Akné môže byť príčinou vzniku atrofických jaziev, známych ako „ice pick“ (cepín).

Poznáme niekoľko rôznych typov jaziev. S akné sa najčastejšie spájajú nasledujúce typy jaziev:

Atrofické jazvy
Jamky, alebo preliačené jazvy, ktoré sa niekedy nazývajú jazvy „ice pick“ (cepín). K ich tvorbe dochádza, keď sa rana nehojí správne, alebo keď sa v nej vytvorí príliš málo väzivového tkaniva. Pod okolitým tkanivom potom vznikne jazva a v mieste rany sa koža mierne, avšak viditeľne prepadne (vytvorí jamku).

Hypertrofické jazvy
Hypertrofické jazvy možno spoznať podľa vyvýšenia kože alebo zjazveného tkaniva. V mieste, kde sa predtým nachádzala zapálená vyrážka, sa v koži vytvára „nekvalitné“ tkanivo s odlišnou štruktúrou ako u zdravého tkaniva. V dôsledku toho je toto tkanivo tuhšie a vyvyšuje sa nad okolitou kožou.

Keloidné jazvy
Keď sa stane, že hypertrofická jazva stále rastie a rozširuje sa do ďalších oblastí kože, nazýva sa keloid. Keloidné jazvy sú vyvýšené a najprv majú červenofialovú farbu, ktorá samozrejme časom bledne. Tento typ jaziev vzniká po akné iba občas, častejšie sú keloidné jazvy spájané s hojením popálenej kože.

Jazvy po akné a ich vplyv na zdravie pokožky

Jazvy po akné sa líšia od okolitej kože svojim vzhľadom a správaním.

V zjazvenom tkanive nedochádza k obnove mazových alebo potných žliaz a rovnako tak v ňom nemôžu rásť chlpy, fúzy a vlasy. V zjazvenom tkanive je prítomných menej elastických vlákien, preto je pokožka na pohľad i na dotyk hrubšia. Krvný obeh a hydratácia zjazveného tkaniva sú obmedzené, preto si ťažko udržiava potrebnú mieru hydratácie a ľahko sa vysuší.

Ako je možné zmierniť alebo odstrániť jazvy po akné?

Liečba by sa mala zahájiť až po vyliečení akné

Jazvy po akné bohužiaľ nie je možné úplne odstrániť, ale je možné ich výrazne obmedziť, aby boli oveľa menej viditeľné. Existuje tiež šanca, že sa stav vašej pokožky po rokoch sám zlepší.

Ak sa rozhodnete jazvy liečiť, máte niekoľko možností. Voľba postupu sa bude odvíjať od povahy, veľkosti a tvaru jaziev. Zákroky, ktorých súčasťou sú invazívne postupy, by ste mali konzultovať so svojim lekárom. Žiadna liečba jaziev by nemala začať skôr, ako je akné úplne vyliečené.

Masáž krémom

Krémy a masáž môžu pomôcť zmierniť jazvy po akné

Túto metódu je určite dobré vyskúšať, keďže je relatívne jednoduchá, vhodná a cenovo dostupná. Kožu si môžete masírovať sami, alebo si ju nechajte masírovať profesionálom.

Uvidíte, že tento postup môže byť skutočne účinný – hydratačné prípravky v kombinácii s masážou zlepšujú cirkuláciu krvi v koži a pružnosť zjazveného tkaniva. Jazvy však musíte masírovať pravidelne a byť trpezliví, výsledky sa môžu dostaviť až po dlhšej dobe.

Pri výbere krému dbajte na to, aby bol zvolený prípravok nekomedogénny. V opačnom prípade by mohol prispievať k návratu akné.

Chemický peeling

Peeling odstraňuje najvrchnejšie vrstvy kože

Niektorí odborníci (dermatológovia alebo kozmetičky) ponúkajú ošetrenie akné peelingom. Používajú sa na to ovocné kyseliny, kyselina salicylová alebo kyselina trichloroctová v rôznych koncentráciách. Peeling odstraňuje najvrchnejšie vrstvy kože. Po zahojení kože môžu byť jazvy menej viditeľné a vaša pleť bude pôsobiť hladšie a celkovo viac zjednotená.

Ovocné kyseliny

Ovocné kyseliny sa často používajú na liečbu kože so stopami po vyrážkach alebo s jazvami po akné. Nižšie koncentrácie (do 12%) sú voľne dostupné. K vyšším koncentráciám (až 40%) majú prístup kozmetičky a dermatológovia môžu používať až 70% koncentráty. Koncentráciu, ktorá je pre vás najvhodnejšia, vám odporučí dermatológ. Výsledky sú obvykle viditeľné po niekoľkých aplikáciách peelingu. 

Poznámka: Pleť môže byť po chemickom peelingu, či ošetrení ovocnými kyselinami veľmi citlivá, preto je nutné sa vyhnúť priamemu slnečnému žiareniu (aj solárnemu) a používať ochranné prípravky s vysokým faktorom, ako napr. ochranný krémový gél na opaľovanie regulujúci tvorbu mazu Eucerin Ochranný krémový gél na na opaľovanie na tvár Oil Control SPF30 alebo SPF50+.

Mikrodermabrázia

Mikrodermabrázia môže pomôcť obmedziť zjazvenie po akné u pacientov so suchou kožou

Pomerne jemný spôsob dermabrázie, pri ktorej sa mechanicky (pomocou malých kryštálikov) odstraňujú horné vrstvy pokožky. Zákrok má priaznivý vplyv na pleť a je rovnako vhodný pri problémoch so suchou kožou, rozšírenými pórmi alebo inými typmi jaziev. 

Mikrodermabrázia je nebolestivý zákrok obvykle vykonávaný v kozmetických salónoch. Účinok a trvalé výsledky sa dostavia po pravidelnom absolvovaní zákroku.

Mikroihly

Hoci sú dostupné aj pomôcky s mikroihlami pre domáce použitie, najlepšie a najbezpečnejšie zákroky s aplikáciou mikroihiel vám vždy vykoná dermatológ alebo kozmetický salón. Predídete tak riziku ďalšieho zápalu. 

Pleť na tvári sa pri tomto zákroku ošetruje derma valčekom, čo je pomôcka s vysokým počtom jemných ihličiek, s dĺžkou maximálne 0,5 mm. Tieto ihličky prepichujú hornú vrstvu kože, ktorá potom vyšle signál, že je narušená a musí byť opravená. Pleť reaguje zvýšenou produkciou kolagénu, elastinu a kyseliny hyalurónovej. Už krátko po zákroku sa pleť môže javiť pevnejšia, mladšia a sviežejšia.

Injekcie

Kryoterapia môže byť účinná pri ošetrení keloidných jaziev

Jazvy po akné je možné ošetriť aj injekciami.

Pod prehĺbenie atrofických jaziev sa vpichuje kyselina hyalurónová, ktorá vypĺňa jamky jaziev. Kyselina hyalurónová sa každopádne v tele postupne rozkladá, preto sú výsledky iba krátkodobé. 

Pri liečbe hyperatrofických jaziev je prínos injekcií obvykle dlhodobejší. Po vpichnutí kortizónu sa zjazvené tkanivo rozpadá a je potom menej vyvýšené.

Laserová terapia

Laserová terapia spúšťa proces spontánneho hojenia pleti

Pri laserovej terapii sa cielene poškodzuje koža tak, aby sa v nej aktivoval prirodzený proces spontánneho hojenia. Hneď ako sa koža obnoví, pleť vyzerá hladšia. K dispozícii je široká škála laserových postupov, ktoré by mal vždy vykonávať iba skúsený dermatológ, aby nedošlo k poškodeniu okolitej kože. Pre dosiahnutie viditeľných, dlhodobých výsledkov je bohužiaľ opäť nutné zákrok absolvovať opakovane.

Súvisiace články

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin