čistenie pleti

Aký postup starostlivosti je ideálny pre pleť so sklonom k akné a aké prípravky by som mal/a použiť?

0 min čítanie
Zobraziť viac

"Akné sa tvorí ľuďom, ktorí sa neumývajú". To ste už určite počuli. Nie je to však také jednoduché. Akné je primárne spôsobené hormónmi a aj tí najčistotnejší ľudia trpia na akné. Viac sa dočítate v článku Akné a hormóny.

To znamená, že svedomitá a každodenná starostlivosť o pleť - používaním takých prípravkov na čistenie a ošetrenie pleti, ktorých špeciálne zloženie vyhovuje potrebám vašej pleti - vám pomôže znížiť výskyt vyrážok a udržať vašu problematickú pleť pod kontrolou.

Tento článok vám vysvetlí, na čo by ste sa mali pri výbere prípravkov určených na starostlivosť o pleť zamerať, a odporučí vám postup vyhovujúci vašej pokožke, ktorej stav sa mení aj v závislosti od toho, či si akné liečite aj liekmi. Poukážeme aj na niektoré ďalšie kroky, ktorými môžete starostlivosti o problematickú pleť pomôcť.

Prečo potrebujem špeciálny postup starostlivosti o pleť?

Ak máte problematickú alebo aknóznu pleť, prospeje vám pravidelne vykonávaná starostlivosť prípravkami, so zložením vyhovujúcim konkrétnym potrebám vašej pleti.

Pri výbere správnych prípravkov na pleť vám môže pomôcť, keď trochu pochopíte, ako k tvorbe kožných nedokonalostí dochádza.

V procese zohrávajú rolu viaceré komplexné a vzájomne prepojené faktory - zápal, seborea (nadmerná tvorba kožného mazu), hyperkeratóza (zhrubnutie vonkajších vrstiev kože) a premnoženie baktérii - môžete tiež zistiť viac o mikro-zápale ako základnej príčine akné na pozadí vedeckých poznatkov o mikrozápale.

Najvhodnejšími prípravkami pre starostlivosť o problematickú pleť so sklonom k akné sú tie, ktoré pôsobia na všetky uvedené faktory, čím pleti prospievajú, znižujú výskyt vyrážok a bránia ich opätovnému vytváraniu.

Vznik nedokonalostí pleti a akné

Ak máte problematickú alebo aknóznu pleť, prospeje vám pravidelne vykonávaná starostlivosť prípravkami, so zložením vyhovujúcim konkrétnym potrebám vašej pleti. Zamerajte sa na nasledujúce vlastnosti uvedené na obale:

Neobsahuje mydlo
Prirodzené pH zdravej pleti je zľahka kyslé. Problematická pleť má sklon k zásaditejšiemu pH a mydlo, ktorého pH je tiež zásadité, ešte viac narúša prirodzenú rovnováhu pleti a zvyšuje jej náchylnosť na infekciu.

Nekomedogénny
Prípravok, ktorý nepodporuje tvorbu komedónov (nekomedogénny), je taký prípravok, ktorý neobsahuje žiadne zložky upchávajúce póry (upchatý pór je známy tiež pod názvom komedón). Upchaté póry sú príčinou vzniku čiernych bodiek, bielych bodiek a vyrážok.

Zložky, ktoré pomôžu znížiť počet nedokonalostí pleti a zabrániť ich opätovnej tvorbe

Pri výbere prípravkov na problematickú pleť sa zamerajte na nasledujúce účinné zložky. Ako súčasť účinných a jemných zložení prípravkov vám môžu pomôcť zbaviť sa vyrážok, zabrániť ich opätovnému vzniku a poskytnúť pleti takú starostlivosť, akú potrebuje:

Peelingové látky

Dobre vyčistená pleť má vyššiu schopnosť vstrebávať účinné látky z ošetrujúcich prípravkov.

V prípravkoch určených na starostlivosť o pleť sú najčastejšie používanými peelingovými látkami AHA (alfa-hydroxykyseliny), ktoré sú tiež známe ako ovocné kyseliny. V prípravku Eucerin DermoPure Sérum pre regeneráciu pleti používame kombináciu kyseliny glykolovej (čo je AHA), kyseliny salicylovej (čo je beta-hydroxykyselina, BHA) a glukonolaktónu (čo je poly-hydroxykyselina, PHA). Tento inovatívny a účinný 10% hydroxy-komplex otvára póry, uľahčuje odlupovanie odumretých kožných buniek a podporuje obnovu pleti.

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová je mimoriadne účinná v boji proti upchatým pórom, a aj proti premnoženiu bakteriálnej mikroflóry. Je to beta-hydroxykyselina s keratolytickým účinkom (tzn. odstraňuje odumreté kožné bunky a zmäkčuje pleť, čím bráni upchávaniu pórov) a komedolytickým účinkom (tzn. otvára upchaté póry). Kyselina salicylová redukuje počet vyrážok a bráni ich vzniku. Je kľúčovou zložkou v niekoľkých prípravkoch z radu Eucerin DermoPure.

Zložky ovplyvňujúce tvorbu kožného mazu

Hľadajte prípravky schopné ovplyvniť množstvo kožného mazu, ktorý vaša pleť vyprodukuje. Zložky, ako je L-karnitín, pomáhajú bunkám vstrebať voľné mastné kyseliny, ktoré potom mitochondrie premenia na energiu. Tým sa zníži množstvo, ktoré zostane pre tvorbu mazu, a produkcia mazu je pod kontrolou. Pokiaľ sa do zloženia prípravkov pridajú zmatňujúce častice, môžu tiež pomôcť schopnosti vstrebávať nadbytočný kožný maz. L-karnitín a zmatňujúce častice sú súčasťou technológie regulujúcej tvorbu kožného mazu, ktorú využíva niekoľko prípravkov z radu Eucerin DermoPure.

Licochalcon A

Licochalcon A je silná antioxidačná a protizápalová látka extrahovaná z koreňa čínskeho sladkého drievka. Zmierňuje začervenanie, upokojuje zápal a je hlavnou účinnou zložkou prípravkov Eucerin DermoPure Sérum pre regeneráciu pletiEucerin DermoPure Upokojujúci krém a Eucerin DermoPure Zmatňujúca emulzia.

Vyčistenie pleti je v starostlivosti o problematickú pleť dôležitým krokom, ale nešetrné čistiace zložky môžu narušiť prirodzenú rovnováhu pleti a viesť k zhoršeniu príznakov.
Zamerajte sa iba na šetrné čistiace zložky bez obsahu mydla, ako napr. amfoterné surfaktanty a komplex APG používaný v pleťových čistiacich prípravkoch z radu Eucerin DermoPure.

SymSitive*

SymSitive* reguluje citlivosť hyperreaktívnych kožných senzorických vlákien a prináša okamžitú a dlhodobú úľavu od pocitu svrbenia, štípania a pálenia. Pleť nielen upokojuje, ale aj zvyšuje jej toleranciu a postupom času aj jej odolnosť. Je kľúčovou účinnou zložkou prípravku z radu Eucerin DermoPure Upokojujúci krém
* registrovaná ochranná známka spoločnosti Symrise AG, Nemecko

Ceramidy

Tieto dôležité lipidy zlepšujú ochrannú bariéru kože, pomáhajú predchádzať stratám hydratácie a bránia kontaktu s dráždivými látkami, ktoré môžu spôsobiť zápal a svrbenie. V prípravkoch Eucerin používame biologicky identické syntetické ceramidy, ktoré posilňujú prirodzenú kožnú bariéru - zadržiavajú hydratáciu a bránia vyschnutiu a podráždeniu.

Kyselina mliečna

Kyselina mliečna (známa tiež pod názvom laktát) je súčasťou prirodzených hydratačných látok kože (Natural Moisturising Factor, NMF) a kľúčovou zložkou ochranného kyslého plášťa kože, kde dochádza k regulácii kožného pH. Vstrebáva a udržiava vlhkosť v najvrchnejšej vrstve pokožky a zohráva tak zásadnú úlohu v zdravotnej kondícii pleti. Je tiež komedolytická.

Ideálny postup starostlivosti o problematickú pleť

Čistenie pleti

Čistenie

Účinné čistenie - prípravkami so špeciálnym zložením určeným na problematickú pleť - je kľúčovým krokom k redukcii počtu a prevencii tvorby vyrážok. Čistenie odporúčame vykonávať dvakrát denne. Ráno po odstránení nadbytočného kožného mazu a odumretých kožných buniek nahromadených cez noc, a večer, aby sa pred spaním úplne odstránili nečistoty nahromadené cez deň, a aj zvyšky make-upu a korektoru. To vašej pleti umožní, aby sa cez noc obnovila a zahojila. Odporúčame používať vlažnú vodu (príliš teplá voda môže pleť vystaviť stresu) a zvoliť prípravky so špeciálnym zložením určeným na problematickú pleť, ako napr. Eucerin DermoPure Čistiaci gél

Na základe výskumu1 bolo zistené, že pleť vyčistená Eucerin DermoPure Čistiacim gélom je schopná vstrebať o 9 % viac účinných látok (L-karnitín a dekandiol), ktoré sú pre ňu ďalším významným prínosom.

Pomôcť vám môže aj raz týždenne aplikovaný peeling, ktorý uvoľní póry a zjemní textúru pleti. Vyskúšajte Eucerin DermoPure Peeling. Používanie peelingu spolu s liekmi na akné sa neodporúča, pretože isotretinoín, benzylperoxid a antibiotiká môžu zvyšovať citlivosť pleti. 

*1 Vhodné čistenie pleti zvyšuje biologickú dostupnosť dermatokozmetických účinných látok na akné, dekandiolu a licochalconu A, prezentácia posteru, EADV 2013

Zistiť viac
Tonizácia pleti

Tonizácia

Rozjasniť, osviežiť a pripraviť pleť tak, aby získala z ošetrujúcich prípravkov maximálny prínos, vám pomôže tonikum so špeciálnym zložením na problematickú pleť. Tonizáciu robte ako poslednú fázu postupu čistenia a použite prípravok ako je Eucerin DermoPure Čistiaca pleťová voda. Ak sa na akné liečite pomocou liekov, neodporúčame toniká na báze alkoholu.

Zistiť viac

Starostlivosť

Problematická pleť potrebuje hydratáciu, ktorá pomáha posilniť prirodzenú ochrannú bariéru kože. Vy však budete chcieť použiť nemastný prípravok. Pokiaľ sú vaše kožné problémy mierne až stredne závažné a neliečite sa na akné medikamentózne, zvoľte upokojujúci a zmatňujúci hydratačný prípravok, ako je Eucerin DermoPure Zmatňujúca emulzia. A aby vaša pleť časom vyzerala jasnejšia a hladšia, môžete do večerného rituálu starostlivosti o pleť zaradiť peelingový prípravok, ako je Eucerin DermoPure Sérum pre regeneráciu pleti

Ak sa liečite medikementózne, potom sa použitie peelingových prípravkov neodporúča. Vašu pleť môžu postihnúť nežiaduce účinky liečby, ako je silné vysušenie, a prospeje jej špeciálna starostlivosť. Vyskúšajte Eucerin DermoPure Upokojujúci krém, ktorý je potrebné aplikovať 5 minút po lokálnej terapii, pokiaľ ju používate, aby sa liečivo mohlo úplne vstrebať.

Zistiť viac

Ochrana pred slnkom

Dôležitým krokom vášho ranného rituálu v starostlivosti o pleť je ochrana pred slnkom. Keď sú vyrážky nadmerne vystavené slnku, môžu spôsobiť problémy s pigmentáciou. Lieky na akné môžu citlivosť problematickej pleti na UV žiarenie ešte zvyšovať. Eucerin Ochranný krémový gél na opaľovanie na tvár Oil Control SPF 30 a SPF 50+ poskytujú takú úroveň ochrany, akú vaša pleť potrebuje a majú sa aplikovať skôr než podkladová báza a make-up. Ak nanášate prípravok na ochranu pred slnkom po lokálnej liečbe akné, počkajte pár minút, kým sa liečivo úplne vstrebe. Viac sa dočítate v článku Akné a ochrana pred slnkom.

Zistiť viac

Podkladová báza a make-up

Používajte iba nekomedolytické prípravky so špeciálnym zložením určeným na problematickú pleť. Správny krycí základ, ako je Eucerin DermoPure Krycí korektor, by mal vyrážky tiež redukovať a hojiť. A nezabudnite pred spaním odstrániť všetky stopy make-upu. Viac sa dozviete v článku Make-up pre problematickú pleť.

Zistiť viac

Čo ešte môžem pre moju problematickú pleť urobiť?

V boji proti vyrážkam a čiernym bodkám je zásadná svedomitá každodenná starostlivosť o pleť

Nižšie sú uvedené odporúčania, ktoré môžete vyskúšať, aby ste pomohli zlepšiť starostlivosť o svoju problematickú pleť:

Nedotýkajte sa vyrážok
Pokúste sa nechytať pleť na tvári, vytláčanie vyrážok zapríčiňuje šírenie baktérií a zhoršenie problému, nie jeho zlepšenie. 

Dôkladne sa hoľte
Pri holení navlhko alebo nasucho dávajte pozor, aby ste na vašu problematickú pleť neboli príliš necitliví.

Naparujte
Naparovanie tváre a sauna môžu prispieť k otváraniu a odblokovaniu pórov.

Udržiavajte baktérie na minime
Pravidelne si čistite mobil, perte posteľnú bielizeň a uteráky, aby sa zredukoval počet baktérii. Viac sa dočítate v článku tipy pre váš domov.

Dbajte o seba
Cvičenie, dostatočný nočný spánok a zdravá vyvážená strava vám pomôžu zachovať si celkové zdravie a pozitívny prístup, obmedziť stres (ktorý môže naštartovať uvoľnenie hormónov spôsobujúcich zhoršenie akné) a zlepšiť prirodzenú odolnosť pokožky. Skúste prestať fajčiť. Viac sa dozviete v článkoch Akné a výživa: základné informácie, Aké zmeny v jedálničku môžu prospieť problematickej pleti?, Akné a šport a Akné a stres.

Súvisiace články

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin