Citlivá pokožka vyžaduje zvláštnu starostlivosť. Preto už od päťdesiatych rokov 20. storočia využíva značka Eucerin svoje odborné znalosti na vytvorenie vysoko tolerovaných a účinných výrobkov. Tento priekopnícky duch sa stal vedúcou hybnou silou pre vyvinutie prípravkov pre citlivú pokožku, od pH5 masti po kompletný rad výrobkov starostlivosti o telo uvedený na trh v sedemdesiatych rokoch. Až vývoj výskumných metód však viedol k skutočnému prelomu, keď tri aktívne zložky preukázali schopnosť medicínsky chrániť kyslý kožný plášť a stimulovať prirodzenú aktivitu enzýmov.
Výzva pre výskum kože
Citlivá pokožka je stále bežnejší jav, ktorý postihuje mužov i ženy, môže sa objaviť v akomkoľvek veku a na ktorejkoľvek časti tela. Pretože citlivá pleť je "nepredvídateľná", môže byť začervenaná, šupinatá, dehydratovaná alebo môže svrbieť, a tým veľmi nepriaznivo ovplyvňovať komfort daných osôb. Napriek tomu boli príčiny citlivej pokožky úplne vysvetlené len nedávno spolu s pochopením úlohy pH kože.
Už viac než sto rokov je známe, že zdravá pokožka má ochranný kyslý plášť, hydrolipidický film, s úrovňou pH okolo 5. Podľa minulých presvedčení bolo toto mierne kyslé pH iba na povrchu pleti, kde ju chránilo pred mikrobiálnou infekciou a alkalickými dráždivými látkami.
Nedávne štúdie však ukázali, že kyslé prostredie je rovnako dôležité pre funkcie, ktoré prebiehajú vo vrstve kože pod kyslým plášťom, známej ako rohová vrstva (stratum corneum). Medzi tieto funkcie patrí olupovanie kože (deskvamácia) a udržovanie optimálnej úrovne hydratácie.
"Všetky tieto systémy sú závislé od činnosti enzýmov," vysvetľuje Alexander Filbry, PhD., vedúci vývoja telovej kozmetiky Eucerin. "A každá zmena hodnoty pH túto činnosť znižuje, čo vedie k úbytku vody, zdrsneniu pokožky a ľahšiemu prenikaniu dráždivých látok. Naším cieľom preto bolo nájsť účinné látky, ktoré by mohli vyriešiť všetky tieto problémy a stimulovať aktivitu kožných enzýmov, aby sa pokožka opäť mohla začať sama chrániť pred negatívnymi vplyvmi, a tak i predísť väčšej citlivosti pokožky."
"Jednotlivé vlastnosti našich troch zložiek boli veľmi sľubné: dexpantenol podporuje regeneráciu pokožky a bolo tiež vedecky preukázané, že pôsobí ako humektant - vlastnosť, ktorú má spoločnú s glycerínom," hovorí Filbry. "pH5 citrátový pufer pomáha obnoviť prirodzenú kyslosť pokožky. Keď sme ale chceli zistiť, ako môžu tieto látky ovplyvniť aktivitu enzýmov, museli sme najskôr vymyslieť nový typ testovacej metódy".
Ocenená testovacia metóda
Výsledkom bola nová ex vivo metóda nazvaná trypsínový test. Táto nová metóda bola vyvinutá rovnakým tímom značky Eucerin, ktorý dostal od Society of Cosmetic Scientists v roku 2004 ocenenie za Najlepšiu štúdiu. Zameriava sa na funkciu trypsínu, jedného z najdôležitejších enzýmov rohovej vrstvy, ktorý hrá kľúčovú úlohu v produkcii korneocytov (odumretých buniek, ktoré tvoria rohovú vrstvu) a ich olupovanie z povrchu pleti.
"Po opakovanom umytí pokožky ľudského predlaktia vodou alebo čistiacimi prípravkami sme odobrali najvrchnejšiu časť rohovej vrstvy na určenie konkrétnej aktivity trypsínu," hovorí Wolber. Táto nová metóda preukázala vyššiu aktivitu tohto enzýmu po aplikácii šetrných umývacích prípravkov bez obsahu alkalických zložiek.
"Potom sme ju použili pri skúmaní enzymatickej ochrany a aktivačného účinku našich špeciálnych emulzií. Výsledky boli skvelé, pretože preukázali reálnu stabilizáciu aktivity."
"Sme samozrejme hrdí, že skúšobná metóda značky Eucerin získala medzinárodné uznanie. Pre nás je však ešte dôležitejšie, že dokazuje, že zložky obsiahnuté vo formuli Eucerin pH5 EnzymeProtection spoločne posilňujú prirodzené obranné mechanizmy pokožky."