Život s atopickou pokožkou môže byť ťažký, a to najmä pri „vzplanutí“, keď sú príznaky najzávažnejšie. V tomto článku si môžete prečítať, čo znamená „vzplanutie“ a čím sa líšia dve fázy atopickej pokožky. Dozviete sa, ktoré faktory s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolávajú vzplanutie, a získate aj podložené návrhy, ako môžete pomôcť upokojiť a ošetrovať pokožku, keď je najviac dráždivá.
Čo je to vzplanutie?
Atopická dermatitída má dve odlišné fázy. Vzplanutie je jeden z termínov používaných na označenie fázy, keď je pokožka najviac dráždivá.
Vzplanutie je tiež známe ako „aktívna fáza“ alebo „akútna fáza“ ochorenia, medzi symptómy ktorých patria:
- Mierne alebo intenzívne svrbenie pokožky. Pokožka môže byť tiež bolestivá a niektorí ľudia cítia pálenie.
- Vyrážka, ktorá je na pohľad suchá, začervenaná a šupinatá. Pokožka môže byť hrboľatá alebo opuchnutá a môže mierne krvácať.
Pokožka môže vzplanúť na akejkoľvek časti tela, ale vyrážka sa najčastejšie objavuje na tvári, vlasovej pokožke, krku, dekolte/hrudníku, rukách, zápästiach, zákolenných jamkách a vnútornej strane lakťov. Viac si môžete prečítať v článkoch Atopická dermatitída na tvári, Atopická dermatitída na hlave a vlasovej pokožke, Atopická dermatitída na rukách a Atopická dermatitída na rôznych častiach tela. Príznaky sa môžu líšiť aj v závislosti od veku, o čom si môžete viac prečítať v článkoch Atopická dermatitída u dojčiat a detí a Atopická dermatitída u dospelých.
Vzplanutie verzus neakútna fáza
Vo fáze vzplanutia pacienti zažívajú oveľa väčší stres, ako vo fáze pokojovej, čo ich môže zaťažovať ako fyzicky, tak psychicky. Viac si môžete prečítať v článku Ako atopická dermatitída ovplyvňuje spánok a kvalitu života.
Dĺžka vzplanutia sa u každého jedinca líši, ale našťastie existujú kroky, vďaka ktorým môžete pokožku počas vzplanutia upokojiť, zmierniť závažnosť vzplanutia a predĺžiť dobu medzi vzplanutiami. Obdobie medzi vzplanutiami je označované ako neakútna fáza a môžete si o nej viac prečítať v článku Znalosť atopickej dermatitídy.
Čo spôsobuje, alebo spúšťa vzplanutie atopickej dermatitídy?
Atopická dermatitída je zápalové suché kožné ochorenie. Z veľkej časti dedičného pôvodu, je spojené s narušením bariérovej funkcie pokožky a poruchou imunitného systému. Dráždivé látky a alergény z vonkajšieho prostredia môžu u osôb s predispozíciou k atopickej dermatitíde vyvolať reakciu. Viac si môžete prečítať v článku Znalosť atopickej dermatitídy.
V dôsledku svojej narušenej bariéry atopická pokožka s ťažkosťami zachováva základnú hydratáciu a množstvo lipidov. Ďalej vysychá a má menšiu schopnosť chrániť sa pred vonkajšími vplyvmi. Pokožka sa stáva náchylnejšou na podráždenie a infekciu a vzhľadom na to, že ľudia s atopickou pokožkou už majú oslabený imunitný systém, sú tiež horšie schopní bojovať s týmito dráždivými látkami a sú náchylnejší na alergické reakcie.
Existuje mnoho rôznych faktorov, ktoré môžu vyvolať vzplanutie a symptómy zhoršovať. Individuálne sa líšia, ale patria medzi ne:
Podnebie a znečistenie: Zmeny teplôt, horúce a vlhké podnebie a znečistené ovzdušie v mestách ochorenie zhoršujú.
Pot: Pot môže dráždiť povrch pokožky a spôsobovať svrbenie a podráždenie.
Stres: Pacienti často uvádzajú, že ich pokožka je náchylnejšia na vzplanutie, ak sú v strese. A samozrejme – čím viac ich pokožka svrbí, tým viac stresu môže vyvolávať.
Alergia: Domáce roztoče, peľ a/alebo prach môžu vyvolávať vzplanutie. Viac o vzťahu medzi atopickým ekzémom a astmou a sennou nádchou si môžete prečítať v článku Znalosť atopickej dermatitídy. Možná súvislosť medzi stravou a atopickou dermatitídou nie je jasná, avšak niektorí ľudia uvádzajú, že niektoré druhy potravín a nápojov stav ich pokožky zhoršujú. Najbežnejšie alergénne potraviny sú vajcia, mlieko, arašidy, pšenica, sója, orechy, kôrovce a ryby.1,2
Cigaretový dym: Fajčenie aj pasívne fajčenie môže zhoršovať príznaky.
Látky: Syntetické, nepriedušné tkaniny, ako je nylon a lycra, môžu pokožku dráždiť, rovnako ako hrubá vlna.
Šperky: Hodinky a šperky často obsahujú nikel. Pri dlhodobom nosení môže pot spôsobiť oxidáciu niklu a vyvolať reakciu.
Chemické látky: Zložky v niektorých mejkapoch a výrobkoch slnečnej ochrany môžu vyvolať vzplanutie. Agresívne umývacie a čistiace prostriedky, niektoré pracie prostriedky a cigaretový dym taktiež aktivujú atopickú pokožku.
Slnko: Niektorí ľudia uvádzajú, že slnko zmierňuje ich príznaky, zatiaľ čo u ostatných môže vyvolávať vzplanutie a zhoršovať stav pokožky.
Viac si o nich môžete prečítať v článku Faktory, ktoré majú vplyv na kožu.
Tiež príznaky atopickej dermatitídy môžu vyvolať a/alebo zhoršiť vzplanutie. Pretože atopická pokožka je suchá a svrbí, pacienti sa škriabu. Toto škriabanie poškodzuje ochrannú bariéru pokožky a baktéria známa ako Staphylococcus Aureus sa môže množiť a infikovať pokožku. Táto infekcia spôsobuje zápal a svrbenie, ktoré ochorenie ešte zhoršujú, pretože pokožka je ešte viac dráždivá a svrbí: bludný kruh známy ako Cyklus atopickej pokožky.
CYKLUS SVRBENIA – ŠKRIABANIE
Môže vzplanutie ovplyvňovať viac ako vašu pokožku?
Vzplanutie atopickej dermatitídy môže mať značný vplyv na kvalitu života. Okrem svrbenia pokožky a diskomfortu pacienti uvádzajú nedostatok spánku, diskrimináciu, stres a nízke sebavedomie.
Hoci atopická dermatitída nie je infekčné ochorenie, má vplyv aj na ostatných členov rodiny a blízkych – vzťahy sú negatívne ovplyvnené neustálym svrbením, bezsennými nocami a nízkym sebavedomím postihnutého, a v prípade dojčiat a detí rodičia často trpia pocitmi viny a bezmocnosti.
Viac si môžete prečítať v článku Ako atopická dermatitída ovplyvňuje spánok a kvalitu života, a zistiť, aké konkrétne vplyvy má ochorenie na rôzne vekové skupiny v článkoch Atopická dermatitída u dojčiat a detí a Atopická dermatitída u dospelých.
Ako sa dá zabrániť alebo zmierniť vzplanutie?
Bohužiaľ, na atopickú dermatitídu neexistuje žiadny liek, je však množstvo vecí, vďaka ktorým môžete ošetrovať vašu atopickú pokožku alebo atopickú pokožku vášho dieťaťa a pomôcť zmierniť a upokojiť jej príznaky:
Vyhýbajte sa potenciálnym spúšťačom
Rozpoznanie a eliminácia možných spúšťačov je ďalším dôležitým krokom v oddialení a zmierňovaní príznakov. O potenciálnych spúšťačoch atopickej dermatitídy a ako sa im vyhnúť, si môžete prečítať v článku Znalosť atopickej dermatitídy. Ak ochorením trpí vaše dieťa alebo dojča, poradíme vám, ktoré spúšťače sú najčastejšie u detí a ako sa im vyhnúť v článku Atopická dermatitída u dojčiat a detí.
Účinná medicínska liečba a kvalitná kozmetická starostlivosť
Výskum ukázal, že medicínska liečba môže zlepšiť kvalitu života3, preto požiadajte o radu vášho lekára, ktorý vám odporučí tú najlepšiu liečbu pre vašu pokožku. Medzi možnosti liečby patria:
- steroidy, ako je hydrokortizón 1 % krém,
- silnejší krém alebo masť,
- obväzy a mokré zábaly,
- fototerapia (liečba ultrafialovým žiarením pre zmiernenie zápalu),
- orálne kortikosteroidy a niekedy antibiotiká, ktoré zabránia infekcii pokožky,
- antihistaminiká na zmiernenie silného svrbenia.
Tiež pravidelná a vhodná kozmetická starostlivosť môže zlepšiť stav pokožky, podporiť kvalitný spánok a zlepšiť kvalitu života.4 Spoločne s liekmi na predpis môžete počas vzplanutia na upokojenie pokožky používať kozmetický výrobok, ako je Eucerin Acute krém AtopiControl, ktorý preukázateľne zlepšuje spánok a kvalitu života pri použití s Eucerin Telovým mliekom AtopiControl.4
Viac si môžete prečítať v článkoch Ako ošetrovať detskú atopickú pokožku a Ako ošetrovať atopickú pokožku u dospelých.
Zdroje
- Overview of Atopic Dermatitis, Avena-Woods C, Am J Manag Care, 2017 June, Vol. 23, No. 8, Supplement S115-123
- Handout on health: atopic dermatitis (a type of eczema). National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases website. https://www.niams.nih.gov/Health_Info/Atopic_Dermatitis/. Published July 2016. Accessed April 13, 2017
- Ben-Gashir MA. Relationship between quality of life and disease severity in atopic dermatitis/eczema syndrome during childhood. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2003 Oct; 3(5):369-73
- Užívateľská PIU štúdia značky Eucerin, Taliansko, máj 2017