Znalosť kože – faktory, ktoré majú vplyv na kožu

6 min čítanie
Zobraziť viac

Stav a vzhľad našej pokožky je kľúčom k nášmu celkovému zdraviu a pohode. Keď je pokožka zdravá, dokáže ochrániť naše telo pred baktériami alebo vírmi a reguluje teplotu. Je vláčna, bez podráždenia, kvalitne hydratovaná a rovnomerne zafarbená. Existuje veľa faktorov – vnútorných i vonkajších – ktoré pôsobia na zdravie pokožky a ovplyvňujú to, ako vyzerá a funguje. Napríklad hypersenzitívna pokožka je vďaka svojej narušenej kožnej bariére náchylnejšia na podráždenie, než optimálne vyvážená pokožka. Niektoré faktory ovplyvniť nemôžeme, ale mnohé áno. Dôkladná starostlivosť o pokožku ju môže ochrániť a dlhšie zachovať jej mladší vzhľad.

Vnútorné (endogénne) faktory

Medzi vnútorné faktory, ktoré ovplyvňujú stav pokožky, patrí dedičnosť, hormóny a špecifické ochorenia (napr. cukrovka).

Dedičnosť

Genetická výbava určuje váš kožný typ.
Dedičnosť tiež ovplyvňuje biologické starnutie kože.

Genetika u človeka určuje jeho kožný typ (normálna, suchá, mastná alebo zmiešaná pleť) a má vplyv na celkový stav pokožky.  

Dedičnosť a biologické starnutie kože

Dedičnosť tiež určuje biologické starnutie kože, ktoré je charakterizované: 

  • Znížením bunkovej regenerácie a obnovy. 
  • Poklesom sekrécie mazových a potných žliaz. 
  • Degeneráciou spojivového tkaniva, čím sa znižuje schopnosť pokožky viazať vodu a stráca pevnosť. 
  • Rozpadom elastických vláken, ktorý má za následok zníženie elasticity pleti.  
Biologické starnutie kože nemožno zamieňať s jej predčasným starnutím, ktoré je spôsobené vonkajšími faktormi a môžeme ho ovplyvniť.

Mnoho vonkajších faktorov môže ovplyvniť fungovanie kože a viesť ku kožným ochoreniam.

Predispozícia ku kožným ochoreniam, ako je atopický ekzém, lupienka a ichtyóza, sú tiež geneticky dané. Napríklad tí, ktorí sa narodia s dedičným nedostatkom filagrínu (bielkoviny obsiahnutej v koži), majú slabšiu bariérovú funkciu kože a sú náchylnejší na citlivú pokožkuatopický ekzém. S takouto predispozíciou pokožka citlivejšie reaguje na záťaž a vonkajšie vplyvy jej stav častejšie zhoršujú. Preto je dôležité dodržovať správnu pravidelnú starostlivosť o pokožku. Prečítajte si viac v článku suchá pokožkaatopický ekzém.

Tiež niektoré ochorenia – napr. cukrovka a zlyhanie činnosti ľadvín – môžu mať vplyv na stav pokožky.

Hormóny

Hormonálne zmeny môžu mať vplyv na pleť a môžu byť príčinou akné.
Tehotenstvo môže spôsobiť hyperpigmentácie a negatívne ovplyvňovať hydratáciu pokožky.

Hormóny a zmeny v ich hladine môžu mať významný dosah na pokožku: 

  • Hormonálne zmeny sú príčinou tvorby akné počas puberty. 
  • Počas tehotenstva môžu hormóny prispieť k zvýšenej tvorbe melanínu a spôsobiť hyperpigmentáciu, známu ako melazma
  • Hladina ženského hormónu estrogénu v procese biologického starnutia klesá, a to najmä po menopauze. Estrogén má priaznivý vplyv na hydratačnú rovnováhu pokožky a jeho pokles vedie ku štrukturálnym zmenám a s vekom spojenej atrofii kože.

Vonkajšie (exogénne) faktory

Existuje mnoho vonkajších faktorov, ktoré ovplyvňujú zdravie pokožky. Tieto faktory sú dané životným prostredím a životným štýlom, ktorý si zvolíme.

Podnebie a životné prostredie

Dlhodobé pôsobenie slnečného žiarenia vyvoláva tvorbu voľných radikálov, ktoré môžu oslabiť ochranné mechanizmy kože.

UV žiarenie 
Voľné radikály sú agresívne molekuly, ktoré majú na svedomí proces oxidácie v telesných tkanivách, ktorá vedie k poškodeniu buniek. Zdravá koža obsahuje antioxidanty, ktoré ju chránia tým, že neutralizujú voľné radikály.

V epidermis tieto voľné radikály vznikajú predovšetkým pod vplyvom UV žiarenia. V normálnych podmienkach a pri obmedzenom pôsobení UV sú ochranné mechanizmy pokožky viac či menej schopné si s nimi poradiť. Ak je však pôsobenie slnka dlhodobé, sú ochranné mechanizmy koža oslabené. Koža sa stáva citlivejšou a je náchylnejšia na ochorenie. Roky vystavovania nechránenej pokožky slnku vedú k chronickému poškodeniu v dôsledku žiarenia a v kombinácii s tým k predčasnému starnutiu pokožky. UV žiarenie môže byť zvlášť škodlivé pre pokožku so sklonmi k rosacey, pretože jej narušená kožná bariéra ľahko prepúšťa látky zvonka, ktoré môžu ľahko podráždiť hyperreaktívne vlákna, ktoré sú umiestnené pod ňou.

Prečítajte si viac o účinkoch pôsobenia slnkaako chrániť kožu proti slnku.

Chladné počasie môže spôsobiť dehydratáciu pokožky.
Používajte skôr teplú, než horúcu vodu. Horúca voda môže vyvolať podráždenie pokožky.

Teplota
Extrémne teploty a ich rýchle zmeny majú vplyv na zdravie pokožky.

V chladných podmienkach pokožka reaguje zúžením krvných ciev, aby ochránila telo pred príliš veľkou stratou tepla. Trvale chladné teploty znižujú produkciu mazových žliaz a spôsobujú vysychanie pokožky. Prečítajte si viac v článku suchá pokožka.

V horúcich a vlhkých podmienkach (napríklad v tropických krajinách alebo v saune) potné žľazy vylučujú viac potu, pokožka zostáva vlhká a lesklá a v niektorých prípadoch má sklony k tvorbe akné.

Nízka vlhkosť, aká je napríklad na palube lietadla alebo ktorá môže byť spôsobená ústredným kúrením, môže viesť k dehydratácii pokožky a jej zvýšenej citlivosti.

Niektoré kožné ochorenia, napríklad rosacea, sa tiež môžu pri vysokých teplotách zhoršovať. To je jeden z dôvodov, prečo na umývanie tváre, rúk a pri kúpaní odporúčame používať skôr teplú, než horúcu vodu.

Chemické vplyvy

Agresívne prostriedky 
Ľudská pokožka je prirodzene mierne kyslá, s pH 4,7 až 5,75. Agresívne čistiace výrobky (napr. sodík lauryl sulfát a hydratačné výrobky so zásaditým pH) preťažujú prirodzenú neutralizačnú schopnosť kože, poškodzujú bunkovú štruktúru a narušujú bariérovú funkciu vonkajšej vrstvy epidermis. V dôsledku toho môže pokožka vysychať a stať sa citlivou alebo dokonca hypersenzitívnou. Keď je pokožka citlivá, je ohrozená kožnými infekciami a vzplanutím ochorení, ako sú atopický ekzém alebo rosacea. Citlivá pokožka (pre ktorú je charakteristická oslabená ochranná bariéra) a hypersenzitívna pokožka (ktorá má navyše hyperaktívne nervové vlákna) sú obzvlášť ohrozené vysúšaním a škodlivými účinkami agresívnych výrobkov.

Agresívne chemikálie a pílingy môžu poškodiť pH rovnováhu pleti.
Tí, ktorí pracujú s chemickými látkami, musia svojej pokožke venovať zvláštnu starostlivosť.

Niektoré chemické peelingy môžu mať podobný účinok a je dôležité sa poradiť s dermatológom, či je konkrétny postup vhodný pre Vašu pleť.

Niektorí ľudia sú viac ohrození agresívnymi prípravkami:

  • Malé deti a staršie osoby: mladá a zrelá pokožka je menej odolná, pretože činnosť mazových žliaz buď ešte nie je plne vyvinutá, alebo naopak klesá. Prečítajte si viac v článku o pokožke v rôznom veku.
  • Osoby, ktoré sú chemickým látkam vystavené na pracovisku: povolania, ako kaderníčka, stavebný robotník a pracovník v priemysle sú v pravidelnom kontakte s čistiacimi prostriedkami, rozpúšťadlami, lakmi a náterovými hmotami, ktoré sú pre pokožku škodlivé.
  • Osoby s hypersenzitívnou pokožkou Pre hypersenzitívnu pokožku je typická narušená kožná bariéra a hyperreaktívne nervové vlákna v epidermis. Agresívne výrobky môžu poškodiť kožnú bariéru, podráždiť nervové vlákna, ktoré sa nachádzajú pod ňou a vyvolať nepríjemné pocity.

Prečítajte si viac o tom, ako ošetrovať pokožku telapleť tváre a význame výberu správnych kozmetických výrobkov.

Príliš časté umývanie 
Príliš časté, dlhé sprchovanie alebo kúpeľ v horúcej vode vedú k strate prirodzených hydratačných faktorov pokožky (známych ako NMF) a povrchových lipidov. Pokožka vysychá a začína byť drsná. Prečítajte si viac o starostlivosti o pokožku telakaždodennej pravidelnej starostlivosti o pleť tváre.

Vedľajším efektom niektorých liekov a ošetrení je dehydratácia pokožky.
Je tiež dôležité piť dostatok vody, najmä u starších osôb.

Strava
Vyvážená strava vám pomôže zachovať zdravie pokožky. Výskum najvhodnejších potravín pre zdravú pokožku nie je príliš rozsiahly, napriek tomu: 

  • Ovocie, zelenina, celozrnné potraviny a chudé bielkoviny (ryby miesto mäsa) pokožke prospievajú.  
  • Strava bohatá na vitamín C a s nízkym obsahom tukov a sacharidov môže pomôcť mladšiemu vzhľadu pleti.  
  • Potraviny bohaté na antioxidanty majú ochranné účinky. Medzi ne patrí žlté a oranžové ovocie a zelenina (napr. mrkva a marhule), čučoriedky, zelená listová zelenina (napr. špenát), rajčiny, hrach, fazuľa a šošovica, ryby (najmä losos), orechy.  
  • Diéty, ktoré vylučujú určité potravinové skupiny a ich nutričné hodnoty, väčšinou nie sú pre zdravie pokožky prospešné. Je však vhodné obmedziť príjem sladkostí a mliečnych výrobkov. Rovnako je dôležité piť dostatok vody, najmä u starších osôb.  

Neexistuje priama súvislosť medzi stravou a tvorbou akné.

Lieky a lekárske zákroky
Niektoré lieky (napr. chemoterapeutiká, diuretiká, preháňadlá, lieky na zníženie množstva tukov, ktoré bývajú niekedy užívané pri liečbe kardiovaskulárnych ochorení) a liečebné postupy (napr. rádioterapia a dialýza) môžu spôsobiť, že je pokožka citlivejšia a náchylnejšia na vysychanie.

Životný štýl

Dodržovanie zdravého životného štýlu môže pomôcť spomaliť proces prirodzeného starnutia a zabrániť kožným problémom:

Zvládanie stresu má pozitívny vplyv na zdravie pokožky.
Kvalitný nočný spánok dáva kožným bunkám príležitosť na regeneráciu.

Zvládanie stresu
Pod vplyvom nekontrolovaného stresu môže byť pokožka citlivejšia a môže dôjsť k tvorbe akné. Stres treba regulovať: znížiť pracovné zaťaženie, urobiť si čas na koníčky a pomôcť môžu tiež relaxačné techniky.  

Pohyb
Pravidelný pohyb má pozitívny vplyv na celkovú kondíciu i na zdravie pokožky. 

Spánok
Kvalitný nočný spánok dáva celému organizmu šancu na regeneráciu, a tým prispieva i k obnove pokožky.   

Koniec fajčeniu
Tabakový dym je významným zdrojom pre pokožku škodlivých voľných radikálov. V dôsledku fajčenia pokožka vyzerá staršia a s viac vráskami vďaka: 

  • Zúženiu drobných ciev vo vnútorných vrstvách kože. Tým sa znižuje prekrvenie a pokožka prichádza o kyslík a živiny, ako je vitamín A.  
  • Poškodenie kolagénu a elastínu: vláken, ktoré pokožke zaisťujú jej pevnosť a pružnosť.

Odporúčame

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin