Hypersenzitívna pleť - alebo veľmi citlivá pleť - je častý, nepríjemný stav, keď pleť môže vykazovať viditeľné príznaky (suchá pleť, podráždenie, ekzém, vriedky, začervenanie, deskvamácia) alebo príznaky neviditeľné, a teda subjektívne (popisované ako pálenie, svrbenie alebo štípanie). Keď tieto pocity sprevádza začervenanie, môže mať pleť sklony ku kuperóze alebo rosacei.
Prejavy A príznaky
Čo je hypersenzitívna pleť?
Hypersenzitívna pleť je definovaná ako pleť, ktorá je hyperreaktívna na rôzne faktory rôznej intenzity, ktoré normálna pleť dobre znáša. Závažnejší a častejší variant citlivej pleti, hypersenzitívna pleť, sa vyznačuje nepríjemnými pocitmi a viditeľnými reakciami, keď postihnutí prídu do kontaktu s obvykle neškodnými vnútornými alebo vonkajšími stresormi, ako sú extrémne teploty, chemické látky alebo UV žiarenie. Tieto pocity a ich intenzita sa individuálne líšia, a preto je diagnostika neľahká.
Existujú tri prejavy a príznaky, ktoré sa u osôb s hypersenzitívnou pleťou bežne vyskytujú - narušená kožná bariéra, veľmi reaktívne zmyslové vlákna v epidermis a začervenanie, často spôsobené zápalmi. Spoločne sú nazývané trojuholník hypersenzitívnej pleti.
Narušená kožná bariéra má za následok zvýšenú transepidermálnu stratu vody, a preto je pleť citlivejšia na dráždivé látky.
Hyperaktívne alebo nadmerne stimulované zmyslové vlákna v epidermis reagujú rýchlejšie a oveľa silnejšie než u normálnej pleti. Tieto zmyslové vlákna vyvolávajú nepríjemné pocity na koži, ktoré sú popisované ako štípanie, pálenie alebo napätosť pleti tváre alebo vlasovej pokožky, ktoré nesprevádzajú žiadne viditeľné príznaky.
V závažnejších prípadoch môžu byť tieto neviditeľné príznaky sprevádzané suchosťou a vriedkami alebo začervenaním.
Je možné, že pleť je suchá alebo trpí akné v dôsledku hypersenzitivity, ak však tieto prejavy nesprevádzajú nepríjemné pocity, nie je pleť považovaná za hypersenzitívnu. Podobne môže začervenanie indikovať pleť so sklonmi ku kuperóze alebo rosaceu, ktoré sprevádzajú tieto pocity, ale začervenanie nie je spojené iba s hypersenzitivitou pleti.
Rosacea (ružovka) je chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje až 10 % dospelej populácie. Medzi symptómy patrí difúzne začervenanie líc, brady, nosa a čela, ktoré môže byť sprevádzané kuperózou, vriedkami, pupienkami, a ak je postihnuté očné okolie, jačmennými zrnami a zápalmi spojiviek. V najhoršom prípade sa môže u postihnutých vyskytnúť rhinophyma - zhrubnutie kože a tvorba nadbytočného tkaniva, najmä na nose, ktorý sa potom zdá väčší a baňatejší.
Prečítajte si viac o hypersenzitívnej pleti tváre.
Prečítajte si viac o pleti tváre so sklonmi k začervenaniu.
Prečítajte si viac o rosacey a kuperóze.
Attention
Ak sa domnievate, že trpíte rosaceou, vyhľadajte pomoc lekára alebo dermatológa, pretože včasná liečba môže znížiť pravdepodobnosť zhoršenia tohto kožného ochorenia.
Príčiny A Spúšťače
Príčiny a spúšťače hypersenzitivity
Reakcie môžu byť u hypersenzitívnej pleti vyvolané faktormi životného prostredia, psychologickými, vonkajšími a/alebo mechanickými faktormi.
Medzi faktory životného prostredia patria:
- náhle zmeny teplôt
- horúčava
- chlad
- vietor
- slnko
- znečistené ovzdušie
Medzi psychologické faktory patria:
- intenzívne emócie
- stres
- hnev
Medzi vonkajšie faktory patrí pôsobenie:
- niektorých čistiacich prípravkov
- korenených potravín
- alkoholu
- parfumov
- umývacích prostriedkov
- vody v plaveckých bazénoch
- nadmerne vápenitej vody
- vody pri kúpaní a sprchovaní
Mechanické faktory predstavujú tlak na kožu.
Prečítajte si viac o hypersenzitívnej pleti tváre.
Prečítajte si viac o pleti tváre so sklonmi k začervenaniu.
Prečítajte si viac o rosacey a kuperóze.
Ďalšie Faktory
Rastúce globálne znečistenie, najmä v mestskom prostredí, a skutočnosť, že je stále viac a viac ľudí postihnutých alergickými reakciami, spôsobili nárast výskytu hypersenzitívnej pleti.
Postihnutí uvádzajú ďalšie spúšťače, medzi ktoré patria agresívne chemické látky (napr. surfaktanty, ako sú SLS, SLES), niektoré konzervanty a alkohol, rovnako ako náplasti, papierové pásky a bylinky. Niektorí uvádzajú tiež hormonálne faktory, napríklad menštruačný cyklus.
Niektoré látky, farbivá a chemikálie, ktoré sú napustené do oblečenia, tiež môžu mať negatívny vplyv na hypersenzitívnu pokožku. Najmä syntetické a nekrčivé materiály obsahujú rad chemických látok, ako je napríklad formaldehyd, ktorý môže vyvolávať podráždenie pokožky a alergie.
Pri výbere kozmetickej starostlivosti je dôležité urobiť najskôr pri skúšaní nového výrobku malý lokálny test na predlaktí a zistiť, či výrobok nevyvolá reakciu. Používajte tiež výrobky s obmedzeným množstvom zložiek a balenie s ochranou proti kontaminácii.
Ak sa budete čo najviac vyhýbať známym spúšťačom, znížite tým pravdepodobnosť začervenania pleti.
Riešenie
Riešenie pre hypersenzitívnu pleť
Hypersenzitívna pleť nemusí byť príťažou. Pomocou správnej kozmetickej starostlivosti ju možno navrátiť späť do rovnováhy, regulovať jej citlivosť a zmierniť začervenanie.
Eucerin napríklad vo svojich radoch starostlivosti o hypersenzitívnu pleť používa aktívnu zložku SymSitive*. SymSitive* účinne pôsobí priamo pri zdroji hyperreaktivity, kde okamžite zmierňuje nepríjemné pocity. Pomáha aj zvýšiť prah citlivosti pleti a poskytuje pleti okamžitý, dlhotrvajúci komfort. Pre začervenanie tváre obsahujú Eucerin Upokojujúci krém a Eucerin Neutralizujúci denný krém Anti-REDNESS SPF 25 licochalcon A, prírodnú protizápalovú a antioxidačnú zložku.
Attention
"Hypoalergénne", "čisté" alebo "0 %" zloženie znamená, že obsahuje iba obmedzené množstvo zložiek a je bez konzervačných látok (vrátane parabénov), parafínov, parfumácie, alkoholu, emulgátorov * a farbív **.
Balenie s ochranou proti kontaminácii
Na ochranu zloženia pred nečistotami a oxidáciou sa v rade starostlivosti o hypersenzitívnu pleť Eucerin používa balenie s ochranou proti kontaminácii s duálnymi ventilmi. Toto balenie má v otvoroch ventilov sterilizačné filtre, spoje sú hermetické a dávkovač má pevne utesnené zakončenie.
Alternatívne riešenie
Pretože je hypersenzitívna pleť veľmi individuálny stav, proces nájdenia tej správnej kozmetickej starostlivosti niekedy prebieha metódou pokusu a omylu. Niektorí môžu nájsť úľavu pomocou nanášania pupalkového oleja, hamamelis, tea tree oleja, alebo rybieho oleja na pleť. Niektorým pomohla aj konzumácia ľanových či feniklových semienok alebo kurkumy a pitie zeleného alebo harmančekového čaju. Pre tieto alternatívne riešenia však neexistujú žiadne lekárske dôkazy.
* = reg. zn. Symrise AG, Nemecko
** s výnimkou Upokojujúceho krému Eucerin Anti-REDNESS a Neutralizujúceho denného krému Eucerin Anti-REDNESS SPF 25