žena pozerajúca sa na vlastnú tvár

Akné všeobecne – príznaky, príčiny a riešenie

5 min čítanie
Zobraziť viac

Acne vulgaris je najčastejšie kožné ochorenie v priemyslových krajinách. Obvykle sa začína počas puberty spoločne s hormonálnymi zmenami a môže pretrvávať až do neskorej dospelosti. Približne 80 - 90 % mladých ľudí je do istej miery postihnutých nedokonalosťami pleti a 20 - 30 % z nich vyhľadá lekársku pomoc. Tiež rastúci počet dospelých, najmä žien, trpí akné v neskoršom veku.

Prejavy a príznaky

Čo je akné?

Akné: čo sa deje v pleti

Pri akné je pleť mastná a na tvári, a často tiež krku, ramenách, hrudníku a chrbte sa objavujú otvorené a uzavreté komedóny (čierne bodky a biele vriedky). Pri stredne ťažkých a ťažkých formách akné býva pokožka začervenaná a vytvárajú sa zapálené papuly a pustuly. Akné môže spôsobovať psychické ťažkosti, vyvolávať nepríjemné pretrvávajúce príznaky a môže viesť tiež k pozápalovým hyperpigmentáciám (PIH) a/alebo dlhodobému zjazveniu.

Pozápalové hyperpigmentácie sú ploché oblasti odlišne zafarbenej pokožky a sú reakciou pokožky na zápal (ako je akné alebo ekzém) najmä u osôb s tmavšou pleťou. Postupom času môžu vymiznúť, pomôcť môžu ale tiež dermatologické spôsoby liečby a depigmentačné zákroky.

 

Rosacea, kožná porucha hypersenzitívnej pokožky, má mnoho príznakov spoločných s akné a papuly a pustuly sú na pohľad podobné. Rosaceu však na rozdiel od akné nesprevádzajú upchané póry, pokožka je skôr suchá než mastná a ochorenie nezanecháva jazvy.

Prečítajte si viac o hypersenzitívnej pokožke.

/

01 Mierna forma akné - acne comedonica.

Zistiť viac

/

02 Stredne ťažká forma akné - acne papulopustulosa.

Zistiť viac

/

03 Ťažké formy akné - acne conglobata.

Zistiť viac

Existujú štyri kľúčové faktory, ktoré prispievajú k tvorbe akné:

Seborea
Hyperkeratóza
Mikrobiálna kolonizácia
Zápal

01 Seborea 

Zvýšená tvorba kožného mazu. Z fyziologického hľadiska mazové žľazy vylučujú olejovitú látku, známu ako maz, ktorý lubrikuje vlasy a pokožku.  

Rad vplyvov, ako sú hormóny, podnebie, niektoré lieky a dedičnosť môžu vyvolať vyššiu tvorbu kožného mazu.  

Narušené vylučovanie mazu môže tiež vyvolať seborrhoickú dermatitídu, bežné zápalové kožné ochorenie, pri ktorom sa na  mastných oblastiach, ako je vlasová pokožka alebo vnútrajšok ucha, tvoria olupujúce sa biele až žltkasté šupinky. Prečítajte si viac o seborrhoickej dermatitíde.  

02 Hyperkeratóza 
Hyperkeratóza (hyperkeratinizácia) je zhrubnutie vonkajšej vrstvy pokožky (stratum corneum). Nepravidelné odlučovanie odumretých, zrohovatených kožných buniek (korneocytov) upcháva kanáliky mazových žliaz a narušuje alebo zastavuje vylučovanie mazu.  

Keď pleť produkuje nadmerné množstvo mazu (seborea) a odumreté  kožné bunky uľpievajú na pleti (hyperkeratóza), môžu sa tieto dve zložky nahromadiť vo folikule a spoločne vytvoriť mäkkú zátku. Táto zátka môže spôsobiť, že stena folikulu napuchne a vytvorí uzavretý komedón (biely pupienok) alebo ak je zátka blízko pri povrchu, vytvorí otvorený komedón (čiernu bodku).

03 Mikrobiálna kolonizácia 
Baktérie, ktoré normálne prežívajú na pokožke (Propionibacterium acnes), sa môžu v upchaných folikuloch premnožiť a spôsobiť papuly, pustuly, noduly alebo cysty.  

04 Zápal 
Dôsledkom je začervenaná a zapálená pleť. Pri závažných formách akné stena folikulu v neskoršej fáze zápalu praská. Lipidy, mastné kyseliny, korneocyty, baktérie a zvyšky buniek sa uvoľňujú a spôsobujú rozsiahle a hlboké zápaly v priľahlom tkanive.

Odporúčania

Ak si nie ste istí, či vaše príznaky súvisia s akné, mohla by vám pomôcť diagnostika pleti. Alebo vyhľadajte pomoc u dermatológa.

Prečítajte si viac o dermatologickej liečbe akné.
Prečítajte si viac o ošetrovaní problematickej pleti a akné bez liečby.
Prečítajte si viac o hypersenzitívnej pleti.

Príčiny a faktory

Hlavné príčiny a faktory akné

Akné môže viesť k psychickému stresu. Preto je dôležité vyhľadať pomoc dermatológa už v počiatočnej fáze akné.
Obvykle neškodné baktérie Propionibacterium acnes sa môžu množiť vďaka nadmernej tvorbe mazu a vyvolať tvorbu akné.

Hormóny sú považované za jednu z príčin, kvôli ktorej sa akné vyskytuje najčastejšie u tínedžerov (hoci akné môžu trpieť ľudia všetkých vekových kategórií). Zvýšenie hladiny androgénov  ako u chlapcov, tak dievčat v puberte spôsobuje, že mazové žľazy produkujú viac kožného mazu, než pleť potrebuje. 

Okrem množstva hormónov hrá pri vzniku akné rolu tiež zvýšená citlivosť mazových žliaz. 

Väčšina prípadov akné zmizne po puberte samovoľne. Účinná liečba je však nevyhnutná, aby sme zabránili vzniku trvalých jaziev. 

Mazové žľazy sú obzvlášť citlivé na hormóny, preto sa akné môže objaviť u dospelých žien pri hormonálnych ochoreniach (napr. syndróm polycystických vaječníkov). Tiež psychický stres môže byť príčinou akné u dospelých žien.  

Baktérie. U ľudí s aknóznou pleťou vytvára zvýšená tvorba mazu ideálne prostredie, v ktorom sa bežne neškodné baktérie (Propionibacterium acnes) môžu množiť. To vyvoláva zápal a tvorbu začervenaných alebo hnisavých pupienkov. 

Dôvodom nie je, ako niektoré mýty tvrdia, nedostatočná hygiena osôb trpiacich akné. Práve naopak, nadmerné umývanie agresívnymi čistiacimi výrobkami v skutočnosti pleť skôr dráždi.

Gény tiež ovplyvňujú rizikovosť jedinca pre výskyt akné. Ak obaja rodičia trpeli akné, potom je vyššia pravdepodobnosť, že aj u ich dieťaťa sa toto ochorenie prejaví. 

A rovnako tak, ak obaja rodičia trpeli akné v dospelosti, je u ich potomkov vyššie riziko výskytu akné v dospelosti.

Vždy informujte dermatológa o liekoch, ktoré v súčasnosti užívate.

Lieky. O niektorých liekoch (napr. steroidy a lithium) je známe, že u niektorých osôb vyvolávajú akné. 

Okolo akné panuje rad mýtov, z ktorých mnohé nespravodlivo obviňujú poškodených - napríklad, že akné je spôsobené "špinavou" pleťou, nedostatočnou hygienou alebo zlou stravou, alebo že je akné infekčné. Okrem toho, že sú tieto mýty nepravdivé, môžu chorým spôsobiť zbytočný stres, ktorý len zhoršuje ich už tak nízke sebavedomie. Dermatológovia pomôžu odborne vysvetliť, čo sú fakty a čo nepravdivé mýty.

Prečítajte si viac o dermatologickej liečbe akné.
Prečítajte si viac o ošetrovaní problematickej pleti a akné bez liečby.

Ďalšie faktory

Ďalšie priťažujúce faktory akné

Konzumácia sladkých potravín obsahujúcich cukor môže zhoršiť príznaky akné.

I keď nie sú príčinou akné, niektoré faktory môžu zhoršovať jeho príznaky:


  • strava príliš bohatá na niektoré sacharidy (veľa cukru a bielej múky) 
  • nadmerná konzumácia kravského mlieka a mliečnych výrobkov (s výnimkou syra)
  • fajčenie cigariet  
  • mejkap, ktorý upcháva póry
  • komedogénne kozmetické výrobky

Odporúčania

Je dôležité vyhľadať dermatológa už v raných fázach akné, a to i keď sú príznaky mierne, pretože účinná lekárska pomoc môže zabrániť zhoršeniu ochorenia a následkom v podobe jaziev.

Pri každom kožnom probléme je nevyhnutné dodržiavať každodennú pravidelnú starostlivosť o pleť pomocou vhodných výrobkov.

Mali by ste tiež dodržovať niektoré všeobecné pravidlá: 


  • Používajte vlažnú vodu a vhodné čistiace výrobky (príliš horúca alebo príliš studená môže akné zhoršiť).
  • Nechajte vriedky, aby sa samy zahojili (vytláčanie ich len zhoršuje a spôsobuje jazvy).   
  • Používajte iba nekomedogénnu kozmetiku
  • Používajte nekomedogénny mejkap
  • Každý večer mejkap dôkladne odlíčte


Riešenie

Riešenie príznakov aknóznej pleti

Hoci na problematickú a aknóznu pleť neexistuje žiadny 'liek', môže byť medicínska i alternatívna liečba veľmi účinná v prevencii tvorby nových škvŕn a jaziev.

V závislosti od závažnosti problematickej a aknóznej pleti môžu pacienti používať výrobky na čistenie, tonizáciu a starostlivosť, ako je rad Eucerin DermoPure, nechať si predpísať medicínsku liečbu, ako sú retinoidy alebo perorálne antibiotiká alebo kombinovať oboje. Niektoré druhy medicínskej liečby majú známe dehydratačné vedľajšie účinky, odporúča sa teda k nim pridať doplnkovú hydratačnú starostlivosť.

Táto pravidelná každodenná starostlivosť by rovnako mala zahŕňať špeciálne vyvinutú slnečnú ochranu so zložením prispôsobeným pre mastnú a aknóznu pleť, ako je Eucerin Ochranný krémový gél na opaľovanie Oil Control SPF 30 / 50+. Okrem filtrov, ktoré chránia pred škodlivými UVA a UVB lúčmi, ponúkajú tieto výrobky biologickú ochranu buniek a unikátnu technológiu Oil Control s L-karnitínom pre reguláciu mazu a pigmentmi absorbujúcimi tuky.

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin