Ako ošetrovať problematickú a aknóznu pleť?

5 min čítanie
Zobraziť viac

Približne 70 - 80 % populácie trpí rôznymi formami problematickej a aknóznej pleti. Pri miernych až stredne ťažkých formách akné ľudia väčšinou nevyhľadávajú pri riešení svojich príznakov dermatologickú liečbu. My ale odporúčame poradiť sa s dermatológom i pri začínajúcich či miernych príznakoch, pretože zásah lekára môže pomôcť zabrániť ďalšiemu zhoršeniu a následkom v podobe jaziev.  

Nelekárske prostriedky, ako sú čistiace výrobky, pleťové vody, pílingy, hydratačné krémy a korektory môžete kúpiť v lekárni ako voľne predajné prípravky bez nutnosti lekárskeho predpisu. Čistia, dočisťujú a ošetrujú problematickú a aknóznu pleť. Tí, ktorých toto ochorenie trápi, môžu tiež zmeniť svoj životný štýl, a tak regulovať akútne prejavy a minimalizovať príznaky.

Prejavy a príznaky

Prejavy a príznaky problematickej a aknóznej pleti

Než sa rozhodnete, ktorý typ starostlivosti si zvolíte, je dôležité určiť príznaky, ktoré sú príčinou kožného problému. Liečba problematickej a aknóznej pleti a miernych až stredne ťažkých foriem akné väčšinou pôsobí na jeden alebo viac zo štyroch problémov, ktoré tento stav sprevádzajú.

Akné: čo sa deje v pleti.

Účinkujú tak, že


  • znižujú a regulujú tvorbu kožného mazu. 
  • urýchľujú odlučovanie kožných buniek, a tak pomáhajú regulovať hyperkeratózu.
  • bojujú proti bakteriálnej infekcii spôsobenej mikrobiálnou kolonizáciou. 
  • a môžu dokonca zmierniť zápal, a tým upokojiť vriedky, papuly a pustuly.

Je tiež dôležité rozlišovať medzi problematickou a aknóznou pleťou a hyperreaktívnou kožnou reakciou s vriedkami či rosaceou. Papuly a pustuly, ktoré sa vyskytujú u hypersenzitívnej poruchy rosacey, sú napríklad na pohľad podobné akné, ale nesprevádzajú ich upchané póry a pokožka je skôr suchá než mastná a vriedky u rosacey nezanechávajú jazvy.

Prečítajte si viac o pleti so sklonmi k rosacey a kuperóze.

Príčiny a faktory

Hlavné príčiny a faktory problematickej a aknóznej pleti

Seborea
Mikrobiálna kolonizácia

Problematická a aknózna pleť je veľmi častý stav pleti, ktorý sa obvykle začína v puberte, keď chlapci i dievčatá zažívajú veľké hormonálne zmeny. Hormonálne látky, označované ako androgény, stimulujú mazové žľazy k väčšej tvorbe kožného mazu, než je nevyhnutné (seborea). Seborea môže tiež narušovať prirodzené olupovanie pleti. 

Keď pleť produkuje nadmerné množstvo mazu a neodlučuje dostatočné množstvo odumretých buniek, môžu sa tieto dve zložky nahromadiť vo folikule a spoločne vytvoriť mäkkú zátku. Táto zátka môže spôsobiť, že stena folikulu napuchne a vytvorí bielu špičku, alebo táto zátka môže byť na povrchu otvorená a môže stmavnúť, čím sa vytvorí čierna bodka.  

Vriedky (alebo papuly a pustuly) sú napuchnuté začervenané oblasti pleti s bielym stredom, ktoré sa tvoria, keď sa upchané folikuly zapália alebo sa do nich dostane infekcia. Blokády a zápaly, ktoré vznikajú hlboko vo vnútri mazových žliaz, vytvárajú hrčky pod povrchom kože zvané cysty.  

Problematická pleť sa najčastejšie vyskytuje na tvári, ramenách, hrudníku a chrbte, pretože tieto oblasti vytvárajú najviac mazu.

Najmä dospievajúci by mali dbať na každodennú starostlivosť o pleť, pretože je u nich väčšie riziko tvorby akné.

Hormóny. Hoci sa problematická a aknózna pleť najčastejšie vyskytujú u dospievajúcich, postihujú i stále rastúci počet dospelých, najmä žien, ktoré prechádzajú hormonálnymi zmenami počas tehotenstva, menštruácie alebo v dôsledku ochorenia spojeného s hormonálnymi zmenami, napr. syndróm polycystických vaječníkov.  

Baktérie. Aknózna pleť býva pomerne mastná v dôsledku nadmerného vylučovania mazu. Vďaka tomu je viac náchylná na premnoženie obvykle neškodných baktérií, ktoré na koži prežívajú. Tie spôsobujú podráždenie a zápal zväčšených mazových žliaz.

Obvykle neškodné baktérie Propionibacterium acnes sa môžu množiť vďaka nadmernej tvorbe mazu a vyvolať tvorbu akné.

Genetika. Existujú určité dôkazy, že genetická predispozícia hrá  pri vzniku akné veľkú rolu. Ak obaja rodičia počas svojho dospievania trpeli akné, potom je veľká pravdepodobnosť, že i u ich detí sa akné bude vyskytovať. A rovnako tak deti dospelých osôb postihnutých akné budú s vyššou pravdepodobnosťou tiež trpieť akné v dospelosti.

Mýty o aknóznej pleti

Nadmerné čistenie pleti môže zhoršiť príznaky akné.
Konzumácia sladkých potravín obsahujúcich cukor môže zhoršiť príznaky akné.

Vedľa veľkého množstva faktov existuje o akné tiež veľa mylných informácií. Tieto nepodložené mýty nespravodlivo obviňujú poškodených z ich ochorenia. Ľudia s akné napríklad často počúvajú, že nedodržujú správnu hygienu alebo pleť dostatočne často nečistia. Pravdou je, že prílišné čistenie aknóznej pleti v skutočnosti škodí viac než nedostatočné umývanie, pretože sa pleť častým trením môže podráždiť. Pacienti sú tiež často obviňovaní z nesprávneho stravovania.  

A i keď je zdravá strava vždy vhodnejšia, existuje len málo dôkazov, ktoré by preukazovali, že tučné potraviny alebo čokoláda príznaky zhoršujú.  

Prečítajte si viac o dermatologickej liečbe akné.

Ďalšie faktory

Ďalšie faktory akné

Zatiaľ čo hlavné príčiny akné bývajú hormonálne alebo genetické, existujú niektoré ďalšie faktory, ktoré príznaky preukázateľne zhoršujú. Napríklad:

Nadmerné pitie mlieka môže zhoršiť príznaky akné.

  • strava bohatá na niektoré sacharidy 
  • nadmerná konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov 
  • fajčenie cigariet  
  • ťažké alebo komedogénne kozmetické výrobky a mejkapy, o ktorých je známe, že upchávajú póry.

I keď vždy odporúčame vyhľadať pomoc dermatológa, i pri miernych a počiatočných príznakoch akné (aby nedošlo k zhoršeniu stavu), existujú určité pravidlá, ktorých dodržovanie môže tiež pomôcť:

Dotýkanie sa pupienkov ich stav zhoršuje. Obráťte sa na odbornú kozmetičku.

  • Používajte radšej vlažnú vodu než príliš horúcu alebo chladnú.
  • Používajte nekomedogénny mejkap.
  • Používajte nekomedogénne kozmetické výrobky.
  • Používajte slnečnú ochranu vyvinutú pre potreby mastnej a aknóznej pleti.
  • Vriedky nechajte na pokoji – dotýkanie sa alebo vytláčanie ich stav len zhorší.

Riešenie

Ošetrovanie problematickej a aknóznej pleti bez liečby

Kožná znášanlivosť a účinnosť radu Eucerin DermoPURIFYER boli klinicky preukázané u pacientov s akné.
Pre aknóznu pleť je pravidelné čistenie nutnosťou.

Stredne ťažké až ťažké formy akné potrebujú odbornú pomoc lekára alebo dermatológa, ale mierne komedonálne akné možno často liečiť i bez medikamentov.

Lekárnici majú k dispozícii rad dermokozmetických výrobkov. Tie môžu obsahovať:

Tieto prípravky možno použiť na postihnuté oblasti, či už ide o tvár, plecia, hrudník alebo chrbát. Možno ich tiež použiť ako doplnkovú starostlivosť k bežnej medicínskej liečbe a kompenzovať tak jej vedľajšie účinky, ako je napríklad suchosť pleti alebo citlivosť na slnečné žiarenie.

S ohľadom na zvýšené riziko slnkom spôsobených pigmentových škvŕn po akné a zvýšenú produkciu mazu je dôležité začleniť do pravidelnej každodennej starostlivosti o pleť špeciálnu slnečnú ochranu. Napríklad Eucerin Ochranný krémový gél na opaľovanie Oil Control SPF 50+/30 poskytuje širokospektrálnu UVA/UVB ochranu, biologickú ochranu buniek a technológiu Oil Control s L-karnitínom regulujúcim tvorbu mazu a kombináciou troch pigmentov vstrebávajúcich tuky pre dlhotrvajúci suchý a matný povrch pleti.

Eucerin Upokojujúci krycí korektor DermoPure pomáha zakryť vriedky.
Zdravá strava a životný štýl prispievajú k zdravej pleti.

Okrem krémov a gélov používaných na starostlivosť o aknóznu pleť existujú tiež výrobky, ktoré môžu pomôcť zakryť jej fyzické prejavy. Môžete napríklad použiť nekomedogénny mejkap na zakrytie nedokonalostí pleti, je však dôležité ho večer odstraňovať šetrným čistiacim prostriedkom. Muži môžu tiež použiť krycí mejkap na zmiernenie intenzity začervenania a zjednotenie tónu pleti. Korekčné tyčinky možno použiť lokálne na malých, postihnutých oblastiach. 

Rozhodne neplatí mýtus, že zubná pasta alebo aspirínové masky môžu vriedky účinne vysušovať. Neexistuje žiadny lekársky dôkaz, že by niektorý z týchto spôsobov akokoľvek pomáhal. V skutočnosti zubná pasta obsahuje látky, ktoré môžu vašu pleť dráždiť a poškodiť.  

Ďalej odporúčame jesť zdravo, vyhýbať sa miestam, kde je pleť vystavovaná dymu alebo nečistotám a vzhľadom na psychologické dosahy problematickej pleti sa venovať aktivitám, ktoré môžu pomôcť zvýšiť vaše sebavedomie.

Výsledky každodenného pravidelného čistenia, tonizácie a starostlivosti sa môžu prejaviť až po niekoľkých týždňoch, preto buďte trpezliví a vytrvajte.

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin