Na rozdiel od mnohých kožných porúch môže byť hypersenzitívna pleť tvári bez viditeľných prejavov, a napriek tomu pre postihnutých veľmi nepríjemná. Ide o pomerne bežný stav pleti. Štúdie odhalili hojný výskyt subjektívne vnímanej citlivej pleti naprieč celým vyspelým svetom a dermatológovia po celom svete hlásia nárast oznamovaných prípadov. Vzhľadom na subjektivitu príznakov však presné čísla nemožno overiť.
Aké sú príznaky ružovky a kuperózy a čím sa tieto ochorenia líšia?
Rosacea je chronické, epizodické zápalové ochorenie, ktoré postihuje až 10 % dospelej populácie. Patrí do skupiny hypersenzitívnej pleti, a preto postihnutí popisujú nepríjemné pocity, ako je, okrem iného, štípanie a pálenie – subjektívne pocity, ktoré sú spojené s hypersenzitivitou.
Okrem týchto príznakov sa u nich typicky prejavuje sčervenanie a vykazujú príznaky difúzneho začervenania líc, brady, nosa a čela, kuperózu, vriedky a pľuzgieriky. Niekedy rosacea postihuje i očnú oblasť, čo môže viesť k tvorbe jačmenných zŕn a zápalu spojoviek.
V najzávažnejších prípadoch rosacey sa môže pleť zosilňovať a vytvárať nadbytočné tkanivo. To sa často deje v oblasti nosa a tento stav sa označuje ako rhinophyma. Pri rhinophyme nos vyzerá väčší a baňatejší a môže u ostatných vyvolávať mylný dojem, že postihnutí sú alkoholici. To potom pacientov ovplyvňuje fyzicky i psychicky.
Papuly a pustuly, ktoré sa objavujú, vyzerajú rovnako ako u aknóznej pleti, s tým rozdielom, že rosaceu nesprevádzajú upchané póry, pleť je skôr suchá, než mastná a vriedky pri rosacei nezanechávajú jazvy.
Pleť so sklonmi ku kuperóze (alebo kuperóza) je tiež hypersenzitívny stav pleti, sprevádzajú ju teda tiež nepríjemné pocity, ako je štípanie a pálenie, spolu s ďalšími príznakmi. Kuperózu charakterizujú začervenanie, suchosť a citlivosť. Začervenanie je dôsledkom rozšírených žiliek, ktoré sa vďaka oslabenej elasticite pleti rozširujú, keď sa pleť rýchlo prekrví, následne sa ale nestiahnu, ako by stalo u normálnej pleti.
Pleť so sklonmi ku kuperóze sa vo svojich ranných štádiách môže objavovať a opäť miznúť, v pokročilejších štádiách však začervenanie môže byť na pleti viditeľné nepretržite.
Začervenaná hypersenzitívna pleť sa odlišuje od bežného sčervenania tým, že trvá podstatne dlhšie (hodiny, dni alebo dokonca mesiace) a začervenanie sa nemusí zlepšiť, kým ho nezačnete liečiť.
Prečítajte si viac o pleti so sklonmi k začervenaniu.
Prečítajte si viac o hypersenzitivite všeobecne.
Odporúčanie
Ak sa domnievate, že trpíte rosaceou, vyhľadajte pomoc lekára alebo dermatológa, pretože včasná liečba môže znížiť pravdepodobnosť zhoršenia jej stavu.
Prečo vzniká začervenanie pleti a popraskané žilky na tvári?
Presné príčiny rosacey nie sú známe. Odborníci však odhalili rad faktorov, ktoré sú pre postihnutých spoločné. Rosacea sa napríklad vyskytuje najviac u osôb so svetlou pleťou, najmä keltského a škandinávskeho typu.
Rosacea sa obvykle začína prvýkrát objavovať medzi 20. a 50. rokom. Postihuje viac ženy než mužov a u žien sa tiež príznaky pravdepodobnejšie objavia na lícach a brade. Ak však postihne mužov, s väčšou pravdepodobnosťou sa rozvinie do koncového štádia ťažkej rosacey, pri ktorej vzniká rhinophyma.
Rosacea je progresívna kožná porucha, ktorá sa obvykle začína subjektívnymi pocitmi spojenými s hypersenzitívnou pleťou, ako je štípanie a pálenie. V počiatku môže byť sčervenanie (začervenaná pleť) dočasné, ale postupne môže byť toto začervenanie trvalé. Môžu sa objavovať vriedky a hrčky a v niektorých prípadoch sa môžu oči podlievať krvou. V závažnejších prípadoch sa objaví rhinophyma, opuchy očí a silnejšie zápaly kože.
Podobne ako rosacea môže byť pleť so sklonmi ku kuperóze spôsobená radom faktorov, vrátane veku, dedičnosti a stravy.
Prečítajte si viac o typoch pleti podľa etník.
Prečítajte si viac o pleti tváre so sklonmi k začervenaniu.
Ďalšie faktory ovplyvňujúce vznik ružovky a popraskaných žiliek na tvári
Obe poruchy sa môžu zhoršovať niektorými spúšťačmi, ktoré sa síce individuálne líšia, ale medzi najbežnejšie patria:
- Faktory vonkajšieho prostredia, ako je pobyt v horúčave a chlade, vietor, slnko, vlhkosť a znečistenie (vrátane cigaretového dymu) a tiež peľ a výfukové plyny.
- Psychologické faktory, ako je hnev alebo stres. Stresové hormóny, ako je adrenalín, vyvolávajú v pleti zápalové procesy.
- Vonkajšie faktory, ako sú niektoré vône, saponáty a lokálne lieky (vrátane kortizónových mastí), alebo horúce kúpele, namáhavé cvičenie, alkohol a korenené jedlá. Aj oblečenie môže mať škodlivý účinok. Okrem farieb a chemických látok dráždiacich pokožku, ktorými sú textílie napustené, obsahujú najmä syntetické a nekrčivé materiály rad chemických látok, napr. formaldehyd, ktoré môžu vyvolávať podráždenie pokožky a alergie.
- Mechanické faktory, ako je tlak na kožu.
Zaujímavosť
Najlepší spôsob, ako minimalizovať príznaky pleti so sklonmi ku kuperóze i rosacei, je vyhýbať sa známym spúšťačom.
Odhalenie konkrétnych najproblematickejších faktorov môže trvať dlhšie, preto odporúčame viesť si denník, do ktorého zaznamenáte pôsobenie všetkých vnútorných a vonkajších faktorov a následné reakcie kože.
Psychický dôsledok takého viditeľného kožného ochorenia môže u postihnutých spôsobovať červenanie z rozpakov, úzkosti alebo depresie. To problém len ďalej zhoršuje. Preto ak chcete zmierniť ďalšie psychické problémy, odporúčame použiť korekčný krém, ktorý začervenanie zakryje.
Prečítajte si viac o Eucerin Neutralizujúcom dennom kréme Anti-REDNESS.
Prečítajte si viac o Eucerin Upokojujúcom kréme Anti-REDNESS.
Možné riešenia stále začervenanej pleti a popraskaných žiliek na tvári
Neexistuje žiadny druh liečby, ktorý môže zaručiť úplné vyliečenie pleti so sklonmi ku kuperóze alebo rosacey, možno však upokojiť hypersenzitivitu pleti a zlepšiť kožnú bariéru vďaka špeciálnej aktívnej kozmetickej starostlivosti.
Pri vývoji svojich produktov pre hypersenzitívnu pleť sa Eucerin zameral na všetky tri aspekty trojuholníka hypersenzitívnej pleti.
Po prvé je pre hypersenzitívnu pleť typická narušená kožná bariéra, vďaka ktorej sú nižšie umiestnené vrstvy kože náchylnejšie na podráždenie. S cieľom minimalizovať pravdepodobnosť neznášanlivosti a zlepšiť elasticitu pleti poskytujú výrobky Eucerin AntiREDNESS účinnú hydratáciu pre kompenzáciu zvýšenej transepidermálnej straty vody (TEWL) pri narušenej bariére kože. Všetky výrobky majú "čisté" zloženie, obsahujú teda iba obmedzené množstvo zložiek a sú v hermeticky uzavretom balení s ochranou proti kontaminácii, aby sme minimalizovali riziko prieniku baktérií zo vzduchu do zloženia výrobku.
Druhou časťou trojuholníka sú hyperreaktívne zmyslové vlákna v epidermis. Eucerin je prvou značkou medicínskej starostlivosti o pleť, ktorá používa aktívnu zložku s názvom SymSitive* vo svojich radoch starostlivosti o hypersenzitívnu pleť. SymSitive* účinne pôsobí ako regulátor citlivosti priamo pri zdroji hyperreaktivity, kde citlivosť okamžite upokojuje. A navyše výrobky Eucerin pre hypersenzitívnu pleť pri pravidelnom používaní zvyšujú odolnosť pleti voči vnútornej i vonkajšej záťaži.
A konečne tretím príznakom hypersenzitívnej pleti je začervenanie. Eucerin používa vo svojom Upokojujúcom kréme Anti-REDNESS a Neutralizujúcom dennom kréme Anti-REDNESS prírodnú antioxidačnú a protizápalovú zložku licochalcon A, ktorý rýchlo upokojuje citlivosť pleti a viditeľne zmierňuje začervenanie.
Eucerin Neutralizujúci denný krém Anti-REDNESS navyše obsahuje zelené krycie pigmenty, ktoré okamžite zakryjú začervenanie pre zjednotený prirodzený tón pleti.
* = reg.zn. Symrise AG, Nemecko