Ako jej názov napovedá, pozápalová hyperpigmentácia sa objavuje po poranení alebo zápale kože, kedy pokožka zostáva stmavnutá alebo zafarbená aj po zahojení poranenia. V tomto článku si môžete prečítať ako pozápalová pigmentácia ovplyvňuje vzhľad pokožky a aké sú jej príčiny. Predstavíme vám aj kroky, ktoré môžu pomôcť zmierniť intenzitu tmavých škvŕn na vašej pokožke.
Čo je to pozápalová hyperpigmentácia a prečo vznikajú tmavé škvrny na pleti?
Pozápalová hyperpigmentácia (známa tiež ako hyperpigmentácia spôsobená zápalmi, skrátene PIH – post inflammatory hyperpigmentation) je druh hyperpigmentácie pleti, ktorá vzniká predovšetkým jej regeneráciou po zápale. Môže sa vyskytovať na tvári i na tele, typicky najmä na miestach vystavovaných slnečnému UV žiareniu a prejavuje sa plochými škvrnami silnejšieho zafarbenia – od ružovej až po červenú, hnedú alebo čiernu, v závislosti na tóne pleti a intenzite zafarbenia.
Miera výskytu pozápalovej hyperpigmentácie je rovnaká u mužov aj žien a objavuje sa pri všetkých typoch pleti, avšak prevažuje pri tmavších odtieňoch pleti. V skutočnosti je pozápalová hyperpigmentácia jednou z najčastejších príčin, prečo ľudia s tmavším tónom pleti vyhľadávajú radu dermatológa. (1)
Základnou príčinou pozápalovej hyperpigmentácie je zvýšená produkcia melanínu v pleti. Melanín je pigment, ktorý určuje farbu pleti jednotlivca a jeho zvýšené množstvo je spôsobené regeneráciou pleti po zápale alebo poranení.
Čím silnejší je zápal, tým výraznejšia bude zafarbená plocha – a to ako veľkosťou, tak intenzitou zafarbenia.
1 Postinflammatory hyperpigmentation: a review of the epidemiology, clinical features, and treatment options in skin of color. E.C. Davis and V.D. Callender. J Clin Aesthet Dermatol. júl 2010; 3 (7): 20-31
Pozápalová hyperpigmentácia (označovaná tiež ako pigmentové škvrny po akné) často postihuje osoby s akné a môže byť spôsobená ošetrením pleti ako je dermabrázia, chemický peeling či laserová terapia.
V prípade akné pupienky stimulujú melanocyty – bunky produkujúce melanín – k uvoľňovaniu nadmerného množstva melanozómov (pigmentových zŕn). Tieto nadbytočné pigmentové zrná spôsobujú stmavnutie a zmenu zafarbenia pôvodne narušenej oblasti. Pôvodné pupienky miznú, môžu však po nich zostať silnejšie zafarbené škvrny označované tiež pigmentové škvrny po akné.
Pozápalová hyperpigmentácia sa objavuje približne u každého druhého pacienta s akné (1) a má vážny vplyv na ich psychickú pohodu. Štúdie preukázali, že znížené sebavedomie alebo pocit „vylúčenia“ sa s výskytom pozápalovej hyperpigmentácie v porovnaní so samotným akné výrazne zosilňuje. [2]
Pre mnoho pacientov s vyliečeným akné sú tieto škvrny horkou pripomienkou ich boja s nedokonalosťami pleti. Aj v prípade, že zápal spôsobený akné odznie, škvrny môžu ešte dlho pretrvávať a po mnoho rokov týchto pacientov stigmatizovať.
1: Zdroj: Kaufman a kol., Am J Clin Dermatol. 2018; 19: 489-503, Perkins a kol. , JEADV. 2011; 25 (9): 1054-1060.
2: Darja, K. a kol., „Psychosocial Impact of Postinflammatory Hyperpigmentation in Patients with Acne Vulgaris.“ J Clin Aesthet Dermatol. 2017; 10 (5): 18-23.
Hoci slnečné žiarenie pozápalovú hyperpigmentáciu nespôsobuje, môže jej príznaky zhoršovať, spôsobovať tmavnutie postihnutých oblastí a odďaľovať ich vyblednutie. Väčšina pozápalových hyperpigmentácií spôsobených akné postupom času vybledne, k úplnému vymiznutiu však môže dôjsť až po niekoľkých rokoch alebo aj desaťročiach. [3]
Slnko úzko súvisí s inými formami hyperpigmentácie, ako sú starecké škvrny (známe tiež ako slnečné škvrny) a melazma. Preto odporúčame slnečnú ochranu. Obmedzte čas, ktorý trávite na slnku, a vyhýbajte sa slnečnému žiareniu v hodinách jeho najvyššej intenzity. Kedykoľvek je to možné, noste ochranný odev a pokrývku hlavy a používajte výrobky s SPF aspoň 30.
3: Abad-Casintahan, F. a kol., „Frequency and Characteristics of Acne-Related Post-Inflammatory Hyperpigmentation.“ J Dermatol. 2016; 43: 826-828.
Pozápalová hyperpigmentácia je neškodná, na druhej strane melanóm môže byť životunebezpečný. Ak máte akékoľvek obavy týkajúce sa vašich pigmentových škvŕn - ak menia tvar, veľkosť a farbu, alebo ak začnú svrbieť a krvácať - rozhodne sa obráťte na vášho lekára.
Ako zabrániť hyperpigmentácii, teda vzniku pigmentových škvŕn?
Ak je na vašej pokožke poranenie, alebo má sklony k nedokonalostiam, alebo ak trpíte kožným ochorením, ako je atopická dermatitída či lupienka, je dôležité vašu pokožku ošetrovať a znížiť tak pravdepodobnosť výskytu pozápalovej hyperpigmentácie.
Vhodné lieky a/alebo pravidelná kozmetická starostlivosť pomocou výrobkov, ktoré boli vyvinuté špeciálne pre potreby vašej pleti, pomôžu zlepšiť jej stav:
- Pleť so sklonmi k nedokonalostiam: Najlepšou prevenciou je riešiť pozápalovú hyperpigmentáciu spojenú s akné priamo v mieste jej vzniku – predchádzať tvorbe nedokonalostí a ich zanieteniu. Používajte šetrné, ale účinné čistiace prípravky a ľahké, nekomedogénne krémy s protizápalovými zložkami, ako je licochalcon A a keratolytická kyselina salicylová, ktoré bránia upchávaniu pórov. Prečítajte si viac v článku Ako môžem pomôcť zmierniť nedokonalosti a ošetrovať moju pleť? a získajte viac informácií o rade Eucerin DermoPure.
- Atopická pokožka: Prečítajte si, ako upokojiť a ošetrovať atopickú pokožku v dospelosti a získajte viac informácií o rade Eucerin AtopiControl.
- Pleť po dermatologických zákrokoch: Prečítajte si, ako najlepšie zabezpečiť starostlivosť pre pleť po ošetrení laserom? A/alebo čo sú chemické peelingy a ako účinkujú? a objavte Eucerin Aquaphor Regeneračnú masť.
- Pokožka s drobnými popáleninami: Prečítajte si, ako najlepšie ošetrovať drobné popáleniny?
Zodpovedný prístup k slnečnej ochrane vám tiež pomôže zabrániť alebo zmierniť závažnosť pozápalovej hyperpigmentácie:
- Obmedzte čas, ktorý trávite na slnku
- V čase najintenzívnejšieho slnečného žiarenia zostávajte v tieni
- Noste ochranné odevy a pokrývku hlavy kedykoľvek je to možné
- Používajte prípravky slnečnej ochrany, ktoré poskytujú potrebnú úroveň ochrany vašej pokožky a ktoré boli overené pre váš typ a/alebo stav pleti.
Rad Eucerin vysoko kvalitných výrobkov slnečnej ochrany obsahuje prípravky pre tvár aj telo, ktoré sú vhodné pre pleť so sklonmi k nedokonalostiam, atopickú pokožku a pokožku krátko po dermatologickom zákroku.
Rad DermoPure značky Eucerin obsahuje aj produkty vyvinuté špeciálne pre zmiernenie tmavnutia pigmentových škvŕn po akné vplyvom slnečného žiarenia a prevenciu vzniku nových nedokonalostí, ako je Eucerin® DermoPure Ochranná emulzia SPF 30.
Môže pozápalová hyperpigmentácia zmiznúť sama?
Pozápalová hyperpigmentácia nezanecháva jazvy a aj bez liečby sa časom zlepší. Väčšina pozápalových hyperpigmentácií súvisiacich s akné nakoniec postupom času vybledne, k úplnému vymiznutiu však môže dôjsť až po niekoľkých rokoch alebo aj desaťročiach. (4). Rýchlosť vyblednutia sa u každého líši a závisí od rozdielu medzi prirodzeným tónom pleti a tmavými škvrnami – čím výraznejší je ich rozdiel, tým dlhšie bude trvať, než sa tóny opäť vyrovnajú.
4 Abad-Casintahan, F. a kol., „Frequency and Characteristics of Acne-Related Post-Inflammatory Hyperpigmentation.“ J Dermatol. 2016; 43: 826-828.
Ako dosiahnem zmiernenie alebo odstránenie hyperpigmentácie po akné?
Na odstránenie hyperpigmentácie môže pomôcť napríklad chemický peeling alebo laserová terapia.
- Pri chemickom peelingu sa aplikuje chemický roztok (napríklad AHA), ktorý umožňuje exfoliáciu pleti (odstránenie odumretých kožných buniek) a následne dochádza k stimulácii rastu nových kožných buniek a odhaleniu čerstvej pleti. Viac o chemickom peelingu si prečítajte v článku Čo sú chemické peelingy a ako účinkujú?
- Laserová terapia má podobný účinok, ale býva presnejšia, pretože dermatológia tu majú väčšiu kontrolu nad intenzitou zákroku. Pri laserovom ošetrení sa nad postihnutými oblasťami prechádza vysokoenergetickým svetlom. Najmiernejšie ošetrenia účinkujú na úrovni epidermis pleti (povrchová vrstva), ale intenzívnejšie ošetrenia môžu prenikať do najhlbších vrstiev pleti. Viac si prečítajte v článku Laserová terapia: Ako sa starať o pokožku po zákroku?
Rad Eucerin Anti-Pigment a Eucerin® DermoPure Sérum s trojitým účinkom tiež obsahujú thiamidol, účinnú a patentovanú* zložku, ktorá pôsobí na základnú príčinu hyperpigmentácie tým, že znižuje produkciu melanínu. Klinické a dermatologické štúdie preukázali ich schopnosť redukovať tmavé škvrny a brániť ich opakovanému výskytu.
Sérum s duálnym účinkom v našej rade Anti-Pigment je teraz v jednokomorovom balení s kombináciou dvoch aktívnych zložiek pre ľahšiu aplikáciu a má rovnakú overenú účinnosť.
*Patentované v Nemecku.
Naše DermoPure Sérum s trojitým účinkom kombinuje thiamidol s kyselinou salicylovou, licochalconom A a technológiou regulujúcou produkciu kožného mazu a prináša účinné riešenie proti škvrnám, nedokonalostiam a lesku pleti, ktoré konečne redukuje pozápalové pigmentové škvrny. V kombinácii s Eucerin® DermoPure Ochrannou emulziou SPF 30, ktorá zabraňuje vzniku a stmavnutiu pigmentových škvŕn po akné vplyvom slnečného žiarenia, prináša ešte vyššiu účinnosť.