melazma

Hyperpigmentácia - tmavé škvrny na pleti alebo melazma – Čo spôsobuje melazma a ako je možné zmierniť tmavé škvrny na pleti?

5 min čítanie
Zobraziť viac

Melazma je typ hyperpigmentácie, inak nazývaná aj tehotenská maska. Objavuje sa predovšetkým u tehotných žien, a to v oblasti obličaja ako veľké tmavé škvrny. V tomto článku sa zameriame na príčiny vzniku melazmy a ako je to možné odstrániť alebo zmierniť tmavé škvrny na pleti.

Čo je melazma alebo tmavé škvrny na pleti?

Melazma je druh hyperpigmentácie, ktorá spôsobuje tmavé škvrny na pleti.

Melazma, známa aj ako chloazma, je forma hyperpigmentácie, ktorá sa objavuje na tvári, predovšetkým na lícach, chrbte nosa, čele a na hornej pere a niekedy na ďalších častiach tela vystavovaných slnku, ako sú predlaktia. Melazma sa môže vyskytovať aj u mužov, je však menej častá ako u žien.

Melanín je pigment, ktorý určuje farbu pokožky každého jedinca a melazma vzniká zvýšenou produkciou melanínu. Toto zvýšenie je údajne spôsobené zmenami hladiny hormónov, predovšetkým tých, ktoré sa tvoria v tehotenstve a pri užívaní perorálnej antikoncepcie alebo pri pôsobení slnečného žiarenia.

Melazma nie je nijako škodlivá, ale ak je veľmi výrazná, môže vyvolávať nepríjemné pocity.                                                                                                                                           

Tmavé škvrny na pleti a tehotenstvo

Počas tehotenstva endogénne hormóny stimulujú tvorbu pigmentu melanínu.

U 10-15 percent tehotných žien sa objavuje melazma 1 a tento stav sa niekedy označuje ako "tehotenská maska".

Počas tehotenstva endogénne hormóny (teda hormóny, ktoré telo samo prirodzene produkuje) stimulujú melanocyty (bunky produkujúce melanín v bazálnej vrstve epidermis) k vyššej produkcii melanínu.

1 The International Dermal Institute, Melasma Unmasked - autorka dr. Claudia Aguirre s citáciami Kang, H. Y., & Ortonne, J. P. (2010). What should be considered in treatment of melasma. Annals of Dermatology, 22(4), 373-378.

Antikoncepcia a tmavé škvrny na pleti

Hormóny môžu stimulovať melanocyty (bunky produkujúce melanín) a vyvolávať melazmu. (Schematické zobrazenie)

U 10 až 25 percent žien užívajúcich perorálnu antikoncepciu 1 sa objaví melazma.

U žien, ktoré užívajú antikoncepčné pilulky sa uskutočňujú podobné hormonálne zmeny ako sú tie, ku ktorým dochádza počas tehotenstva. Na rozdiel od stareckých škvŕn môže melazma zmiznúť sama od seba po pôrode, alebo ak klesne príjem estrogénu.

1 The International Dermal Institute, Melasma Unmasked - autorka dr. Claudia Aguirre s citáciami Kang, H. Y., & Ortonne, J. P. (2010). What should be considered in treatment of melasma. Annals of Dermatology, 22(4), 373-378. 

Slnko je hlavným faktorom, ktorý prispieva k tvorbe melazmy a zhoršuje ju. Svoju úlohu môžu zohrávať aj ďalšie faktory ako sú rodinné dispozície, vek a niektoré antiepileptiká.

Existujú tri typy melazmy:

  • Epidermálna melazma postihuje horné vrstvy kože a hyperpigmentácia má hnedú farbu a jasne ohraničené okraje.
  • Dermálna melazma postihuje hlbšie dermálne vrstvy kože s typicky modrosivými škvrnami.
  • Zmiešaná melazma (kombinácia dermálnej a epidermálnej) sa prejavuje ako hnedosivé zafarbenie.

Viac o tom, čo obyčajne spôsobuje hyperpigmentáciu a aké sú rôzne typy tejto poruchy si môžete prečítať v článku Hyperpigmentácia: čo spôsobuje tmavé škvrny a ako ich môžem zmierniť?   

Melazma a starecké škvrny sú neškodné. Melanóm (typ kožného nádoru) môže byť životunebezpečný. Ak máte akékoľvek obavy týkajúce sa vašich pigmentových škvŕn - ak menia tvar, veľkosť a farbu, alebo ak začnú svrbieť a krvácať - rozhodne sa obráťte na vášho lekára. 

Ako môžem predchádzať tvorbe tmavých škvŕn?

Najdôležitejším krokom v prevencii alebo znížení závažnosti melazmy je zodpovedný prístup k ochrane pred slnkom. Obmedzte čas strávený na slnku, zostávajte v tieni počas najintenzívnejšieho slnečného žiarenia a noste ochranné odevy a pokrývku hlavy kedykoľvek je to možné. Je mimoriadne dôležité, ak máte genetické dispozície k melazme (vyskytuje sa vo vašej rodine) alebo ak ste tehotná, beriete hormonálnu antikoncepciu alebo užívate inú formu hormonálnej substitučnej liečby.

Ochrana pred slnkom je najdôležitejším krokom, ktorý vám pomôže predchádzať alebo redukovať výskyt melazmy.

Slnečná ochrana je dôležitá nielen pri opaľovaní. Slnečné lúče pôsobia na pokožku aj za oblačného počasia, zaistite teda vašej pleti potrebnú každodennú ochranu. Eucerin Anti-Pigment Denný krém SPF 30 a Anti-Pigment Denný krém SPF 30 tónovaný svetlý a stredne tmavý poskytujú okrem zmiernenia hyperpigmentácie tiež účinnú UVA a UVB (SPF 30) ochranu a zabraňujú tvorbe ďalších pigmentových škvŕn vyvolaných slnečným žiarením.
Ak sa chystáte tráviť čas na slnku, vyberte si prípravok slnečnej ochrany s vysokým alebo veľmi vysokým faktorom, ktorý bol špeciálne vyvinutý pre váš typ a stav pleti a nanášajte ho opakovane v pravidelných intervaloch. Viac informácií o rade špičkových prípravkov slnečnej ochrany Eucerin nájdete tu.

Ako môžem liečiť melazmu. Zmiernenie alebo odstránenie tmavých škvŕn na tvári

Laserová terapia môže pomôcť zmierniť výskyt melazmy.
Chemický peeling odstraňuje vrchnú vrstvu pleti a odhaľuje čerstvú pleť pod ňou.

Dermatologické ošetrenie ako je chemický peeling a laserová terapia môžu pomôcť zmierniť melazmu. Najľahšie sa dá zmierniť epidermálna melazma, na druhej strane pri dermálnej a zmiešanej melazme môže byť vzhľadom na hĺbku melanínových pigmentov liečba ťažšia.

  • Pri chemickom peelingu sa na pleť aplikuje chemický roztok (napríklad AHA), ktorý umožňuje exfoliáciu pleti (odstránenie odumretých kožných buniek) a následne dochádza k stimulácii rastu nových kožných buniek a odhaleniu čerstvej pleti. Viac si o chemickom peelingu prečítate v článku Čo sú chemické peelingy a ako účinkujú?
  • Laserová terapia má podobný účinok, ale býva presnejšia, pretože dermatológovia tu majú väčšiu kontrolu nad intenzitou zákroku. Pri laserovom ošetrení sa nad postihnutými oblasťami prechádza vysokoenergetickým svetlom. Najmiernejšie ošetrenia účinkujú na úrovni epidermis pleti (povrchová vrstva), ale intenzívnejšie ošetrenia môžu preniknúť do najhlbších vrstiev pleti. Viac si prečítajte v článku Laserová terapia: Ako sa starať o pokožku po zákroku? 

Dermatológovia môžu predpísať a/alebo použiť aj hydrochinón, ktorý sa stále považuje za najúčinnejší lokálny prostriedok na zmiernenie hyperpigmentácie. Môže sa však používať iba obmedzenú dobu, pretože rovnako ako iné formy chemického peelingu a laserovej terapie môže pleť dráždiť a spôsobovať pozápalovú hyperpigmentáciu, predovšetkým u osôb s tmavšou farbou pleti. 

Výrobky Eucerin Anti-Pigment môžu pomôcť predĺžiť výsledky dermatologických zákrokov pri melazme.

Dermokozmetické ošetrujúce výrobky možno používať každý deň na zvýšenie účinkov dermatologickej liečby. S obsahom patentovanej zložky značky Eucerin – thiamidolu – ponúka tento rad denný krém, nočný krém, duálne sérum a lokálny korektor na zmiernenie hyperpigmentácie. Tónovací denný krém svetlý a stredne tmavý obsahujú aj SPF 30 a UVA filter, zatiaľ čo Rozjasňujúce sérum je určené pre zvýšenie prirodzenej žiarivosti vašej pleti. Klinické a dermatologické testy preukázali, že redukuje pigmentové škvrny a bráni ich opakovanému výskytu. Sérum s duálnym účinkom teraz prichádza v jednokomorovom balení pre ešte jednoduchšiu aplikáciu výrobku s rovnakou overenou účinnosťou.

Produkty radu Anti-Pigment je možné používať celoročne, látka thiamidol nijako nereaguje na slnečné žiarenie.
Produkty je možné používať aj počas tehotenstva.

Odporúčame

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin