Suchá pokožka

Suchá pokožka – ako vyzerá, aké sú jej príčiny a ako ju ošetrovať?

9 min čítanie
Zobraziť viac

Koža je jedným z našich najdôležitejších orgánov, pretože nás chráni proti okolitému prostrediu. Prepožičiava nám náš vzhľad a je zmyslovým orgánom hmatu. Keď je však naša koža suchá, môže byť na dotyk drsná a napätá, niekedy i popraskaná, a môže svrbieť. Tým je narušená jej schopnosť správne fungovať.

Prejavy a príznaky

Dehydratácia je jednou z indikácií, že pokožke niečo chýba.

Nedostatočná hydratácia pokožky sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi, od typickej drsnosti, šupinatenia a drobných pukliniek po začervenanie, zápaly, pocit neustáleho napätia a svrbenie. Tieto príznaky sa však budú líšiť v závislosti od závažnosti a oblastí suchej pokožky.

Existuje niekoľko vnútorných a vonkajších faktorov suchej pleti tváre, z ktorých všetky prispievajú k tomu istému procesu dehydratácie pleti.
Ruky bývajú suché vinou častého umývania.

Príznaky suchej pokožky
Spočiatku, keď pokožka začína strácať vlhkosť, pôsobí:

  • napäto
  • drsne


Príznaky veľmi suchej pokožky
Ak nie je suchá pokožka ošetrovaná a ďalej stráca vlhkosť, stáva sa:

  • veľmi napätou
  • šupinatou
  • popraskanou
  • svrbiacou


Príznaky drsnej a popraskanej pokožky

Určité oblasti tela, najmä ruky, chodidlá, lakte a kolená sú náchylné na:

  • silný pocit napätia
  • extrémnu drsnosť
  • praskliny alebo trhlinky v koži
  • intenzívne svrbenie

Suchá pleť tváre
Suchá pleť na tvári je obzvlášť nepríjemná a a môžeme jej vinou vyzerať staršie. Dehydratácia sa obvykle objavuje na lícach/pozdĺž spodnej čeľuste a okolo očí. Aj pery často vysychajú, najmä v zime.  

Suchá pokožka tela
Suchá pokožka na tele sa môže objaviť kdekoľvek, ale najčastejšie sa vyskytuje na častiach tela, ako sú ruky, chodidlá a predkolenia, lebo tieto oblasti sú častejšie vystavené vplyvom okolitého prostredia, napr. chladnému počasiu, ktoré môžu ich stav ďalej zhoršiť.

Niektoré ochorenia, ako napríklad atopický ekzém či psoriáza, súvisia so suchou pokožkou.

Suchá pokožka môže tiež súvisieť s niektorými ochoreniami

Xeróza je lekárske označenie pre suchú pokožku. Toto označenie pochádza z gréčtiny, kde "xero", znamená "suchá", a "osis" znamená "choroba".

Keratóza Pilaris (niekedy označovaná aj ako "kuracia koža") je bežným ochorením v súvislosti so suchou pokožkou. Vzniká, keď sa vo vlasových folikuloch v pokožke hromadí príliš mnoho keratínu. Oblasti postihnutej kože – najčastejšie na zadnej strane hornej paže – sú pokryté veľkým množstvom malých bielych alebo jemne začervenaných pupienkov a pokožka je na dotyk drsná a nerovná.

Atopický ekzém a psoriáza tiež súvisia so suchou pokožkou, hoci tieto ochorenia majú dedičné základy a môžu vykazovať ďalšie príznaky, ako sú zápaly a intenzívne svrbenie.  

Poruchy metabolizmu, ako je diabetes mellitus a ochorenia obličiek tiež môžu mať vplyv na úroveň hydratácie pokožky a môžu byť sprevádzané silným vysychaním kože.

Súvislosť medzi suchou, citlivou a hypersenzitívnou pokožkou

Vyhnite sa umývanie s drsnými mydlami, ktoré môžu dráždiť suchú pokožku
Hypersenzitívna pleť− alebo veľmi citlivá pleť − je bežný kožný problém so zdravotnými i psychologickými príčinami.

Suchá pokožka je obvykle i viac citlivá, a môže reagovať podráždením pri kontakte s agresívnymi pracími prostriedkami, mydlami alebo nevhodnými kozmetickými prípravkami. Ak je bariérová funkcia koža narušená, môžu alergény, dráždivé látky, nečistoty z ovzdušia a mikroorganizmy preniknúť pokožkou oveľa ľahšie.

Je v každom prípade dôležité vyhnúť sa kozmetickým výrobkom, ktoré obsahujú dráždivé zložky, ako sú parfumy a farbivá. Vždy sa presvedčte, že výrobok bol dermatologicky testovaný na citlivej pokožke. Prečítajte si viac o citlivej pokožke všeobecne alebo konkrétne na tvári a na tele.

Hypersenzitívna pokožka, častejšia a závažnejšia forma citlivej pokožky, reaguje rýchlo a silno na podnety, ktoré normálna pokožka obvykle dobre znáša. Medzi tieto podnety patria faktory vnútorného prostredia, ako sú extrémne zmeny teplôt a znečistenie ovzdušia, psychologické faktory, ako je stres, a vonkajšie faktory, ako sú korenené jedlá, alkohol, saponáty a nevhodné kozmetické výrobky. Pri kontakte spôsobujú nepríjemné kožné pocity ako sú, okrem iného, štípanie, svrbenie alebo pálenie. Aby postihnutí regulovali prejavy hypersenzitívnej pokožky, mali by minimalizovať vystavovanie známym spúšťačom a dodržovať špeciálnu aktívnu starostlivosť o pleť pre zvýšenie kožnej znášanlivosti, zmiernenie podráždenia a obnovu kožného komfortu.
Prečítajte si viac o hypersenzitívnej pokožke všeobecne alebo hypersenzitívnej pleti tváre.

Odporúčanie

Ak máte obavy alebo si nie ste istí svojimi príznakmi, alebo sa tieto príznaky zhoršujú, odporúčame sa obrátiť na vášho praktického lekára alebo dermatológa.

Príčiny a faktory

Čo spôsobuje suchú pokožku?

Suchá pokožka vzniká pôsobením ako exogénnych (vonkajších), tak endogénnych (vnútorných) faktorov. Človek môže byť ovplyvnený viac než jedným z týchto faktorov, a s ich rastúcim množstvom vzrastá i závažnosť vysychania pokožky. Znalosť faktorov, ktoré ovplyvňujú vysychanie pokožky, pomôže pri prevencii a liečbe suchej pokožky.

Ak je prirodzená bariérová funkcia kože narušená, vlhkosť sa ľahšie odparuje, a pokožka sa stáva suchou, napätou a drsnou.
Znížená miera hydratácie pokožky v dôsledku menšieho množstvo aquaporínov.

Normálna pokožka prirodzene produkuje hygroskopické (vodu viažuce) látky, známe ako prirodzené hydratačné faktory (NMF). Ak má pokožka nedostatok týchto NMF, stráca schopnosť zadržovať hydratáciu. 

Prvou fázou v procese úbytku vlhkosti je úbytok povrchových lipidov, ktoré na pokožke tvoria prirodzenú bariéru brániacu odparovaniu vody.  
 
Keď je táto lipidová bariéra narušená, vlhkosť môže ľahšie odbúdať. Odparuje sa z pokožky a zanecháva ju vysušenú. Ak tento stav pretrváva, znižuje sa úroveň hydratácie vo všetkých epidermálnych vrstvách pokožky, čo vedie k vzniku veľmi suchej pokožky.

Vonkajšie príčiny

Vonkajšie príčiny narušujú prirodzenú kožnú bariéru, a tak spúšťajú proces straty vlhkosti.  



Hlavné vonkajšie príčiny sú:

UV žiarenie môže viesť k dehydratácii pokožky a jej predčasnému starnutiu.
Niektoré lieky môžu mať negatívny vplyv na pokožku, ktorá je potom viac suchá.

Životné prostredie


Starostlivosť o pokožku


  • Časté umývanie, alebo dlhé horúce kúpele a sprchovanie, pripravujú pokožku o lipidy, ktoré tvoria jej bariéru.
  • Nevhodná starostlivosť o pokožku – je dôležité dodržiavať pravidelnú starostlivosť a používať výrobky vhodné pre suchú pokožku. Je obzvlášť dôležité nepoužívať agresívne mydlá, ktoré pokožku pripravujú o jej prirodzené lipidy.  

Užívanie liekov

O niektorých liekoch a lekárskych zákrokoch (ako radiačná terapia, dialýza alebo chemoterapia) je známe, že ich vedľajším účinkom je dehydratácia pokožky.

Odporúčanie

Vždy sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom, ak sa obávate, že vaše lieky môžu mať negatívny vplyv na stav pokožky.

Vnútorné faktory

U detí hrá rolu aj ich genetická predispozícia. Môžu sa u nich prejaviť kožné ochorenia, napríklad atopický ekzém s hlavnými príznakmi ako svrbenie a suchá pokožka.
S pribúdajúcim vekom sa znižuje pružnosť a pevnosť pleti a stráca svoj mladistvý vzhľad.

Dedičnosť
Úroveň hydratácie pokožky je čiastočne daná geneticky. Niektorí ľudia sú geneticky predisponovaní a zdedia sklony k suchej pokožke. Kožné ochorenia ako atopický ekzém, keratóza pilarislupienka alebo ichtyóza, ale aj diabetes majú genetický základ.  

Hormonálne vplyvy

Následkom hormonálnych zmien, ako je tehotenstvo alebo menopauza, môže byť vysúšanie pokožky.  

Vek
S pribúdajúcim vekom sa metabolizmus pokožky spomaľuje. Suchá pokožka a starnutie sú vzájomne prepojené. Prečítajte si viac o suchej pokožke pod vplyvom starnutia.  

Strava
Nedostatok živín, nenasýtených mastných kyselín a vitamínov môže prispievať k suchej pokožke. Vitamíny C a E sa tiež podieľajú na zachovaní zdravia pokožky.
Prečítajte si viac o faktoroch, ktoré majú vplyv na kožu.

Ďalšie faktory

Faktory, ktoré majú za následok suchú pokožku

Zdravá pokožka je dobre hydratovaná, s neporušenou kožnou bariérou. Kľúčové faktory, ktoré prispievajú k suchej pokožke, sú uvedené vyššie, niektoré ďalšie faktory však tiež môžu stav hydratácie kože ovplyvniť.  

Nedostatok účinnej liečby
Nedostatok účinnej starostlivosti môže prispieť k zhoršeniu hydratácie kože. Ak suchej pokožke neposkytujeme riadne ošetrenie, môže sa jej vysúšanie zhoršovať a negatívne ovplyvniť hydratačnú sieť v hlbších vrstvách pokožky. Preto by hydratačné výrobky mali riešiť i tento fakt, a tým prispievať k zlepšeniu príznakov. Väčšina hydratačných prípravkov ale účinkuje iba na povrchu kože, kde obnovujú povrchovú bariérovú funkciu a nemajú efekt na hydratačnú sieť aquaporínov v koži.

Používajte opaľovacie prípravky, ktoré boli vyvinuté špeciálne pre suchú pokožku a nanášajte ich pravidelne.
Časté umývanie rúk a mydlá s agresívnymi umývacími zložkami môžu viesť k dehydratácii pokožky.

Slnečné žiarenie  
Nadmerné vystavovanie slnku môže takisto prispieť k vysúšaniu pokožky. Opaľovací prípravok pre suchú pokožku by mal obsahovať okrem zodpovedajúceho ochranného faktora (SPF) aj hydratačné látky pre obnovenie hydratácie pokožky. Je tiež dôležité, aby opaľovacie prípravky a akékoľvek iné kozmetické výrobky používané na suchú pokožku neobsahovali dráždivé parfumácie a farbivá, pretože suchá pokožka, a najmä suchá pleť tváre je náchylnejšia na podráždenie, než normálna pokožka.

Rizikové povolania

Niektoré povolania môžu tiež zvyšovať riziko suchej pokožky. Ide zvyčajne o povolania, ktoré vyžadujú prácu v horúcich alebo chladných podmienkach (roľník / rybár), časté používanie umývacích prípravkov (lekár / zdravotná sestra / kaderníčka), alebo vystavovanie chemickým látkam (automechanik / upratovačka).

Príjem 1,5 litra tekutín denne pomáha správnemu množstvu vody v tele a udržuje pokožku hydratovanú.

Dehydratácia 
Hydratácia kože závisí od množstva vody v tele. Ak jej nie je dostatok, môže už suchá pokožka prichádzať o ďalšiu hydratáciu. Starší ľudia majú všeobecne väčší sklon k dehydratácii, pretže pocit smädu sa s rastúcim vekom znižuje. Príjem minimálne 1,5 litra tekutín denne je nevyhnutný pre udržanie zdravej pokožky.  

Fajčenie 
Nikotín a toxíny z cigaretového dymu môžu významne znižovať cirkuláciu krvi, čo má za následok obmedzené metabolické procesy v koži. Pokožka preto vysychá oveľa ľahšie a predčasne starne.

Riešenie

Aká existujú riešenia pre suchú pokožku?

Umývanie pokožky

Obmedzte čas strávený v horúcej vode a dajte prednosť rýchlej sprche pred dlhým kúpeľom.
Vyhýbajte sa kozmetickým výrobkom s alkoholom, parabénmi, farbivami alebo parfumáciou.

Umývanie suchej pokožky tela
Pri umývaní suchej a veľmi suchej pokožky je dôležité používať účinné, ale šetrné umývacie prostriedky, ktoré pokožku nepripravia o jej ochranné lipidy. V ideálnom prípade by tiež mali byť obohatené o prirodzené hydratačné faktory (napr. urea), ktoré viažu vlhkosť vo vnútri pokožky. 

Čistenie suchej pleti tváre
Jemné čistenie tváre je obzvlášť dôležité, pretože používanie nevhodných výrobkov môže zhoršiť dehydratáciu pleti, a tým prispievať k predčasnej tvorbe jemných liniek a vrások. Eucerin DermatoCLEAN Čistiaca pleťová voda jemne odstraňuje zostávajúce nečistoty a možno ju použiť ráno a večer pred použitím denného či nočného krému. Prečítajte si viac o vhodnej starostlivosti o pleť tváre.

Hydratácia suchej pokožky

Ak chcete zabrániť úbytku vody pokožky, je nevyhnutné používať hydratačné kozmetické výrobky pravidelne.
Výrobky s obsahom účinných látok, ako je urea, ďalšie prirodzené hydratačné faktory a ceramidy poskytujú suchej pokožke to, čo potrebuje.

V ideálnom prípade by hydratačné prípravky pre suchú pokožku mali obsahovať tieto účinné látky:

  • Ureu a kyselinu mliečnu a ďalšie prirodzené hydratačné faktory, ktoré pomáhajú viazať vlhkosť v hornej vrstve pokožky. Urea, kyselina mliečna a ďalšie prirodzené hydratačné faktory sú prirodzenou súčasťou pokožky, sú teda netoxické a nealergénne, preto ich dobre znášajú aj osoby s veľmi suchou pokožkou. Pre optimálnu starostlivosť o veľmi suchú, drsnú pokožku minimálna koncentrácia urey by mala byť 5 %. Extrémne suchá, svrbiaca a olupujúca sa pokožka všeobecne vyžaduje vyššiu koncentráciu urey. Rad Eucerin UreaRepair PLUS obsahuje telové mlieka, krémy a masti s obsahom 5% a 10% urey špeciálne vyvinuté pre tvár, ruky, nohy a telo.
  • Ceramidy, ktoré pomáhajú obnovovať lipidovú bariéru a znižovať stratu hydratácie. Všetky výrobky Eucerin UreaRepair PLUS obsahujú ureu, ďalšie prirodzené hydratačné faktory a ceramidy.
  • Glucoglycerol - táto zložka zlepšuje cirkuláciu vody v hlbších epidermálnych vrstvách pokožky.

Starostlivosť o suchú pokožku v dôsledku starnutia

Keď pokožka starne, jej dehydratácia prispieva k predčasnej tvorbe liniek a vrások. Prečítajte si viac o prejavoch, príčinách a riešeniach pre suchú pokožku pod vplyvom starnutia. Tu je hydratácia ešte dôležitejšia, pretože zachovaním hydratácie pokožky môžete zabrániť vzniku ďalších vrások.  

Kyselina hyalurónová je molekula, ktorá pomáha redukovať vrásky. Kyselina hyalurónová sa prirodzene vyskytuje v pokožke a je nevyhnutnou súčasťou spojivového tkaniva. Má vysokú schopnosť viazať vodu, zlepšuje regeneráciu pokožky a uľahčuje distribúciu živín.

Odporúčanie

Ak máte obavy alebo si nie ste isti, aký liečebný spôsob zvoliť, odporúčame obrátiť sa na dermatológa kvôli osobnej konzultácii.

Prevencia ďalších faktorov

Je dôležité nielen dodržiavať pravidelnú kozmetickú starostlivosť (čistenie, hydratácia), ale tiež sa vyhýbať faktorom, ktoré prispievajú k suchej pokožke. Tak pomôžete zmierniť závažnosť suchej pokožky a nutnosť liečby:

Hydratačné prísady do kúpeľa môžu pomôcť obnoviť prirodzenú ochrannú bariéru pokožky.
Niektoré pracie prostriedky obsahujú parfumy a farbivá – snažte sa ich nepoužívať, pretože môžu dráždiť suchú pokožku.

  • Vyhýbajte sa suchému vzduchu - v horúcom a chladnom počasí obmedzte pobyt vonku a vo vykurovaných vnútorných priestoroch používajte zvlhčovač.  
  • Skráťte čas trávený v horúcej vode - dlhé kúpele nahraďte rýchlym sprchovaním.  
  • Pri umývanie riadu používajte rukavice - vyhnete sa kontaktu s teplou vodou a agresívnymi čistiacimi prostriedkami.  
  • Noste oblečenie z prírodných materiálov ako bavlna a hodváb, ktoré nedráždia pokožku. Vlna je prírodná, môže však dráždiť, preto sa vyhnite priamemu kontaktu s pokožkou.  
  • Snažte sa používať pracie prostriedky bez farbív a parfumov, pretože môžu po vypraní uľpieť na oblečení a dráždiť suchú pokožku.
  • Používajte kozmetické výrobky bez alkoholu, parfumácie a farbív, zabránite tým podráždeniu.
  • Dbajte na dostatočný príjem tekutín každý deň.

Ďalšie odporúčané produkty

Súvisiace články

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin