Pleť tváre je jednou z najviditeľnejších častí tela. Keď ale pleť tváre vysychá, môže byť zhrubnutá až šupinatá, napätá, začervenaná a môže i svrbieť. Existuje niekoľko príčin suchej pleti tváre a ich pochopenie vám pomôže nájsť vhodné riešenia.
Prejavy a príznaky
Prečo dochádza k vysušovaniu pleti na tvári a ako rozpoznať jeho vznik na základe vášho typu pleti
Suchá pleť tváre je bežný problém, i keď niektorí ľudia sú na ňu náchylnejší než iní. Hlavné typy pleti tváre sú normálna, suchá, mastná a zmiešaná. S pribúdajúcim vekom však starnutie kože ovplyvňuje zmeny a vlastnosti pleti.
- Normálny typ predstavuje pleť, ktorá nemá sklony k dehydratácii ani masteniu. Mnoho faktorov môže spôsobiť, že normálna pleť tváre vysychá (pozri odsek "Príčiny suchej pleti tváre" nižšie).
- Suchý typ je pleť, ktorá má tendenciu byť suchá a obvykle pôsobí napäto a v niektorých oblastiach veľmi drsne.
- Mastný typ menej často vysychá, s výnimkou prípadov nadmerného umývania, alebo pri zlej starostlivosti o pleť.
- Zmiešaný typ má tendenciu vysychať v určitých oblastiach tváre, najmä na lícach, kým T-zóna je mastná.
Prejavy a príznaky suchej a veľmi suchej pleti
Suchá pleť
Spočiatku, keď pokožka začína strácať vlhkosť, pôsobí:
- napäto
- drsne
Veľmi suchá pleť
Ak nie je suchá pleť ošetrovaná a ďalej stráca vlhkosť, stáva sa:
- veľmi napätou
- šupinatou
- popraskanou
- svrbiacou
V tejto fáze je možné, že vysušenie pleti povedie ku vzniku jemných liniek, čo prispieva k predčasnému starnutiu pleti a tvorbe vrások.
Citlivá suchá pleť
Keď je pleť tváre suchá, často bude tiež citlivá, môže byť až hypersenzitívna. V každom prípade, citlivá pleť tváre a hypersenzitívna pleť tváre nie je vždy spojená so suchosťou. Citlivú a hypersenzitívnu pleť charakterizujú hyperreaktívne nervové vlákna v epidermis, preto je vždy dôležité vyhýbať sa kozmetickým výrobkom, ktoré obsahujú dráždivé zložky, ako sú parfumácie a farbivá. Vždy sa presvedčte, že výrobok bol dermatologicky testovaný na citlivej pleti.
Suchá pleť a kožné ochorenia:
- Xeróza je lekárske označenie pre suchú pokožku. Toto označenie pochádza z gréčtiny, kde "xero", znamená "suchá", a "osis" znamená "choroba".
- Atopický ekzém a lupienka tiež súvisia so suchou pokožkou.
- Poruchy metabolizmu, ako je diabetes mellitus a ochorenia ľadvín tiež môžu mať vplyv na úroveň hydratácie pokožky.
- Niektoré lieky proti akné, lokálne alebo perorálne, môžu spôsobiť, že mastná, aknózna pleť bude presušená.
Na našich webových stránkach nájdete ďalšie informácie o suchej pleti, vrátane tipov na prevenciu, a tiež informácie o ďalších kožných ochoreniach, ako je atopický ekzém, lupienka a cukrovka. Ak ale máte obavy alebo si nie ste istí príznakmi, či sa tieto príznaky zhoršujú, odporúčame obrátiť sa na Vášho dermatológa kvôli osobnej konzultácii.
Odporúčanie
Ak potrebujete ďalšie informácie, ktoré vám pomôžu určiť príčinu kožného problému a akú starostlivosť máte zvoliť, môže vám pomôcť naša diagnostika pleti.
Príčiny a faktory
Vonkajšie a vnútorné faktory ovplyvňujúce proces vzniku dehydratácie pleti na tvári
Existuje mnoho vnútorných a vonkajších faktorov suchej pleti tváre, z ktorých všetky prispievajú k tomu istému procesu dehydratáce pleti. Závažnosť suchej pleti bude závisieť od množstva a intenzity týchto faktorov.
Vonkajšie vplyvy
Všetky vonkajšie príčiny suchej pleti tváre spôsobujú narušenie prirodzenej kožnej bariéry. Keď je táto lipidová bariéra narušená, vlhkosť sa môže odparovať a životne dôležité látky viažuce vlhkosť ľahko ubúdajú. Ak tieto prirodzené hydratačné faktory chýbajú, pleť nemôže pojať mnoho vody a vysychá, kým tieto faktory nie sú doplnené a lipidová bariéra na povrchu obnovená.
Ak suchá pleť nie je ošetrená pleťovými prípravkami, ktoré obsahujú hydratačné faktory, môže vysúšanie postupovať hlbšie do kože a narušiť hydratačnú sieť v jej hlbších vrstvách.
Prirodzená distribúcia vlhkosti do horných vrstiev sa zníži a následkom toho je veľmi suchá pleť.
Vonkajšie faktory
Hlavné vonkajšie faktory sú životné prostredie a nevhodná starostlivosť o pleť. Tvár je všeobecne vystavovaná týmto vonkajším faktorom oveľa častejšie než zvyšok tela:
Životné prostredie
- Nepriaznivé klimatické podmienky - horúci, chladný a suchý vzduch poškodzujú bariérovú funkciu kože.
- Sezónne zmeny - príznaky suchej pleti sa často zhoršia počas zimy alebo leta.
- Ultrafialové (UV) žiarenie môže urýchliť starnutie pleti a pleť sa s rastúcim vekom stáva náchylnejšou na vysychanie. Prečítajte si viac o suchej pokožke pod vplyvom starnutia.
Starostlivosť o pleť
- Časté umývanie alebo dlhé a horúce kúpele či sprchy pripravujú pokožku o lipidy, ktoré tvoria jej bariéru.
- Nevhodná pravidelná starostlivosť o pleť – je dôležité dodržiavať pravidelnú starostlivosť a používať výrobky určené pre suchú pleť. Je obzvlášť dôležité nepoužívať agresívne čistiace prípravky, ktoré pleť pripravujú o jej prirodzené lipidy.
Užívanie liekov
Bežne používané lieky, ktoré majú tento vedľajší účinok, sú diuretiká na reguláciu krvného tlaku, ktoré zvyšujú rýchlosť vylučovania vody z tela, a niektoré antibiotiká a perorálne lieky proti akné. Vždy sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom, ak sa obávate, že vaše lieky môžu mať negatívny vplyv na stav vašej pleti.
Vnútorné faktory
Genetika
Hydratačná rovnováha kože je daná aj geneticky. Niektorí ľudia majú mastnú pleť a niektorí suchú, a tieto kožné typy sú dedičné, hoci nie každý jedinec musí mať rovnaký typ pleti ako jeho rodičia. Kožné ochorenia, ako atopický ekzém, psoriáza či ichtyóza, ale aj diabetes často majú genetickú súvislosť.
Hormonálne vplyvy
Zmeny v množstve niektorých hormónov, najmä estrogénu a testosterónu, môžu ovplyvniť hladinu hydratácie pokožky a lipidov. To je zvlášť zreteľné po menopauze, keď pokožka začína byť suchá z dôvodu poklesu produkcie estrogénu.
Vek
S pribúdajúcim vekom sa znižuje množstvo mazových a potných žliaz, a s tým aj schopnosť kože vytvárať pot a lipidy. Množstvo vody v pokožke a jej schopnosť zadržiavať vlhkosť je tiež znížená. Tieto faktory vedú k suchosti, ktorá opäť prispieva k starnutiu pokožky a tvorbe jemných liniek a vrások. Prečítajte si viac o suchej pokožke pod vplyvom starnutia.
Predčasné starnutie pleti
Starnutie pleti je prirodzený proces. Ale intenzívne alebo dlhodobé pôsobenie ultrafialového (UV) žiarenia môže starnutie pleti urýchľovať a viesť k tvorbe predčasných vrások.
Strava
Pleť vyžaduje rad živín, nenasýtených mastných kyselín a vitamínov pre svoju správnu funkciu. Nedostatok niektorého z nich môže prispievať k suchej pleti.
Ďalšie faktory
Slnečné žiarenie, dehydratácia, fajčenie, chladné prostredie – ďalšie možné príčiny vzniku suchej pleti na tvári
Okrem hlavných príčin suchej pleti tváre ovplyvňuje závažnosť suchosti pleti tiež niekoľko ďalších faktorov. Ich znalosť vám pomôže vyhnúť sa im a tým znížiť ich dosah.
Nedostatok účinnej starostlivosti
Ak nemá suchá pleť tváre správnu starostlivosť, alebo sa používajú neúčinné hydratačné výrobky, môže sa stav suchej pleti ďalej zhoršovať. To preto, že postupujúce vysúšanie ovplyvňuje hydratačnú sieť v hlbších vrstvách kože, ktoré dodávajú hydratáciu do horných vrstiev.
Slnečné žiarenie
Pri ochrane suchej pokožky pred slnečným žiarením je dôležité, aby slnečná ochrana okrem zodpovedajúceho ochranného faktora (SPF) tiež dopĺňala chýbajúce hydratačné faktory. Je tiež dôležité, aby opaľovacie prípravky a akékoľvek iné kozmetické výrobky používané na suchú pokožku neobsahovali dráždivé parfumácie a farbivá, pretože suchá pokožka, a najmä suchá pleť tváre je náchylnejšia na podráždenie, než normálna pokožka.
"Rizikové" aktivity
Niektoré situácie vyžadujú pobyt v podmienkach, ktoré môžu viesť k vysychaniu pleti tváre. Napríklad vonkajšie športy, záhradníčenie alebo dovolenka v chladných oblastiach zvyšujú riziko suchej pleti.
Dehydratácia
Množstvo hydratácie v koži je závislé od množstva vody, ktoré jej naše telo môže poskytnúť. Preto keď je telo dehydrované, nie je schopné jej poskytnúť dostatočné množstvo vody.
Veľmi často k dehydratácii dochádza u starších ľudí, pretože pocit smädu sa s vekom znižuje, a u tých, ktorí vykonávajú manuálnu prácu alebo veľa športujú.
Fajčenie
Cigarety obsahujú mnoho toxínov, vrátane nikotínu, ktoré majú negatívny vplyv na cirkuláciu krvi, čoho následkom je obmedzený metabolizmus kože. Pleť tak môže predčasne starnúť a byť dehydratovaná.
Riešenie
Pravidelná starostlivosť o suchú pleť na tvári je riešením pre navrátenie jej dostatočnej hydratácie
Prevencia ďalších faktorov
Je dôležité nielen dodržiavať správnu pravidelnú starostlivosť o pleť, ale tiež sa vyhýbať faktorom, ktoré k suchej pleti prispievajú. Tým pomôžete zmierniť závažnosť suchej pleti a nutnosť liečby:
- Vyhýbajte sa suchému vzduchu - v horúcom a chladnom počasí obmedzte pobyt vonku a vo vykurovaných vnútorných priestoroch používajte zvlhčovač.
- Skráťte čas trávený v horúcej vode - dlhé kúpele nahraďte rýchlym sprchovaním.
- Používajte kozmetické výrobky bez alkoholu, parfumácie a farbív, tak zabránite podráždeniu.
Suchá a veľmi suchá pleť tváre potrebuje komplexnú pravidelnú kozmetickú starostlivosť, vrátane používania vhodných čistiacich, hydratačných a opaľovacích pleťových prípravkov. Pleťové čistiace výrobky na vodnej báze s pridanými hydratačnými faktormi sú vhodné pre suchú až veľmi suchú pleť, kým čistiace výrobky na olejovej báze sa ideálne hodia na starostlivosť o veľmi suchú pleť, vrátane atopického ekzému.
Čistenie suchej alebo veľmi suchej pleti tváre
Jemné, ale účinné čistenie pleti je nevyhnutným predpokladom kozmetickej starostlivosti o normálnu alebo suchú pleť, rovnako ako o pleť so sklonmi k tvorbe akné a v prípade atopického ekzému. Význam správne zvolenej každodennej čistiacej a hydratačnej starostlivosti o pleť tváre treba neustále zdôrazňovať - pretože iba kvalitne vyčistená pleť tváre s funkčnou kožnou bariérou absorbuje a zadržuje vlhkosť oveľa účinnejšie.
Eucerin DermatoCLEAN Čistiaca pleťová voda pleť okamžite tonizuje a hydratuje a je vhodná pre všetky typy pleti.
Hydratácia pleti tváre
Kľúčom k hydratácii suchej a veľmi suchej pleti je doplniť chýbajúce prirodzené hydratačné faktory, ktoré viažu vlhkosť v rohovej vrstve. To bráni vysychaniu pleti a zmierňuje drsnosť a napätosť.
Starostlivosť o starnúcu pleť
Starostlivosť o starnúcu pleť vyžaduje riešenie bežných príčin starnutie kože. S pribúdajúcim vekom prispieva suchosť a UV poškodenie pleti k tvorbe jemných liniek a vrások, strate objemu pleti a hutnosti. Preto je dodržiavanie účinnej pravidelnej kozmetickej starostlivosti, najmä hydratácie a ochrany pleti proti žiareniu UVA a UVB, ešte dôležitejšie. Navyše starnúca pleť často vyžaduje hĺbkovú hydratáciu, ktorá predchádza vzniku nových hlbších vrások. Prečítajte si viac o suchej pokožke pod vplyvom starnutia.
Hyalurón, čiže kyselina hyalurónová, je nevyhnutnou súčasťou spojivového tkaniva.
Má schopnosť viazať veľké množstvo vody, čím zlepšuje regeneráciu pokožky a podporuje rozvod živín. S pribúdajúcim vekom sa množstvo voľného hyalurónu v epidermis, a najmä v nižších dermálnych vrstvách kože, znižuje. Kyselina hyalurónová môže pri lokálnej aplikácii spomaliť tvorbu vrások a vyhladiť pleť. K tomu môže prispieť i vhodná pravidelná starostlivosť o pleť.