Existujú štyri základné typy zdravej pleti: normálna, suchá, mastná a zmiešaná pleť. Typ pleti je daný geneticky. Aktuálny stav pleti sa však môže líšiť v dôsledku pôsobenia rôznych vnútorných a vonkajších faktorov, ktorým je vystavená.
Poznanie štyroch typov pleti: normálna, suchá, mastná a zmiešaná
Attention
Ak potrebujete pomoc s určením typu vašej pleti, môže vám pomôcť naša diagnostika pleti. Ak potrebujete ďalšie informácie, ako pleť najlepšie ošetrovať, odporúčame obrátiť sa na dermatológa alebo lekárnika.
Normálna pleť
"Normálna" je termín všeobecne používaný pre označovanie pleti, ktorá je optimálne vyvážená. Vedecký termín pre zdravú pleť je eudermická.
Suchá pleť
Označenie "suchá" sa používa pre typ pleti, ktorá produkuje menej kožného mazu než normálna pleť. V dôsledku nedostatku mazu má suchá pleť málo lipidov, ktoré potrebuje na zadržiavanie vlhkosti a správne fungovanie ochrannej bariéry proti vonkajším vplyvom.
Mastná pleť
Označenie "mastná" sa používa pre typ pleti so zvýšenou tvorbou kožného mazu. Táto nadprodukcia sa označuje ako seborea.
Zmiešaná pleť
Zmiešaná pleť je, ako jej názov napovedá, tvorená kombináciou viacerých typov pleti.
NORMÁLNA PLEŤ
Čo je normálna pleť?
"Normálna" je termín všeobecne používaný na označovanie pleti, ktorá je optimálne vyvážená. Vedecký termín pre optimálne vyváženú pleť je eudermická. T-zóna (čelo, brada a nos) môže byť mierne mastná, ale celkovo je tvorba mazu a hydratácia vyvážená a pleť nie je ani príliš mastná, ani príliš suchá.
Ako spoznať normálnu pleť
Normálna pleť má:
- jemné póry
- dobré prekrvenie
- zamatový, jemný a hladký povrch
- sviežu, ružovkastú farbu a je rovnomerne priesvitná
- je bez nedokonalostí
a nemá sklon k citlivosti.
S pribúdajúcim vekom môže i u osôb s normálnou pleťou dochádzať k jej dehydratácii. Prečítajte si viac v článku suchá pokožka pod vplyvom starnutia.
SUCHÁ PLEŤ
Čo je suchá pleť?
Označenie "suchá" sa používa pre typ pleti, ktorá produkuje menej kožného mazu než normálna pleť. V dôsledku nedostatku mazu má suchá pleť málo lipidov, ktoré potrebuje na zadržiavanie vlhkosti a správne fungovanie ochrannej bariéry proti vonkajším vplyvom. Suchá pleť (xeróza) sa vyskytuje v rôznych stupňoch závažnosti a v rôznych formách, ktoré nie sú vždy jasne odlíšiteľné.
Suchou pleťou trpí výrazne viac žien než mužov. Všetky typy pleti sa s pribúdajúcim vekom stávajú suchšími. Problémy súvisiace so suchou pleťou sú spoločným dôvodom 40 % návštev u dermatológov.
Príčiny suchej pleti
Hydratácia pleti závisí od zásobovania hlbších vrstiev kože vodou a od potenia.
Koža neustále stráca vodu vďaka:
- Poteniu: aktívny úbytok vody z potných žliaz spôsobený teplom, stresom a námahou.
- Transepidermálna strata vody (TEWL): prirodzený, pasívny spôsob, ktorým koža rozvádza asi pol litra vody denne zo svojich hlbších vrstiev.
Suchú pleť spôsobuje nedostatok:
- Prirodzených hydratačných faktorov (NMF) - najmä urey, aminokyselín a kyseliny mliečnej – ktoré umožňujú viazať vodu vo vnútri kože.
- Epidermálnych lipidov, ako sú ceramidy, mastné kyseliny a cholesterol, ktoré sú nevyhnutné pre správnu bariérovú funkciu kože.
V dôsledku toho môže byť bariérová funkcia koža narušená.
Zistite viac v článku suchá pokožka.
Ako určiť rôzne "stupne" suchej pleti
Suchá pleť sa môže prejavovať od pleti, ktorá je len o niečo málo suchšia než normálna, cez veľmi suchú pleť po extrémne suchú pleť. Rozdiely možno obvykle rozlíšiť podľa:
Suchá pokožka
Mierne suchá pleť môže byť napätá, krehká a drsná a vyzerať bledo. Elasticita pleti je nízka.
Veľmi suchá pokožka
Ak nie je suchá pleť ošetrovaná, môžu sa vyskytnúť:
- ložiská šupinatej a olupujúcej sa kože
- drsný povrch pleti (niekedy vyzerá ako predčasne zostarnutá)
- pocit napätosti
- možné svrbenie
Pleť je tiež citlivejšia na podráždenie, začervenanie a riziko infekcie. Zistite viac v článku suchá pokožka.
Extrémne suchá pokožka
Určité oblasti tela – najmä ruky, chodidlá, lakte a kolená – sú náchylné na:
- zdrsnenie povrchu kože
- rozpraskávanie so sklonmi k tvorbe ragád (prasklín)
- mozole
- olupovanie
- časté svrbenie
Extrémne suchá pokožka sa najčastejšie nachádza na rukách starších osôb či silno dehydratovaných rukách. Prečítajte si viac v článku drsná a popraskaná pokožka tela.
MASTNÁ PLEŤ
Čo je mastná pleť?
Označenie "mastná" sa používa pre typ pleti so zvýšenou tvorbou kožného mazu. Jeho nadprodukcia sa označuje ako seborea.
Príčiny mastnej pleti
Rad faktorov môže vyvolať nadprodukciu kožného mazu:
- dedičnosť
- hormonálne zmeny
- lieky
- stres
- komedogénna kozmetika (napr. mejkapy)
Ako spoznať mastnú pleť?
Mastnú pleť charakterizujú:
- zväčšené, jasne viditeľné póry
- lesklý povrch
- silnejšia, mdlá pleť: cievy nemusia byť viditeľné
Mastná pleť má sklony k tvorbe komedónov (čierne bodky a biele vriedky) a rôznych foriem akné.
U miernej formy akné sa na tvári a často tiež na krku, pleciach, chrbte a hrudníku objavuje veľké množstvo komedónov.
U stredne závažných a závažných prípadov sa na pleti objavujú papuly (malé vriedky bez viditeľných bielych alebo čiernych špičiek) a pustuly (vriedky strednej veľkosti s nápadnými bielymi alebo žltými bodkami uprostred), a pleť je začervenaná a zapálená.
Prečítajte si viac v článku akné.
ZMIEŠANÁ PLEŤ
Čo je zmiešaná pleť?
U zmiešanej pleti sa typy pleti líšia v T-zóne a na lícach. Takzvaná T-zóna sa môže líšiť – od veľmi tenkej zóny po rozsiahlejšiu oblasť.
Zmiešanú pleť charakterizujú:
- mastná pleť v T-zóne (čelo, brada a nos)
- rozšírené póry v tejto oblasti a možné nedokonalosti
- normálna až suchá pleť na lícach
Príčiny zmiešanej pleti
Mastnejší oblasti zmiešanej pleti sú spôsobené vyššou tvorbou kožného mazu. Suchšie oblasti zmiešanej pleti sú spôsobené nedostatkom kožného mazu a súvisiacim nedostatkom lipidov.
Určovanie typu pleti a stavu pleti
Na rozdiel od typu pleti sa stav pleti môže počas života značne líšiť. Medzi rad vnútorných a vonkajších faktorov, ktoré určujú stav pleti, patria: podnebie a znečisťujúce látky v ovzduší, lieky, stres, dedičné faktory, ktoré majú vplyv na tvorbu kožného mazu, potu a prirodzených hydratačných faktorov, ktoré pleť produkuje, a tiež výrobky, ktoré používate a akým spôsobom pleť ošetrujete.
Ošetrujúce prípravky treba voliť podľa typu pleti a tak, aby riešili aktuálny stav pleti. Dermatológovia a kozmetičky určujú typ pleti a jej stav meraním nasledujúcich faktorov:
Príznaky starnutia
Typ pleti sa môže počas života vyvíjať. Tí, ktorí majú počas dospievania mastný typ pleti, môžu mať v neskorších rokoch pleť suchšiu, a tiež u osôb s normálnym typom pleti môže pleť s pribúdajúcim vekom "vysychať".
Všetky typy pleti starnú, preto pleť stráca objem a hutnosť, objavujú sa jemné linky a vrásky a môže sa zmeniť pigmentácia. Znalosť a meranie týchto prejavov starnutia nám pomáha určiť stav pleti. Prečítajte si viac v článku starnutie kože.
Farba pleti
Farba pleti a etnický pôvod ovplyvňujú to, ako naša pleť reaguje na vonkajšie vplyvy, poruchy pigmentácie, podráždenie a zápaly. Základnú farbu pleti určujú hustota epidermis a rozloženie melanínu. Prečítajte si viac v článku etnické typy pleti.
Začervenanie pleti je tiež užitočným ukazovateľom stavu pleti - poukazuje na kvalitu krvného obehu a môže pomáhať pri diagnostike kožných ochorení ako je kuperóza a rosacea.
Citlivosť pleti
Citlivá pleť je pleť, ktorá je ľahko podráždená rôznymi faktormi, ktoré normálna pleť bežne dobre znáša. Medzi ne patria kozmetické výrobky alebo vysoké a nízke teploty. Pre niektorých z nás je citlivá pleť trvalý stav, u ostatných ju spúšťajú určité vnútorné a vonkajšie faktory. Objavuje sa pri narušení prirodzenej bariérovej funkcie kože, spôsobuje stratu vody a umožňuje prenikanie dráždivých látok. Príznaky ďalej zhoršujú faktory, ktorým sa pleť tváre najviac vystavuje - od slnka po niektoré zložky v kozmetike a čistiacich výrobkoch. Prečítajte si viac v článku citlivá pleť tváre.
Tvorba kožného mazu a potu
Množstvo kožného mazu vytvoreného mazovými žľazami v pokožke reguluje účinnosť bariérovej funkcie kože a následne tiež stav pleti. Nadprodukcia mazu môže viesť k mastnej pleti náchylnej na tvorbu akné, kým nízka produkcia mazu spôsobuje suchú pleť.
Potné žľazy v pokožke vytvárajú pot, ktorý pomáha telu udržiavať jeho optimálnu teplotu. Nadmerná alebo nízka tvorba potu môže ovplyvniť stav pleti.
Prirodzené hydratačné faktory (NMF)
Prirodzené hydratačné faktory (napr. aminokyseliny) sa tvoria v zdravej koži - pomáhajú viazať vodu v pokožke, udržiavať jej pružnosť a vláčnosť a brániť ju pred dehydratáciou. Keď je ochranná kožná bariéra poškodená, stráca pokožka schopnosť udržať si tieto základné prirodzené hydratačné faktory a nastáva dehydratácia.
Citlivosť pleti
Citlivá pleť je pleť, ktorá reaguje vo väčšej miere než normálna pleť na rôzne vplyvy a podnety. Diagnostika a vyhodnotenie príznakov, ako sú začervenanie, vyrážka, štípanie, svrbenie a pálenie pomáha pri určovaní stavu pleti.