lupienka

Lupienka (psoriáza) a svrbivá pokožka na hlave – symptómy, príčiny a možné riešenia

5 min čítanie
Zobraziť viac

Lupienka (psoriáza) je bežné chronické (inými slovami tiež celoživotné) neinfekčné a zápalové kožné ochorenie, v ktorého priebehu sa striedajú akútne vzplanutia (označované tiež ako exacerbácia: keď sú príznaky závažné) a obdobia remisie (keď sú príznaky mierne alebo žiadne). Lupienka sa najčastejšie prejavuje ako šupinaté a začervenané či biele ložiská na pokožke. Príznaky sa môžu objaviť v akomkoľvek veku, najpravdepodobnejšie však v raných fázach dospelosti, alebo v neskoršom veku, okolo 50 – 60 rokov.

Čo je lupienka (psoriáza) a aké sú jej príznaky

Psoriatické lézie sa od klasickej suchej pokožky, známej tiež ako xeróza, biologicky líšia a sú klasifikované ako erytroskvamózne, čo znamená, že zasahujú krvné cievy a hlbšie vrstvy pokožky. Príčinou ochorenia na lupienku sú poruchy v raste buniek, ktoré sú tiež podmienené geneticky. Medzi ďalšie faktory patria:

Lupienka je chronické kožné ochorenie; charakterizujú ho ohraničené, ružové alebo sivé "plaky" (ložiská).

  • zápalové reakcie v dermis a epidermis
  • zvýšená rýchlosť obnovy keratinocytov (prevažujúceho typu buniek v epidermis)
  • zmeny deskvamačného procesu (deskvamácia eznačuje prirodzený proces, v ktorom dochádza k olupovaniu rohovej vrstvy pokožky).

Typy lupienky

Červené, vyvýšené a zapálené lézie sú typické pre plakovú lupienku.
Lupienka sa vyskytuje v rôznych formách a s rôznymi prejavmi.

Plaková lupienka (Psoriasis vulgaris) je najčastejšie sa vyskytujúcou formou lupienky, predstavuje asi 80 % prípadov. Objavuje sa vo forme červeno zafarbených a vyvýšených lézií, v ktorých prebieha zápal. Môžu byť tiež pokryté vrstvou striebristej alebo bielej šupinatej pokožky. Tieto lézie sa obvykle nachádzajú v oblastiach ako sú kolená a lakte, vlasová pokožka alebo dolná časť chrbta.

Kvapkovitá lupienka je charakterizovaná "drobnými kvapkovitými léziami", čo sú malé červene zafarbené body, ktoré sa objavujú na tele alebo končatinách. Obvykle nie sú také vyvýšené ako lézie ložiskovej lupienky.

Inverzná lupienka sa objavuje ako jasne červené lézie, ktoré nie sú drsné, ale skôr hladké a lesklé. Vyskytujú sa prevažne v kožných záhyboch a citlivých oblastiach, ako sú podpazušie a v ďalších kožných záhyboch, napr. na slabinách alebo pod prsiami či okolo svalov zadku. To sú tiež oblasti, kde môže dôjsť k podráždeniu spôsobenému trením a/alebo potením.

Pustulózna lupienka sa objavuje prevažne u dospelých a charakterizujú ju biele pľuzgiere naplnené hnisom (ktorý nie je infekčný, pretože ho tvoria biele krvinky). Okolo týchto pľuzgierov môže byť pokožka začervenaná, a môžu byť lokalizované alebo rozšírené.

Erytrodermická lupienka je predovšetkým zápalovej povahy, a preto často postihuje väčšinu povrchu tela. Rozsiahle kožné začervenanie spôsobuje vznik šupiniek odlupujúcich sa vo veľkých plochách, čo spôsobuje silné bolesti a diskomfort.

Čo spôsobuje vznik lupienky?

Lupienka sa môže dediť z rodičov na deti.
Vyhnite sa stresu, môže lupienku zhoršiť.

Dedičnosť

Štúdie ukazujú, že dedičnosť hrá rolu vo väčšine prípadov, vzhľadom na výskyt lupienky v rodinách postihnutých jedincov. Niektoré zdedené gény môžu byť údajne späté so psoriázou, ale presný spôsob, ktorým sa tak deje, nie je zatiaľ známy.

Infekcia

Na tvorbe príznakov psoriázy sa často podieľajú infekcie. Baktérie, najmä streptokoky, sú najčastejšie sa vyskytujúcimi patogénmi a sú príznačné pre kvapkovitú lupienku. Napadnutie vírusom ľudskej imunodeficiencie (HIV), i keď nie je priamou príčinou lupienky, zvyšuje pravdepodobnosť vzniku vážnejšej formy lupienky, ak daná osoba lupienkou už trpí.

Stres
Psychický stres môže stav zhoršiť a v niektorých prípadoch môže byť i samotným spúšťačom ochorenia.

Lieky
Liečba niektorými lieky, najmä lítiom, antimalarikami a lieky na zníženie vysokého krvného tlaku, môže vyvolávať ochorenie lupienkou. Tiež náhle ukončenie medikačné liečby psoriázy môže spôsobiť "spätné" príznaky, ktoré môžu byť často závažné.

Ako je možné lupienku liečiť

Miestna liečba lupienky využíva predovšetkým krémy alebo emulzie s obsahom keratolytických účinných látok alebo kortikosteroidov. Hydratačné výrobky a emolienciá sa používajú ako doplnok liečby a pomáhajú v pokojových i akútnych fázach lupienky.

Lokálne prípravky a keratolytické účinné látky sú pri liečbe lupienky nevyhnutné. Pomáhajú účinnosti akejkoľvek systemickej liečby farmaceutiky. V úvodnej keratotickej fáze (takto je označovaná fáza, keď sa psoriatické lézie začínajú objavovať) pomáhajú najviac keratolytické prostriedky, ktoré majú exfoliačné účinky.  Pomáhajú zmierňovať šupinatý povrch psoriatických lézií, lebo zbavujú pokožku prebytočných vrstiev. Tieto účinné látky možno použiť v spojení s hydratačnými výrobkami a emolienciami. 

Lokálne kortikosteroidy sú účinné v každom štádiu, nemali by ale byť používané nepretržite dlhšiu dobu, takže je odporúčané vyhradiť ich na použitie pri akútnych prejavoch (exacerbáciách).
Lokálne kortikosteroidy majú protizápalové účinky, znižujú mieru tvorby plakov a podráždení, ktoré ich sprevádzajú. Mierne lokálne kortikosteroidy sa často používají pri lupienke na tvári, genitáliách alebo v oblastiach, ktoré vyžadujú časté naťahovanie či ohýbanie, často v kombinácii s inými emolienciami a hydratačnými výrobkami.

Je nevyhnutné udržovať hydratáciu pokožky. Odporúča sa používať doplňujúce hydratačné výrobky.
Zdokonalené hydratačné prípravky obsahujú účinné látky, ktoré zvyšujú mieru hydratácie pokožky.

Emolienciá účinkujú tak, že zvláčňujú suché a drsné stratum corneum a zmierňujú tvorbu šupiniek. Najčastejšie používané dermatologické prostriedky emolienciá vytvárajú nepriedušný film, ktorý znižuje únik vody z pokožky odparovaním a umožňuje, aby povrchová vrstva pokožky - stratum corneum, zostala dostatočne hydratovaná.

Hydratačné výrobky
sú emolienciá obohatené o prirodzené hydratačné látky (NMFs). NMF tiež zvyšujú hydratáciu rohovej vrstvy, pretože priťahujú a viažu vodu. Zdokonalené hydratačné výrobky obsahujú tiež ceramidy, ktoré posilňujú ochrannú bariéru pokožky.

Pravidelné používanie hydratačných výrobkov je dôležité a malo by pokračovať ako počas akútnych, tak počas pokojových fáz.

Hustejšie, okluzívne krémy a masti sú vhodnejšie než ľahšie mlieka, pretože sú účinnejšie.

Používajte kozmetické výrobky, ktoré boli vyvinuté špeciálne pre psoriatickú pokožku a boli na nej aj klinicky testované.
Lokálne kortikosteroidy majú protizápalový účinok.

Keratolytické činidlá pôsobia pri zmierňovaní šupinatenia psoriatických plakov, pretože rozkladajú keratotickú hmotu. Kyselina salicylová je najúčinnejšia známa keratolytická látka a najviac pomáha u extrémne silných alebo šupinatých plakov.

Urea je ďalšie bežne používané keratolytické činidlo a je tiež súčasťou mnohých hydratačných výrobkov, napr. rad Eucerin UreaRepair Plus, pretože patrí medzi prirodzené hydratačné faktory a pomáha viazať vodu v pokožke.

Miestna liečba pomocou emoliencií, hydratačných a keratolytických prostriedkov je pre liečbu lupienky nevyhnutná. Podporujú účinnosť akejkoľvek systémovej farmakoterapie.

Lokálne kortikosteroidy majú protizápalové účinky, znižujú mieru tvorby plakov a podráždenie, ktoré ju sprevádza. Mierne lokálne kortikosteroidy sa často používajú pri lupienke na tvári, genitáliách alebo v oblastiach, ktoré vyžadujú časté naťahovanie či ohýbanie, v kombinácii s inými lokálnymi prípravkami.

Vitamín D je často jedna z prvých foriem lokálnej liečby pri typickej chronickej lupienke.

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin