Mladá pokožka vyzerá a funguje odlišne ako pokožka dospelých. Vlastné obranné mechanizmy, ktoré má zdravá dospelá pokožka, sú menej vyvinuté, a preto dojčatá a deti potrebujú zvláštnu starostlivosť, aby ich pokožka zostala zdravá.
Pochopenie pokožky dojčiat
Pokožka dojčiat je tenšia a jemnejšia, než pokožka dospelých. Citlivejšie reaguje na vonkajšie vplyvy a potrebuje špeciálnu starostlivosť a ochranu.
Pokožka dojčiat má rovnaký počet vrstiev ako pokožka dospelých, ale každá vrstva je výrazne tenšia. Celkovo je detská pokožka len z jednej pätiny taká hrubá ako pokožka dospelých.
Vrchná vrstva epidermis (rohová vrstva) je oveľa tenšia a bunky nie sú tak tesne zoskupené ako u dospelej pokožky. Potné a mazové žľazy sú tiež menej aktívne, než u dospelých, takže hydrolipidický film (emulzia vody a tukov, ktorá pokrýva a chráni povrch pokožky) a ochranný kyslý plášť (vodná časť hydrolipidického filmu, ktorý je mierne kyslý) sú stále relatívne slabé.
Z týchto dôvodov je bariérová funkcia obmedzená:
- Pokožka dojčiat je menej odolná než pokožka dospelých a mimoriadne citlivá na chemické, fyzikálne a mikrobiálne vplyvy: látky, ktoré prichádzajú do styku s pokožkou dojčiat, sa vstrebávajú oveľa ľahšie a prenikajú do hlbších vrstiev pokožky.
- Pokožka dojčiat je náchylnejšia na dehydratáciu.
- Pokožka dojčiat je oveľa citlivejšia na UV žiarenie než pokožka dospelých.
Citlivosť na UV žiarenie je ďalej zvýšená slabou pigmentáciou dojčenskej pokožky. Melanocyty (bunky zodpovedné za tvorbu melanínu) sú prítomné, sú ale oveľa menej aktívne.
Regulácia telesnej teploty môže byť pre dojčatá náročná, pretože:
- Povrch ich tela je relatívne veľký vzhľadom na jeho objemu, preto ľahko trpia tepelnými stratami.
- Činnosť ich potných žliaz je v porovnaní s dospelými znížená, preto nemôžu využívať pot na znižovanie vysokých teplôt.
- Krvný obeh v koži ešte nie je úplne vyvinutý a pomaly sa prispôsobuje zmenám teplôt pomocou rozšírenia alebo zúženia ciev.
Preto sú dojčatá obzvlášť citlivé na extrémne teploty a zmeny teplôt.
Ako sa pokožka mení počas detstva?
S pribúdajúcim vekom detí dozrieva aj ich pokožka. Od narodenia približne do 6. roku:
- Pokožka je stále tenšia a má slabšiu pigmentáciu, než pokožka dospelých.
- Potné a mazové žľazy sú stále menej aktívne, takže hydrolipidický film a ochranný kyslý plášť sú stále relatívne slabé.
Približne v 6-tich rokoch je štruktúra koža vrátane jej príveskov plne vyzretá a zodpovedá koži dospelých.
Činnosť mazových žliaz sa nezvyšuje až do hormonálnych zmien v puberte, ktoré prebiehajú približne v 12 rokoch. Tieto hormonálne zmeny tiež spôsobujú rozdiely v štruktúre a správaní pokožky chlapcov a dievčat, ktorá bola až doteraz rovnaká.
Prečítajte si viac v článku rozdiely medzi mužskou a ženskou pokožkou.
Detské kožné ochorenia
Atopická dermatitída
Atopická dermatitída (čiže atopický ekzém) je jedným z najčastejších kožných ochorení v detstve a postihuje 10 a 20 % detí na celom svete. U tretiny týchto prípadov ochorení počas detstva odznie, u ostatných však môže pretrvávať až do dospelosti.
Atopický ekzém je neinfekčné, ale nepríjemné, a niekedy až bolestivé ochorenie kože, ktoré typicky prebieha v 2 fázach. V pokojovej fáze, keď je pokožka veľmi suchá, citlivá a šupinatá a potrebuje každodennú hydratáciu, a aktívnej fáze ("vzplanutie"), keď treba pokožku liečiť lokálne aplikovanými liekmi na upokojenie zápalu a svrbenia.
Aké sú príčiny a spúšťače?
Atopický ekzém je považovaný za dedičné ochorenie. Existuje známa súvislosť medzi atopickým ekzémom, sennou nádchou a astmou a dôkazy ukazujú, že ak jeden alebo obaja rodičia trpia týmito ochoreniami, u ich detí je riziko objavenia atopického ekzému. Výskum tiež ukázal, že deti z rozvinutých krajín žijúce v mestských oblastiach, kde je intenzita znečisťujúcich látok vyššia, rovnako ako tie, ktoré žijú v chladnom podnebí, sú náchylnejšie na toto ochorenie.
Problémy sú často spôsobené tým, že si dieťa škriabe svrbiace ložiská a narušuje už beztak krehkú kožnú bariéru. To spôsobuje množenie baktérií Staphylococcus Aureus, ktoré infikujú pokožku. Táto infekcia spôsobuje zápal, ktorý spôsobuje svrbenie, čo ďalej ochorenie zhoršuje: pozri kolobeh známy ako začarovaný kruh atopickej pokožky. Prečítajte si viac v článku Atopická dermatitída a deti.
Aké sú príznaky u dojčiat?
Atopický ekzém je vzácny u dojčiat do 3 mesiacov. Príznaky sa obvykle vyskytnú po odstavení bábätka: náhle sa objaví vyrážka a pokožka je zapálená a svrbí. Vo fázach akútneho vzplanutia môže z infikovanej pokožky vytekať tekutina. U dojčiat sa atopický ekzém vyskytuje obvykle na tvári – najmä lícach - a vlasovej pokožke (tiež známy ako "čiapočka z kolísky"), kolenách a lakťoch. Len veľmi vzácne sa u dojčiat atopická pokožka vyskytuje v oblasti zakrytej plienkami. Hoci zapareniny môžu vyzerať podobne, je táto oblasť pre tvorbu atopického ekzému príliš vlhká.
Prečítajte si viac v článkoch Atopický ekzém u detí a Atopický ekzém u novorodencov a dojčiat.
Aké sú príznaky u detí?
Deti, u ktorých sa ochorenie prejaví v neskoršom veku (medzi 2. rokom a pubertou) obvykle začínajú mať vyrážku na pokožke tela, ktorá je suchá so svrbiacimi, šupinatými ložiskami. Na pokožke sa obvykle vytvárajú "hrbolčeky", pokožka sa zosilňuje a drsnie. Bežne postihnuté oblasti sú ohyby lakťov či kolien, krk, zápästia, členky a/alebo záhyby medzi zadkom a stehnami.
Vzhľadom na to, že príznaky často pretrvávajú dlhšie než 3 mesiace (lekárska definícia chronického ochorenia), môže pokožka v zapálených oblastiach drsnieť - tomu sa hovorí lichenifikácia.
Prečítajte si viac v článkoch Atopický ekzém u detí a Atopický ekzém u novorodencov a dojčiat.
Starostlivosť o pokožku dojčiat a detí
Detská pokožka potrebuje zvláštnu starostlivosť:
- Používajte šetrné umývacie prostriedky: alkalické mydlá sú pre pokožku agresívne, pripravujú ju o lipidy a vysušujú.
- Obmedzte dobu kúpania: horúca voda a dlhé kúpele zmývajú z pokožky lipidy. Skráťte čas a používajte teplú, nie horúcu vodu.
- Starostlivosť: pravidelná hydratácia výrobkami s preukázanou kožnou znášanlivosťou na citlivej pokožke pomôže zachovať pokožku hydratovanú a zdravú. Ošetrujúce výrobky by ste tiež mali používať na cielené ošetrovanie konkrétnych problémov a ochorení. Napríklad prípravky Eucerin AtopiControl možno použiť i na ošetrovanie atopického ekzému.
- Ochrana: detská pokožka potrebuje zvláštnu ochranu pred škodlivými UV lúčmi
Ako ošetrovať atopický ekzém
Jedným z dôvodov suchej pokožky a narušenia bariérovej funkcie je nedostatok kožných bariérových lipidov, vrátane ceramidov, ktoré sú bohaté na omega-6 mastné kyseliny, najmä kyselinu linolovú. Ceramidy sú zvláštny druhy lipidov, ktoré spájajú bunky vo vonkajšej vrstve kože, a tak bránia nadmernému úbytku vody a prieniku dráždivých látok, alergénov a mikróbov.
Rad Eucerin AtopiControl využíva pupalkový olej a olej z jadierok hrozna - oba bohaté na omega-6 mastné kyseliny – na doplnenie kožných lipidov a obnovu ochrannej funkcie kože. Antibakteriálna zložka dekandiol pôsobí proti zlatému stafylokokovi, výťažok z koreňa čínskeho sladkého drievka bohatý na licochalcon A zmierňuje začervenanie pokožky a menthoxypropanediol pôsobí proti svrbeniu.
Prečítajte si viac o tomto kožnom ochorení v článku Atopická dermatitída a deti.
Dojčatá, deti a slnko
Účinná slnečná ochrana je pre dojčatá a deti nevyhnutná. Detská pokožka je tenká a jej bariérová funkcia je znížená, preto je obzvlášť citlivá na škodlivé UV žiarenie. Táto citlivosť je ďalej zvýšená nízkou mierou pigmentácie u dojčenskej pokožky. Iba so svojou prirodzenou ochranou reaguje detská pokožka spálením na intenzívnom poludňajšom slnku už približne po piatich minútach.
Nadmerné vystavovanie UV žiareniu a spálenie v detstve môže spôsobiť chronické zdravotné problémy, vrátane melanómu a ďalších kožných nádorov. Poškodeniu možno do veľkej miery predísť obmedzením pobytu na slnku a používaním účinnej slnečnej ochrany:
Prevencia
Dojčatá by nemali byť vystavované slnku, pretože ich prirodzené ochranné mechanizmy kože ešte nie sú plne vyvinuté.
Obmedzenie pobytu na slnku
Deti by sa mali vyhýbať slnku medzi 10. a 16. hodinou, keď sú jeho lúče najsilnejšie.
Účinná slnečná ochrana
Pri pobyte na slnku by deti mali nosiť ochranný odev a pokožku chrániť vhodnými prípravkami na opaľovanie s vysokým ochranným faktorom (SPF). Prečítajte si viac v článku Účinky slnka na detskú pokožku.