Účinky slnečného žiarenia – Na detskú pokožku

7 min čítanie
Zobraziť viac

Medzi najväčšie radosti detstva patrí hrať sa vonku, na slnku. V dnešnej dobe však už veľmi dobre poznáme nebezpečenstvo,  ktoré predstavujú slnečné lúče. Vzhľadom na ich rastúcu intenzitu potrebuje citlivá detská pokožka čo najlepšiu ochranu. Nech sa deti hrajú vonku, ale bezpečne.

Príznaky a symptómy

Koža dospelých vs. detská koža

Bunky v rohovej vrstve detskej pokožky sú voľnejšie zhluknuté, než u dospelých.
Melanín je v detskej pokožke menej aktívny než v pokožke dospelých.

Porovnanie pokožky dospelých a detí
Pozitívne účinky pobytu na slnku sú dobre známe, počnúc duševnou pohodou a končiac vytváraním vitamínu D, ktorý má zásadný význam pre naše kosti. Bez UV ochrany je však naša pokožka vystavená riziku slnečného žiarenia, ktoré je nebezpečné najmä pre detskú pokožku, pretože je jemnejšia a citlivejšia, teda aj na slnečné lúče.

Detská pokožka sa líši od pokožky dospelých v niekoľkých dôležitých aspektoch. Dočítajte sa viac o pokožke v rôznych obdobiach života.

I keď má detská pokožka rovnaký počet vrstiev ako pokožka dospelých, je päťkrát slabšia. Jej rohová, t.j. vonkajšia vrstva, ktorá nás aktívne chráni pred vplyvmi prostredia a zadržuje vlhkosť, je slabšia a jej bunky sú voľnejšie zhluknuté. V dôsledku toho plní menej účinne funkciu ochrannej bariéry a absorbuje látky, ktoré prenikajú rýchlejšie i do hlbších vrstiev kože. Zistite viac o štruktúre kože.

U detí ešte nie je úplne vyvinutá pigmentácia (syntéza melanínu). Melanín je kožné farbivo, ktoré dodáva našej pokožke prirodzenú farbu, pigmentáciu. Ak pobývame na slnku, naše kožné bunky produkujú viac melanínu, aby nás prirodzene ochránili pred spálením - výsledkom je "opálenie". 
Detská koža síce obsahuje melanocyty (bunky produkujúce melanín), tie sú však menej aktívne, a preto sú deti oveľa citlivejšie na UV žiarenie. Dočítajte sa viac o účinkoch slnečného žiarenia na pokožku tela.

Z tohto dôvodu je dôležité používať produkty, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre potreby detskej pokožky. Ide nielen o zabezpečenie najvyššej možnej úrovne UV ochrany, ale tiež o podporu a posilnenie vlastnej ochrannej funkcie kože.

Príčiny a faktory

Hlavné príčiny a dôvody spálenia slnkom a poškodenia detskej pokožky

Čo je spálenie slnkom?

Spálenie je akútne poškodenie kože vyvolané UV žiarením, najmä lúčmi UVB. Je príznakom toho, že UV žiarenie poškodilo genetický materiál, čiže DNA kožných buniek. Prílišné vystavovanie sa slnečnému žiareniu zvyšuje riziko rakoviny kože.
Spálenie v dôsledku pôsobenia slnečného žiarenia sa obvykle prejavuje začervenaním a zapálením kože, niekedy môže byť sprevádzané celkovou únavou a miernym závratom.

Odporúčanie

Ak máte akékoľvek obavy týkajúce sa pokožky vášho dieťaťa, vyhľadajte odbornú pomoc dermatológa alebo pediatra.

Čo je UV žiarenie?

UV žiarenie preniká hlboko do nižších vrstiev kože a môže spôsobiť jej chronické poškodenie.

Slnko vyžaruje UV svetlo v troch formách - ultrafialové A (UVA), ultrafialové B (UVB) a ultrafialové C (UVC). Lúče UVA sa vyskytujú takmer po celý deň v rovnakej intenzite. Prenikajú hlboko do nižších vrstiev kože a majú zásadný podiel na dlhodobom poškodení kože, ako sú predčasné starnutie kože, nepriame poškodenie DNA, PLE a poškodenie očí a sietnice. Lúče UVB poskytujú energiu, ktorú koža potrebuje pre tvorbu vitamínu D, avšak môžu spôsobiť aj akútne poškodenie kože, vrátane spálenia, a priame poškodenie DNA. Žiarenie UVC blokuje atmosféra Zeme, preto nepreniká až k pokožke.

Dlhé pobyty na slnku a spálenie predstavujú riziko rakoviny kože v dospelosti.

Rakovina kože sa tradične spájala so staršími vekovými skupinami a dlhými pobytmi na slnku takzvaných "milovníkov slnka". Najnovšie štatistiky však ukazujú, že je to dnes druhý najčastejší druh rakoviny u osôb vo veku 15-34 rokov vo Veľkej Británii (podľa britského Výskumného ústavu rakoviny) a najčastejším druhom rakoviny u osôb vo veku 15-44 rokov v Austrálii (podľa austrálskej Rady pre rakovinu).

A výskumy ukazujú, že spálenie slnkom v detstve môže zdvojnásobiť riziko vzniku rakoviny kože (J. Invest. Dermatol 2003).

Hlavné faktory

Stav kože a slnko

Slnko môže zhoršiť vlastnosti detskej pokožky.

Určité situácie a podmienky môžu ešte zhoršiť pôsobenie slnka na detskú pokožku.

  • Deti so svetlou pleťou, ryšavými vlasmi alebo pehami sú náchylnejšie na spálenie, pretože ich koža produkuje menej melanínu, ktorý chráni pokožku pred UV žiarením. Prečítajte si viac o typoch pokožky.
  • Koža môže byť citlivejšia na slnečné žiarenie aj v dôsledku užívania liekov na akné.
  • Rovnako sa odporúča chrániť pred slnkom deti s vystúpenými materskými znamienkami, pretože niektoré materské znamienka môžu byť karcinogénne.

U detí z rodín, v ktorých sa vyskytla rakovina kože, je vyššie riziko, že sa u nich tento typ rakoviny tiež objaví.

Znalosť intenzity slnečného žiarenia môže pomôcť obmedziť pôsobenie UV žiarenia na detskú pokožku.

  • Deti by zásadne nemali pobývať na slnku v čase žiarenia s najväčšou intenzitou, t.j. medzi 11. a 15. hodinou. Je to čas, kedy lúče UVA a UVB prenikajú oveľa kratšou cestou zemskou atmosférou, a sú teda podstatne silnejšie.
    Ani opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom neodfiltrujú 100 % UV lúčov, čo môže viesť k poškodeniu epidermálnych buniek kože.
  • Dojčatá a malé deti by nemali vôbec pobývať na priamom slnku.
  • I počas dní so zamračenou oblohou môže byť vysoká úroveň UV žiarenia, pretože mraky odrážajú lúče na zem.

Dermatológ poradí správnu UV ochranu pre rôzne potreby a typy pokožky.

Riešenie

Hrať sa vonku, ale bezpečne

Slnečná ochrana pre deti

Bolo preukázané, že poškodenie kože v dôsledku pôsobenia UV žiarenia a opakované spálenie slnkom v detstve zvyšujú v dospelosti riziko rakoviny kože, a preto je kvalitná a dôkladná ochrana detskej pokožky mimoriadne dôležitá.

Správny opaľovací krém hrá kľúčovú rolu u zdravia detskej pokožky.
Pre malé deti sú najvhodnejšie slnečné prípravky s minerálnymi UV filtrami.

Používanie opaľovacieho prípravku má kľúčový význam pre zachovanie zdravej pokožky všeobecne a u detí je obzvlášť dôležité používať prípravky UV ochrany vyvinuté špeciálne pre ich potreby.

Všeobecne opaľovacie prípravky pre dospelých i deti obsahujú chemické a minerálne filtre chrániace pred lúčmi UVA a UVB. Tieto filtre fungujú odlišným spôsobom. Chemické filtre pohlcujú UV žiarenie a potom uvoľňujú jeho energiu vo forme tepla, ktoré môže byť i badateľné. Minerálne filtre sú obvykle  anorganické minerálne pigmenty, ktoré odrážajú alebo rozptyľujú UV žiarenie, ktoré dopadne na ich povrch, a tak zabraňujú tomu, aby preniklo do kože.

Minerálne filtre vytvárajú akúsi ochrannú vrstvu, a preto sú vhodné  pre ochranu pokožky dojčiat, malých detí a osôb, ktoré majú kožu mimoriadne citlivú na slnečné žiarenie.

Vyberte si vodeodolný prípravok UV ochrany, ktorý zodpovedá aktivitám a typu pokožky vášho dieťaťa.

Detská pokožka potrebuje prípravok s vysokým ochranným faktorom a filtre UVA a UVB. Vzhľadom na aktivity detí je ideálne, aby opaľovací prípravok bol vodeodolný.

Pretože citlivá pokožka môže reagovať na určité látky, je dobré vyberať prípravky bez farbív, parfumácie a konzervačných látok, a ideálne používať prípravky klinicky testované na kožnú znášanlivosť. Eucerin Detský gélový krém na opaľovanie Sensitive Protect SPF 50+ a Eucerin Detský sprej na opaľovanie s veľmi vysokou ochranou SPF 50+ sú určené špeciálne pre citlivú pokožku detí.

Prevencia poškodenia detskej pokožky slnkom

Existuje celý rad spôsobov, ako zabrániť poškodeniu detskej pokožky UV žiarením. Môžete deti nechať oblečené, alebo ich  vôbec nevystatovať priamemu slnku, čo sú samozrejme dve najlepšie riešenia, ktorá však nie sú vždy možné.

Existuje celý rad spôsobov, ako včas zabrániť poškodeniu kože.
Riadna ochrana ako klobúk, slnečné okuliare a správny opaľovací krém môžu pomôcť predísť poškodeniu kože.

Praktické rady:

  • Zvoľte vzdušné oblečenie, ktoré pokrýva čo najväčšiu časť tela, snažte sa zakryť krk, ruky, hruď a nohy.
  • Používajte vysoký ochranný faktor (najlepšie 50+).
  • Dávajte deťom klobúk so širokou strechou a slnečné okuliare.
  • Majte so sebou dostatočné množstvo pitnej vody.
  • Vezmite si slnečník, aby ste vytvorili tieň.

Pomocou môže i zdravá strava. Nedávne štúdie ukázali, že určité jedlo môže obmedziť škodu spôsobenú na koži UV žiarením. Pravidelná konzumácia karotenoidov (červená, žltá a oranžová zelenina a ovocie) počas dlhšieho obdobia môže pomôcť chrániť kožu pred spálením a posilniť jej prirodzenú ochrannú funkciu. Podobné výsledky možno dosiahnuť pomocou jedálneho lístka s vysokým podielom omega mastných kyselín (olivový olej, mastné ryby), vitamínu C a E a flavonoidov a pri obmedzení spotreby mliečnych výrobkov a červeného mäsa.

Správne používanie opaľovacieho prípravku

Štúdie ukazujú, že ľudia obvykle používajú len štvrtinu množstva opaľovacieho prípravku, ktoré skutočne potrebujú. Optimálny je nasledujúci postup:

  • Na detskú pokožku nanášajte opaľovací prípravok v hojnom množstve.
  • Aplikujte na pokožku ešte pred odchodom von (20 minút pred vystavením slnku), aby sa prípravok mohol vstrebať do kože.
  • Tvár, vrátane uší a krku, pokryte dostatočne silnou vrstvou krému. Pleť tváre je i u dospelých veľmi citlivá na slnko. Prečítajte si viac o pôsobení slnka na pleť tváre.
  • Venujte zvláštnu pozornosť miestam, na ktoré sa často zabúda, ako sú kolená, priehlavky a chodidlá.
  • Po 30 minútach ideálne pridajte ďalšiu vrstvu prípravku, aby bol nanesený všade, a tak bola zabezpečená plná ochrana.
  • Nanášajte prípravok opakovane vždy po dvoch hodinách, najmä po plávaní alebo v prípade rizika zvýšeného potenia alebo mechanického zotretia prípravku z pokožky.

Regenerácia detskej pokožky po pobyte na slnku

Pitím vody po príliš dlhom vystavení slnečným lúčom môžete urýchliť proces hojenia.

Prevencia je vždy najlepšie riešenie v prípade ochrany proti negatívnemu vplyvu UV žiarenia. Ak bola ale koža príliš vystavená slnku, môžete vykonať určité opatrenia.

Rehydratujte. Vypite veľké množstvo vody, aby sa koža mohla zhydratovať.

Používajte opaľovacie prípravky, ktoré zároveň pomáhajú regenerovať pokožku poškodenú slnkom. Bolo preukázané, že aktívna zložka kyselina glycyrrhetínová podporuje u kože poškodenej UV žiarením proces prirodzenej obnovy DNA. Vo všetkých prípravkoch UV ochrany Eucerin pre deti je táto látka kombinovaná s prírodným antioxidantom licochalconom A, ktorý zabraňuje vzniku voľných radikálov.

Odporúčanie

V prípade vážnejšieho spálenia slnkom, najmä u dojčiat, batoliat a malých detí,  sa okamžite obráťte na lekárnika alebo lekára.

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin