V každodennom živote sa chránime pred slnkom prirodzene tým, že sme oblečení. Na UV ochranu často myslíme len vo chvíli, keď svoje telo úplne a dlhší čas vystavujeme slnečnému žiareniu, teda počas dovolenky. Dôležité však je chrániť pokožku vždy keď ju vystavujeme UV lúčom, nech už je vonku slnečný deň, alebo napríklad, keď máme na sebe tričko s krátkym rukávom, šortky alebo sukňu.
Príznaky a symptómy
Ako spoznať poškodenie pokožky slnečným žiarením
Pokožka tela sa líši od pleti tváre v niekoľkých ohľadoch:
- Vzhľadom na nedostatek priameho kontaktu pokožky tela s okolitým prostredím u nej dochádza k pomalšej prirodzenej obnove buniek než ako pri pleti tváre. Má menšiu mieru prirodzeného olupovania a preto býva pokožka tela silnejšia a šupinatejšia.
- Vrchná vrstva pleti tváre má menšie bunky ako pokožka inde na tele. Menšie bunky znamenajú menšiu ochrannú bariéru, preto sa voda z pleti tváre stráca rýchlejšie ako z pokožky tela.
- Epidermis pleti tváre je asi 0,12 mm silná, zatiaľ čo u pokožky tela má v priemere okolo 0,60 mm. Táto hrúbka môže viesť k hromadeniu odumretých kožných buniek a množeniu baktérií.
Pleť tváre a pokožka tela majú v oblasti ochrany pred slnkom rôzne potreby. Ochrana pre pleť tváre je vyvinutá tak, aby riešila špecifické potreby tenšej, viac exponovanej pleti. Môže obsahovať aj tónovacie zložky pre zjednotenie farebného tónu pleti.
Prečítajte si viac o vplyvoch slnka na pleť tváre.
Prečítajte si viac o štruktúre kože.
Telo má v oblasti ochrany pred slnkom o trochu odlišnejšie potreby, hoci rovnako ako pleť tváre, vyžaduje i citlivá pokožka špeciálne, prispôsobené výrobky na opaľovanie. Vďaka svojej vyššej reaktivite je ohrozenejšia vonkajšími dráždivými látkami. Vzhľadom na jej neznášanlivosť je dôležité, aby zloženie ochrany pred slnkom bolo špeciálne vyvinuté a testované na citlivej pokožke, a aby jej vlastnosti zodpovedali špecifickým potrebám tohto kožného problému.
Správna ochrana pred slnkom môže zabránit množstvu kožných problémov:
Spálenie
Akútne poškodenie kože UV žiarením - spálenie - majú na svedomí lúče UVB. Neprenikajú síce tak hlboko do kože, avšak sú hlavnou príčinou priameho poškodenia DNA. Nechránená koža môže sčervenať, tvoriť pľuzgieriky a veľmi bolieť. Spálenie je zvlášť nebezpečné u detí a dospievajúcich, pretože zvyšuje riziko neskoršieho vzniku rakoviny kožného epitelu a zhubných melanómov. Prečítajte si viac o ochrane detí pred spálením.
Predčasné starnutie pokožky
Medzi negatívne vplyvy slnečného žiarenia patrí vytváranie hlbokých vrások a nepružnej pokožky. Prečítajte si viac o predčasnom starnutí pleti.
Hyperpigmentácia/pigmentové škvrny
Nadmerné pôsobenie slnečného žiarenia je hlavnou príčinou vzniku hyperpigmentácií - nepríjemného stavu pokožky, ktorý vedie k výskytu tmavých škvŕn na pokožke. Prečítajte si viac o hyperpigmentáciách.Polymorfné svetelné erupcie (PLE)
Pokožka tela, ktorá je zvyčajne zakrytá, môže u niektorých jedincov zareagovať na prvé intenzívnejšie vystavenie slnku - napríklad na jar alebo počas dovolenky. Tento typ alergie, pre ktorý je typická svrbivá, páliaca vyrážka, sa nazýva PLE.Acne aestivalis (známe tiež ako Mallorca acne)
Na rozdiel od acne vulgaris nie je táto vyrážka z červených zapálených lézií spôsobená hormonálnymi zmenami a baktériami, ale je to reakcia pokožky na intenzívne slnečné žiarenie a určité zložky obsiahnuté v kozmetických alebo slnečných prípravkoch. Acne aestivalis sa veľmi podobá PLE, a preto môže byť ťažké ich odlíšiť.
Atopická dermatitída / Lupienka
Slnečná ochrana je takisto dôležitá u osôb trpiacich atopickou dermatitídou alebo lupienkou, lebo ich koža je suchá. Lokálne aplikované lieky môžu spôsobiť, že postihnutá koža je ešte citlivejšia a náchylnejšia na spálenie. Prečítajte si viac o atopickej dermatitíde alebo lupienke.
Diabetická pokožka
Pokožka diabetika viaže vodu menej účinne ako koža zdravého človeka. Nedostatok vlhkosti často spôsobí intenzívny pocit svrbenia, ktoré môže postihnúť celé telo. Slnečné žiarenie pokožku ešte viac vysušuje a spôsobuje, že je náchylnejšia na infekcie. Riziko spálenia slnkom takisto zvyšuje znížený prah bolesti, ktorým trpia diabetici.
Rakovina kože
Existujú štyri typy rakoviny alebo prekancerózy súvisiace s UV žiarením. Aktinická keratóza sa prejavuje ako malé, hrubé vyvýšené škvrny na koži, a vzniká v dôsledku dlhého vystavovania pokožky slnku. Z aktinických keratóz sa môže vyvinúť niektorý z druhov rakoviny kože. Najčastejším typom rakoviny kože je bazalióm, ktorý sa prejavuje vo forme otvorených raniek, červených škvŕn, lesklých perlových uzlíkov alebo jaziev. Spinalióm sa prejavuje ako ružový alebo červený uzol, ktorý sa rýchlo vyvíja a so zhoršujúcim sa stavom krváca. Je to druhý najčastejší druh rakoviny kože u ľudí bielej rasy. Najzávažnejšou formou rakoviny kože je melanóm. Väčšina melanómov býva čierna alebo hnedá, avšak môžu byť i melanómy farby kože, ružové, červené, fialové, modré alebo biele.
Odporúčanie
Ak máte obavy o zdravie svojej pokožky, obráťte sa na dermatológa.
Príčiny a faktory
Ako znížiť na minimum riziko poškodenia pleti slnečným žiarením.
Najlepší spôsob, ako zabrániť poškodeniu pokožky, je vyhýbať sa čo najviac slnku. Pretože to však nie je vždy možné alebo žiaduce, je druhým najlepším tipom UV ochrana. Je dôležité mať na pamäti, že škodlivé slnečné lúče môžu pôsobiť na kožu aj počas dní so zatiahnutou oblohou, v tieni a vo vode, takže je potrebná opatrnosť aj vo chvíľach, keď sa nechcete cielene opáliť.
Slnečné žiarenie má síce mnoho pozitívnych stránok - zlepšenie nálady, produkcie vitamínu D, lepší krvný obeh a zvýšená produkcia melanínu. Na druhej strane je potrebné predchádzať poškodeniu pokožky tým, že vylúčime škodlivé pôsobenie UVA lúčov (poškodenie očí, imunosupresia, predčasné starnutie kože, genetické mutácie (melanómy), slnečná alergia a slnečná intolerancia) a UVB lúčov (poškodenie očí, zhnednutie (koža Ázijcov), spálenie a genetickej mutácie / nemelanómovej rakoviny kože).
Najlepší spôsob, ako zabrániť poškodeniu pokožky, je vyhýbať sa čo najviac slnku. Pretože to však nie je vždy možné alebo žiaduce, je druhým najlepším tipom UV ochrana. Je dôležité mať na pamäti, že škodlivé slnečné lúče môžu pôsobiť na kožu aj počas dní so zatiahnutou oblohou, v tieni a vo vode, takže je potrebná opatrnosť aj vo chvíľach, keď sa nechcete cielene opáliť.
Negatívne pôsobenie UVA a UVB lúčov je možné obmedziť na minimum tým, že budete:
- Vyhýbať sa priamemu slnku hlavne medzi 11. a 15. hodinou.
- V dostatočnom množstve a opakovane používať prípravky s UV ochranou.
- Nevystavovať deti priamemu slnku.
- Rešpektovať individuálne potreby daného typu pleti.
- Chrániť sa vhodným oblečením alebo klobúkom.
- Mať na pamäti, aký vplyv môže mať užívanie liekov na znášanlivosť slnka.
Hlavné faktory
Aké faktory zvyšujú riziko poškodenia pokožky slnečným žiarením
Niektorí ľudia sú náchylnejší na kožné problémy a poškodenie pokožky v dôsledku vystavenia slnku. Úlohu tu hrá veľké množstvo faktorov, ku ktorým patria:
- Hormonálne vplyvy
Zvláštny druh hyperpigmentácie, známy ako melazma alebo chloazma, je častejšia u žien, pretože sa objavuje, keď ženské pohlavné hormóny stimulujú nadprodukciu melanínu v koži vystavenej slnku.
- Genetika
Ak jeden z rodičov alebo obaja rodičia mali rakovinu kože, existuje väčšie riziko jej výskytu aj u detí.
- Vek
Riziko rakoviny sa zvyšuje s vekom. Melanóm - ktorý sa môže objaviť kdekoľvek na tele - je častejší vo vekovej kategórii 55 - 64 ako u mladších ľudí.
- Lieky
Niektoré z podávaných liekov, vrátane určitých antikoncepčných piluliek a antibiotík, môžu zvýšiť citlivosť kože a jej náchylnosť na nežiaducu pigmentáciu.
-
Dermatologické/laserové zákroky
Po chemickom peelingu a laserovom zákroku môže byť pokožka červenkastá a veľmi citlivá na slnko.
- Farba pleti
U ľudí s ryšavými alebo svetlými vlasmi, veľmi svetlou pleťou a pehami je väčšia pravdepodobnosť, že sa ich pokožka rýchlo spáli alebo sa prinajmenšom horšie opaľujú. - Zdravotný stav
Ľudia, ktorí trpia lupienkou alebo atopickou dermatitídou mávajú suchú citlivú pokožku, a preto potrebujú špeciálnu starostlivosť aj pri pobyte na slnku. - Acne aestivalis
Táto reakcia kože zvyčajne postihuje ženy mladšieho až stredného veku (25 - 40 rokov).
Odporúčanie
Ak chcete zistiť, či vám hrozí riziko kožných problémov, obráťte sa na dermatológa.
Riešenie
Mimoriadne dôležité je dbať na prevenciu a chrániť pokožku pred poškodením slnečným žiarením, pretože ak je poškodenie vážne, pokožka sa nedokáže sama obnoviť a dôjde u nej k chronickému poškodeniu.
Prevencia a ochranné krémy a mlieka
Chráňte pokožku tela pred škodlivým pôsobením UV žiarenia tým, že budete:
- Používať správny ochranný faktor.
- Nanášať dostatočné množstvo opaľovacieho prípravku.
- Nanášať opaľovací prípravok opakovane vždy po niekoľkých hodinách tak, aby bola zaistená ochrana pokožky, najmä po plávaní, v prípade zvýšeného potenia alebo rizika zotretia.
Sortiment produktov slnečnej ochrany Eucerin využíva unikátnu kombináciu UV filtrov a biologickej ochrany s licochalconom A. Vysoko účinný a fotostabilný systém filtrov s TinosorbS minimalizuje riziko spálenia a licochalcon A chráni pokožku pred chronickým poškodením vďaka svojmu silnému antioxidačnému účinku.
Prípravky slnečnej ochrany boli vyvinuté tak, aby spĺňali potreby rôznych typov pokožky a kožných problémov vrátane citlivosti na slnko pri problematickej pokožke:
Pre normálnu pokožku je určené Eucerin Extra ľahké mlieko na opaľovanie s ochranným faktorom SPF 50+, ktoré ľahko sa vstrebáva.
Ak máte suchú pokožku, môžete použiť Eucerin Vysoko ochranný krém na opaľovanie na tvár Sensitive Protect SPF 50+, ktorý bol klinicky testovaný na pacientoch s problematickou suchou pokožkou až s atopickou pokožkou.
Ak máte atopickú pokožku, môžete použiť Eucerin Extra ľahké mlieko na opaľovanie SPF 50+, ktoré bolo klinicky testované na pacientoch s týmto kožným ochorením.Pokožku je treba nielen chrániť pred UV žiarením, ale následne po pobyte na slnku ochladiť, upokojiť a hydratovať. Prípravky po opaľovaní Eucerin je možné používať kombinácii s ďalšími ošetrujúcimi výrobkami. Všetky výrobky Eucerin telovej kozmetiky by mali byť používané v kombinácii s Eucerin Regeneračným gélovým krémom po opaľovaní Sensitive Relief.
Iné možnosti
Okrem používania prípravkov s UV ochranou (ochranné krémy a mlieka) existujú ďalšie spôsoby, ako chrániť pokožku pred škodlivým pôsobením slnečného žiarenia:
- Noste oblečenie, ktoré pokrýva citlivú pokožku, tj. napr. košele s dlhými rukávmi a dlhé nohavice.
- Noste klobúk so širokou strieskou.
- Pri pobyte vonku používajte slnečník alebo tieniace prístrešky, ktoré majú ochranné UV filtre a sú z reflexných materiálov, takže minimalizujú pôsobenie UVA a UVB lúčov.
- Jedzte stravu bohatú na karotenoidy (červené, žlté a oranžové ovocie a zeleninu). Je dokázané, že ak sa toto ovocie a zelenina jedia dlhšiu dobu, pomáhajú posilňovať prirodzenú ochrannú funkciu kože. Takisto je preukázané, že jedálny lístok s vysokým podielom omega tukov (olivový olej, tučné ryby a pod.), nízkym podielom červeného mäsa a mliečnych výrobkov a s vysokým podielom vitamínov C a E a flavonoidov môže mať podobný efekt.
Odporúčanie
Ak máte obavy z poškodenia svojej pokožky UV žiarením, obráťte sa na dermatológa.