Koža je živý orgán a počas života jedinca prechádza významnými zmenami. Od jemnej pokožky novorodenca, cez dospievanie, keď niektorých trápi akné, až po vrásky v neskoršom veku. Každá fáza má svoje vlastné "požiadavky" a starostlivosť o pleť by mala tieto meniace sa potreby rešpektovať. Voľba vhodných čistiacich, ochranných, výživných a regeneračných pleťových výrobkov v každej z týchto fáz pomôže udržať pleť zdravú a zaistiť jej čo najlepší prirodzený vzhľad i zdravie, bez ohľadu na vek.
Jednotlivé fázy
Pokožka dojčiat
Koža dojčiat je len z pätiny tak hrubá, ako pokožka dospelých. Má rovnaký počet vrstiev, ale každá z nich je výrazne tenšia, preto je obzvlášť jemná a citlivá.
Vonkajšia vrstva epidermis (rohová vrstva) je obzvlášť tenká a bunky nie sú tak husto usporiadané ako u dospelej kože. Potné a mazové žľazy sú tiež menej aktívne, a preto je hydrolipidický film a ochranný kyslý plášť stále pomerne slabý. To znamená, že bariérová funkcia je oslabená a dojčenská pokožka je:
- menej odolná,
- mimoriadne citlivá na chemické, fyzické a mikrobiálne vplyvy,
- náchylná na dehydratáciu,
- citlivejšia na UV žiarenie.
Citlivosť na UV je navyše zvýšená tým, že deti majú tiež nedostatočnú kožnú pigmentáciu. Melanocyty (bunky zodpovedné za tvorbu melanínu) sú prítomné, sú ale menej aktívne, a preto by dojčatá nemali byť vystavované slnku.
Dojčatá tiež oproti dospelým ťažšie regulujú svoju telesnú teplotu. Dôvodom je, že:
- povrchová plocha ich tela je pomerne veľká,
- ich potné žľazy sú menej aktívne,
- prekrvenie ich pokožky sa pomerne pomaly prispôsobuje.
Je dôležité, aby si dospelí toto uvedomovali a sledovali a prispôsobovali im okolitú teplotu.
Prečítajte si viac o pokožke dojčiat, možných kožných ochoreniach, a ako túto pokožku ošetrovať v článku detská pokožka.
Detská pokožka
V 4 rokoch je už koža a jej apendixy (vlasy, nechty a žľazy) vyzretejšie. Detská pokožka je však stále tenšia a má slabšiu pigmentáciu než pokožka dospelých. Pretože sú tieto vlastné obranné mechanizmy menej vyvinuté, je mladá pokožka stále mimoriadne citlivá na UV žiarenie. Prečítajte si viac o detskej pokožke a ako ju ošetrovať.
V 12 rokoch zodpovedá štruktúra a funkcia detskej pokožky pokožke dospelých.
Obdobie dospievania
Hormonálne zmeny v puberte môžu mať na pokožku dramatický dosah – najmä na tvári, ramenách, hrudníku a chrbte. Zvýšená tvorba mazu a narušené uvoľňovanie korneocytov môže viesť k tomu, že pleť je mastná a náchylná na tvorbu akné. Tieto prejavy obvykle odoznejú potom, čo mladý človek dospeje, hoci v niektorých prípadoch (najmä u žien) môže akné pretrvať do stredného veku i dlhšie.
Po 20. roku veku
Genetika, životný štýl a životné prostredie ovplyvňujú fázu, keď začína dochádzať k stenčovaniu epidermis a dermis, a približne okolo 25. roku sa môžu objavovaprvé prejavy starnutia, obvykle v podobe jemných liniek.
Keď sa pleť začína stenčovať, jej bariérová funkcia a jej prirodzená ochrana proti UV žiareniu sa tiež postupne znižujú.
Tiež množstvo kolagénu a pružnosť začínajú klesať rýchlosťou približne 1 % ročne.
Od 30. roku veku
- Bariérová funkcia kože sa stále viac oslabuje.
- Metabolické procesy buniek sa začínajú spomaľovať.
- Zvyšuje sa úbytok vody v pleti.
- Znižuje sa pružnosť pleti.
Od 40. do 60. roku veku
Počas týchto niekoľkých desiatok rokov sa štruktúra pleti postupne mení:
Epidermis:
Usporiadaná skladba jednotlivých vrstiev epidermis mizne. Tvorí sa menej buniek, existujúce bunky sa zmenšujú a horné vrstvy epidermis sa stenčujú. To môže viesť ku:
- Zvýšeniu drsnosti a suchosti pleti.
- Tvorbe hyperpigmentácií (známych tiež ako starecké škvrny).
- Zhoršenému hojeniu rán a zvýšenému riziku kožnej infekcie.
Dermis:
Spojivové tkanivá v strednej vrstve kože postupne strácajú svoju vláknitú štruktúru a schopnosť viazať vodu, elastínové vlákna degenerujú, čím dochádza k strate pevnosti a elasticity pleti, a prehlbujú sa vrásky.
Dochádza tiež k postupnému zhoršovaniu zásobenia dermis a epidermis živinami. Obe vrstvy sa tak bez výživy stenčujú a splošťujú, čo vedie k strate hutnosti a pevnosti pleti - bežný jav u žien po menopauze. Slabšie prekrvenie tiež spôsobuje stratu žiarivosti pleti. Pleť sa môže zdať bledšia, matnejšia a môžu sa v nej objavovať prasknuté žilky.
Subcutis:
Spodná vrstva tukového tkaniva postupne ubúda, čo vedie k strate objemu a pevnosti pleti.
Pleť tiež stráca energiu a stáva sa menej odolnou voči tlaku.
Od 60. do 80. roku veku
- Prirodzená schopnosť kože tvoriť lipidy sa znižuje; to vedie k suchosti kože, dehydratácii a ďalšiemu prehlbovaniu vrások.
- Regenerácia kože sa spomaľuje a pokožka sa stále viac stenčuje, tým dochádza k strate objemu a pevnosti. Hojenie rán je tiež zhoršené.
- UV citlivosť sa zvyšuje a pleť je viac náchylná na hyperpigmentácie (tzv. starecké škvrny).
Od 75. roku sa znižuje imunitná funkcia koža, preto je náchylnejšia na infekciu.
Prečítajte si viac o štruktúre kože v článku štruktúra a funkcia kože.
Prečítajte si viac o procese starnutia, ako pleť ošetrovať a oddialiť prejavy starnutia pleti.
Mužská a ženská pleť starnú odlišne. Prečítajte si viac o tom, ako sa líšia mužská a ženská pleť.
Čo spôsobuje starnutie kože?
Starnutie kože je dané kombináciou rôznych faktorov, ako vnútorných, tak vonkajších. Ak pochopíte, akým spôsobom tieto faktory ovplyvňujú štruktúru a funkciu kože, môže vám to pomôcť lepšie sa orientovať v možnostiach starostlivosti o pleť.
Vnútorné faktory
Náš biologický vek určuje štrukturálne zmeny v koži, z ktorých niektoré sú nevyhnutné:
- Slabšie prekrvenie znamená, že k povrchu pleti je privedeného menej kyslíka a živín, pleť tak získava bledší tón.
- Zníženie aktivity mazových a potných žliaz vedie k oslabeniu hydrolipidického filmu a vysúšaniu pleti. Prečítajte si viac v článku suchosť pleti pod vplyvom starnutia.
- Nižšia tvorba estrogénu po menopauze v kombinácii s pomalšou regeneráciou buniek ovplyvňujú štruktúru ženskej pleti tváre.
Genetika tiež hrá kľúčovú rolu v spôsobe starnutia kože. Naša etnická príslušnosť, pohlavie a typ pleti, s ktorými sa narodíme, to všetko ovplyvňuje, ako rýchlo sa objavia prejavy starnutia na povrchu pleti.
Vonkajšie vplyvy
Dobrou správou je, že viac než 80 % starnutia pleti je spôsobených vonkajšími faktormi, ktoré možno ovplyvniť:
- Environmentálne faktory: UV žiarenie, klimatické zmeny a znečistenie ovzdušia.
- Faktory životného štýlu: fajčenie, alkohol, stravovanie, stres a nedostatočná alebo nevhodná starostlivosť o pleť.
Prečítajte si viac o faktoroch, ktoré ovplyvňujú starnutie pleti a faktoroch, ktoré majú vplyv na pleť.
Výskum ukázal, že oblasti kože, ktoré nie sú vystavované slnku, si zachovávajú svoju pevnosť, pružnosť a schopnosť regenerácie do vysokého veku. Najmä pôsobenie UV žiarenia totiž spôsobuje predčasné starnutie pleti. To znamená, že obmedzenie nášho pobytu na slnku a používanie overených a účinných prípravkov UV ochrany je zásadný krok, ktorým môžeme oddialiť prejavy predčasného starnutia. Prečítajte si viac v článku UV ochrana.
Každodenné čistenie a starostlivosť o pleť výrobkami určenými pre konkrétne potreby daného typu pleti, jej stavu a veku pomôže udržať pleť zdravú a oddialiť prejavy predčasného starnutia. Prečítajte si viac v článku každodenná starostlivosť o pleť tváre.