Atopická dermatitída (tiež známa ako atopický ekzém) sa často objavuje na tvári. V tomto článku sa dozviete, ako rozpoznať príznaky, ktoré sú možné príčiny a spúšťače a odporučíme vám, ako atopickú pleť ošetrovať každý deň i ako ju upokojiť počas akútneho vzplanutia.
Aké sú príznaky atopickej dermatitídy na tvári?
Príznaky atopickej dermatitídy na tvári sú podobné, ako jej príznaky na pokožke tela: pleť je suchá, začervenaná, svrbí a je dráždivá. Niektorí ľudia tiež uvádzajú pocity štípania a/alebo pálenia. Škriabanie svrbiacej pokožky príznaky ďalej zhoršuje a môže dôjsť k jej poškodeniu, infekcii a hrubnutiu.
Atopická dermatitída na tvári, rovnako ako všetky ďalšie formy atopickej dermatitídy, je bežná najmä u dojčiat a detí, a zvyčajne sa objavuje medzi dvomi a šiestimi mesiacmi veku. Najprv postihuje predovšetkým tvár a čelo, ale s rastúcim vekom sa môže rozšíriť aj na ďalšie časti tela. Viac si môžete prečítať v článku Atopická dermatitída a dojčatá a Atopická dermatitída a deti.
Mnoho detí z ochorenia vyrastie, ale u niektorých môže pretrvávať až do dospelosti a u niektorých dospelých sa atopická dermatitída na tvári objaví bez toho, aby ňou trpeli ako deti. Atopická dermatitída na tvári môže u dospelých postihnúť oblasti vlasovej pokožky, čela a líc, pokožku za ušami a citlivú oblasť okolo očí. Viac si môžete prečítať v článkoch Atopická dermatitída na vlasovej pokožke a Atopická dermatitída na očných viečkach. Ak sa chcete dozvedieť viac o pokožke na iných častiach tela, prečítajte si článok Atopická dermatitída na rôznych častiach tela.
Príznaky sa líšia individuálne, aj podľa ročného obdobia, a sú iné aj každý deň. Ochorenie má dve odlišné fázy:
- Vzplanutie alebo akútnu fázu, keď pokožka najviac svrbí a je dráždivá.
- Pokojnejšie obdobie medzi vzplanutiami.
Viac si o oboch týchto fázach a o tom, ako prispôsobiť vašu starostlivosť o pleť každej z nich, môžete prečítať v článku Znalosť atopickej dermatitídy a Ako spoznať a zvládať akútne vzplanutie.
Atopická dermatitída na tvári je na prvý pohľad viditeľná, a preto je obzvlášť stresujúca. Hoci ide o neinfekčné ochorenie, môže deťom aj dospelým komplikovať spoločenské fungovanie a tiež znižovať sebavedomie. Je známe, že má značný vplyv na kvalitu života pacientov aj ich rodín. Viac si prečítajte v článku Ako atopická dermatitída ovplyvňuje spánok a kvalitu života.
Atopická dermatitída nie je jediný typ dermatitídy, ktorý sa môže objaviť na pleti tváre u dospelých aj detí. Medzi ďalšie patria:
- Seboroická dermatitída: príznaky sú podobné, ale pleť len zriedka svrbí. Viac si prečítajte v článku Seboroická dermatitída.
- Kontaktná dermatitída: alergická reakcia na látku, ktorá je v kontakte s vašou pleťou, napr. mejkap (hoci aj mejkap môže vyvolať príznaky atopickej dermatitídy na tvári).
- Fotodermatitída: keď pleť tváre reaguje na slnko. Slnečné žiarenie môže byť u niektorých aj spúšťačom atopickej dermatitídy, zatiaľ čo iní uvádzajú, že ich príznaky zmierňuje.
Viac si prečítajte v článku Znalosť atopickej dermatitídy.
Čo spôsobuje, a/alebo vyvoláva atopickú dermatitídu na tvári?
Atopická dermatitída je genetické ochorenie spojené s poruchou bariérovej funkcie pleti a poruchou imunitného systému. Viac si môžete prečítať v článku Znalosť atopickej dermatitídy.
Spúšťače sa individuálne líšia, môže medzi ne však patriť: podnebie a znečistenie ovzdušia, stres, citlivosť na alergény a ďalšie vonkajšie negatívne vplyvy, ako sú agresívne pleťové čistiace výrobky alebo nevhodný mejkap. Viac si môžete prečítať v článkoch Atopická dermatitída u dospelých, Atopická dermatitída a deti a Atopická dermatitída a dojčatá.
Tiež samotné príznaky atopickej dermatitídy sú jej spúšťačmi. Ak vás tvár svrbí, máte potrebu ju škriabať, čo spôsobuje, že sa baktéria nazývaná Staphylococcus Aureus začne množiť a infikovať pleť. Táto infekcia spôsobuje zápal a svrbenie, ktoré stav pleti ďalej zhoršuje: začarovaný kruh známy ako Cyklus atopickej pokožky. Viac si prečítajte v článku Znalosť atopickej dermatitídy.
Akým najlepším spôsobom upokojiť a ošetrovať atopickú dermatitídu na tvári?
Neexistuje žiadny známy liek na atopickú dermatitídu, existujú však kroky, vďaka ktorým môžete zmierniť vzplanutie (ich počet aj závažnosť), predĺžiť dobu medzi vzplanutiami a pokožku počas vzplanutia upokojiť.
Účinná liečba vyžaduje presnú diagnózu vašich príznakov, aby bolo možné potvrdiť, že vy alebo vaše dieťa skutočne trpíte atopickou dermatitídou, nie niektorým z ďalších druhov dermatitídy na tvári. Poraďte sa s vaším lekárom, ktorý vám poradí a odporučí najvhodnejšiu liečbu pre vašu pleť. Ak vám lekár diagnostikuje atopickú dermatitídu, nasledujúce kroky vám môžu pomôcť:
Obmedzte, či sa úplne vyhýbajte spúšťačom
Rozpoznanie možných spúšťačov a opatrenia, ktoré vám pomôžu sa im vyhýbať, je kľúčovým krokom k zníženiu počtu vzplanutí. Ako na to zistíte v článku Znalosť atopickej dermatitídy.
Pravidelná hydratácia
Primárnym cieľom pri každodennej starostlivosti o atopickú pleť tváre je predĺžiť neakútnu fázu a v tom je zásadná pravidelná hydratácia. Hľadajte hydratačné výrobky (tiež známe ako emolienty), ktoré obsahujú osvedčené zložky, ako sú:
- Licochalcon A: upokojuje pleť a zmierňuje začervenanie.
- Ceramidy: posilňujú bariérovú funkciu pleti.
- Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny: upokojujú a vyživujú pleť a zároveň dopĺňajú jej ochrannú bariéru.
Toto sú kľúčové zložky Eucerin AtopiControl Pleťového krému, ktorý preukázateľne poskytuje atopickej pleti tváre potrebnú každodennú starostlivosť.
Špeciálna starostlivosť počas vzplanutia
Eucerin AtopiControl Pleťový krém je možné použiť aj pri vzplanutí, ale možno bude vaša pleť potrebovať doplňujúcu starostlivosť na zmiernenie svrbenia a upokojenie začervenania a podráždenia. Eucerin AtopiControl Acute krém (s antibakteriálnym dekandiolom a chladivým mentoxypropandiolom) bol vyvinutý špeciálne tak, aby pleti poskytoval starostlivosť a pohodlie, ktoré potrebuje počas vzplanutia.
Oba výrobky je možné používať spoločne s predpísanou liečbou, ktorá často pomáha upokojiť závažné príznaky. Viac si prečítajte v článku Ako spoznať a zvládať akútne vzplanutie.
Jemné čistenie
Agresívne čistiace výrobky môžu pleť tváre dráždiť, preto si na čistenie pleti tváre vyberajte jemné výrobky. Ak ste zvyknutá oplachovať čistiaci výrobok vodou, uistite sa, že nie je príliš horúca, pretože horúca voda môže spôsobiť ďalšie vysušovanie.
Slnečná ochrana
Niektorí ľudia zisťujú, že malé množstvo slnečného žiarenia ich príznakom pomáha, iným ich, naopak, zhoršuje. Tak či tak, nezabúdajte poskytnúť pleti potrebnú ochranu pomocou výrobkov, ktoré sú preukázateľne vhodné pre atopickú pleť tváre. Viac si o dôležitosti slnečnej ochrany môžete prečítať v článku Pokožka a slnko.
Mejkap
Vyberajte si výrobky, ktoré sú bez vône a pri ktorých bolo v ideálnom prípade dokázané, že sú vhodné pre citlivú pleť. Než pôjdete spať, váš mejkap vždy odstráňte.
O kozmetickej starostlivosti pre atopickú pleť sa môžete viac dozvedieť v článku Ako ošetrovať detskú atopickú pokožku a Ako ošetrovať atopickú pokožku u dospelých.