Dezodoranty a antiperspiranty sú všeobecne považované za bezpečné produkty. U osôb s veľmi citlivou pokožkou môžu napriek tomu individuálne vyvolať alergické reakcie.
Príznaky a symptómy
Ako spoznať intoleranciu na deodoranty?
Najčastejším symptómom reakcií na dezodoranty je, že sa objaví červená, olupujúca sa vyrážka na miestach, kde sa prípravky proti poteniu používajú. Tiež pálenie a svrbenie v oblasti podpazušia sú reakciou na podráždenie kože. Vo veľmi závažných prípadoch sa na koži môžu dokonca objaviť červené pupienky, ktoré sa zmenia na mokvajúce pľuzgieriky. Takáto reakcia na dezodoranty alebo antiperspiranty sa môže objaviť buď ihneď po prvej aplikácii, ale v niektorých prípadoch i po celých mesiacoch používania.
Príčiny a faktory
Čo spôsobuje intoleranciu na deodoranty?
Niekedy koža v oblasti podpazušia môže reagovať vyrážkou, tzv. kontaktnou dermatitídou*. Kontaktnú dermatitídu vyvolanú dezodorantmi a antiperspirantmi zapríčiňujú v nich obsiahnuté chemické látky. Najčastejším alergénom, ktorý spustí takúto reakciu, býva parfumácia (parfumové zložky, esenciálne oleje alebo biologické aditíva). Pri dráždení kože môžu zohrať značnú úlohu aj aditíva, ktoré uľahčujú prenikanie prípravku do kože (napr. alkohol)
Odporúčanie
Ak vaša pokožka alergicky reaguje na niektoré produkty, navštívte dermatológa.
Faktory
Ďalšie faktory ovplyvňujúce vznik intolerancie na deodoranty
Ľudia, ktorí trpia ekzémom alebo atopickou dermatitídou, môžu mať pokožku náchylnejšiu na alergické reakcie na dezodoranty, najmä na také, ktoré obsahujú parfumáciu alebo alkohol. Riziko alergickej reakcie sa preto značne znižuje u neparfumovaných dezodorantov a antiperspirantov, alebo u tých, ktoré neobsahujú alkohol.
Riešenie
Ako zabrániť vzniku intolerancie na deodoranty?
Ak viete, že máte veľmi citlivú pokožku, alebo trpíte atopickou dermatitídou, používajte len dezodorant, ktorý neobsahuje najčastejšie alergény, ktoré môžu vyvolať kontaktnú dermatitídu*, tj. parfumáciu a alkohol. A než použijete nejaký nový dezodorant, radšej ho najskôr skúste na predlaktí, aby ste videli, ako bude vaša pokožka na nový produkt reagovať.
Ak sa u vás po použití dezodorantu alebo antiperspirantu objavila kontaktná dermatitída*, prestaňte ho okamžite používať, aby sa pokožka ďalej nedráždila dráždivými látkami a alergénmi. Rovnako je dobré neholiť si podpazušie a nosiť voľné oblečenie, aby sa minimalizovalo podráždenie pokožky.
*Kontaktná dermatitída je stav, keď sa pokožka začervená, je bolestivá alebo zapálená po priamom kontakte s určitou chemickou látkou.
Odporúčanie
Ak sa stav vašej pokožky po niekoľkých dňoch nezlepší, mali by ste navštíviť dermatológa.