Všetci sa potíme, pretože potenie je úplne prirodzená funkcia organizmu. Ak je ale potenie nadmerné a nemožno ho regulovať, môže byť extrémne stresujúce. Toto ochorenie sa volá hyperhidróza a pacientom značne komplikuje život. Zistite viac o rôznych typoch silného potenia.
Prejavy a príznaky
Kedy je potenie bežné?
Potenie je normálna telesná funkcia. Všetci sa potia v horúcom počasí alebo pri fyzickej aktivite. Pot, slaná číra tekutina (99 % vody, 1 % solí) sa vytvára a vylučuje prostredníctvom ekrinných potných žliaz, a plní životne dôležitú funkciu ochladzovania nášho tela.
Viac potiť sa môžeme tiež vtedy, keď sme vystresovaní a nervózni: okrem ekrinných potných žliaz sú aktívne tiež takzvané apokrinné potné žľazy, ktoré síce vylučujú pomerne malé množstvo potu, ale s iným zložením bohatým na bielkoviny a tuky. Keď baktérie metabolizujú apokrinný pot, vzniká nežiaduci telesný pach.
Väčšina ľudí sa silnejšie potí napríklad po tréningu, pri horúcom počasí, a pod. V týchto situáciách telo vytvára a uvoľňuje väčšie množstvo vlhkosti. Ak k tomu dochádza i za okolností, ktoré obvykle potenie nevyvolávajú (t.j. pri miernej teplote, alebo keď je telo v pokoji), nazýva sa toto ochorenie hyperhidróza. Ľudia s hyperhidrózou sa môžu nadmerne potiť a ani zmena vonkajších okolností, napríklad pobyt mimo slnka, im nemusí pomôcť. Ich potné žľazy sú hyperaktívne.
Kedy ide o normálny stav potenia a kedy už o hyperhidrózu?
Môžete trpieť silným potením, ak …
Mávate výrazné vlhké škvrny v podpazuší, kvapky potu na tvári a/alebo máte počas cvičenia alebo teplého počasia vlhké ponožky.
Bežné antiperspiranty vás pred potením dostatočne nechránia.
Váš stav sa zlepšuje pri používaní antiperspirantov určených pre nadmerné potenie.
Zmeny životného štýlu majú pozitívny vplyv na potenie.
Môžete trpieť hyperhidrózou, ak …
Potíte sa podstatne viac, než väčšina ľudí.
Dochádza u vás aspoň k jednej epizóde nadmerného potenia týždenne.
Vo vašej rodine sa už hyperhidróza vyskytla.
Máte podozrenie na niektoré iné ochorenie, ktoré môže hyperhidrózu spôsobiť.
Nadmerné potenie sa môže prejavovať miernym až silným vlhnutím, ktoré má za následok veľké vlhké škvrny na oblečení, vlhké a zapáchajúce chodidlá alebo vlhké a lepkavé dlane.
Približne 1 % obyvateľstva sa nadmerne potí bez zrejmého dôvodu.
Dva typy hyperhidrózy
Termín hyperhidróza sa používa, keď nadmerné potenie presahuje bežné predstavy o potení. Existujú dva hlavné typy.
- Keď nadmerné potenie postihuje niektoré časti tela, ako sú ruky, nohy, časti tváre alebo podpazušie, označuje sa ako primárna (idiopatická) alebo fokálna hyperhidróza.
- Hoci nadmerné potenie nie je považované za nezdravé, môže byť tiež príznakom iného ochorenia, niekedy i závažného. V takom prípade ide o sekundárnu hyperhidrózu, čo znamená, že nadmerné potenie je vedľajší účinok iného ochorenia alebo hormonálnej príčiny (napr. tehotenstva alebo menopauzy).
Ľudia trpiaci primárnou alebo sekundárnou hyperhidrózou môžu potenie vnímať ako veľmi nepríjemné a stresujúce. Preto môže mať nadmerné potenie negatívny dosah na psychiku, ako sú pocity depresie a úzkosti spôsobené tlakom spoločnosti.
Aké sú príznaky silného potenia?
Nadmerné potenie nemožno definovať z hľadiska "množstva potu". Ak ale silné potenie narušuje každodenný život a bežné činnosti, môže ísť o hyperhidrózu.
Nasledujúci popis vám môže pomôcť s diagnózou:
V prípade primárnej alebo fokálnej hyperhidrózy (keď sú postihnuté iba niektoré časti tela), medzi postihnuté oblasti patrí:
- podpazušie (axilárna hyperhidróza)
- chrbát
- dlane rúk (palmárna hyperhidróza)
- tvár (faciálna hyperhidróza)
- chodidlá
- hrudník
- kolenné jamky
Tieto oblasti majú neobvykle vysokú koncentráciu ekrinných žliaz, ktoré majú potenie na svedomí. Ohniská fokálnej hyperhidrózy sa však môžu vyskytovať na niekoľkých častiach tela súčasne.
Ako často sa objavuje potenie pri hyperhidróze?
Jedna alebo viac epizód nadmerného potenia týždenne sú pre väčšinu tých, ktorí trpia primárnou alebo fokálnou hyperhidrózou, bežné (ale nikdy počas spánku).
Pre tých, ktorí trpia sekundárnou hyperhidrózou (kde je príčinou iné ochorenie), závisí početnosť epizód potenia od ochorenia, ktoré ich vyvoláva.
Ako naložiť so silným potením v bežnom živote?
Silné potenie môže zhoršiť kvalitu každodenného života:
Časté sprchovanie alebo prezliekanie počas dňa je časovo náročné, nechuť vyzliecť si bundu alebo nervozita, keď musíte ostatným podať ruku, to všetko môže viesť k pocitom spoločenskej "nepatričnosti", a možno sa budete chcieť vzdať i niektorých športových aktivít. To všetko môže zasahovať i do profesijného života (pre osoby s hyperhidrózou na rukách môže byť napríklad zložité držať nástroje alebo používať klávesnicu). Dôsledkom potom môže byť sociálna izolácia postihnutých.
Príčiny a faktory
Prečo dochádza k silnému poteniu?
Hlavnou príčinou hyperhidrózy sa zdá byť zvýšená aktivita ekrinných potných žliaz.
Výskum preukázal, že v prípadoch primárnej alebo fokálnej hyperhidrózy časť mozgu, ktorá reguluje proces potenia, vysiela ekrinným žľazám signály, i keď telo sa v skutočnosti nepotrebuje ochladiť. Táto dysfunkcia autonómnej nervovej sústavy spôsobí stimuláciu tvorby potu bez akejkoľvek zjavnej príčiny a pacientom prináša tieto nepríjemné ťažkosti.
Primárna alebo fokálna hyperhidróza má dedičný základ: predispozícia sa odovzdáva v rámci rodiny (výskyt v rodine je zrejmý u 30 až 50 % ľudí). Fokálna hyperhidróza postihuje zdravých jedincov, prvýkrát sa objavuje v puberte a vrcholí obvykle medzi dvadsiatym a štyridsiatym rokom.
Príčiny sekundárnej hyperhidrózy sa líšia. Môžu to byť:
- Tehotenstvo
- Menopauza
- Úzkosť
- Užívanie návykových látok a alkoholu
- Srdcové ochorenie
- Cukrovka
- Respiračné poruchy
- Obezita
- Dna
- Hyperaktívna štítna žľaza (hypertyreóza)
- Určité lieky
- Poranenia periférnych nervov
- Parkinsonova choroba
Upozornenie
Prípady sekundárnej hyperhidrózy by mal vyšetriť lekár kvôli určeniu správnej diagnózy.
Ďalšie faktory
Ďalšie faktory ovplyvňujúce vznik silného potenia
I napriek tomu, že sú základné príčiny fokálnej hyperhidrózy genetické, existujú určité faktory, ktoré môžu prispievať k náhlemu poteniu. Rovnako ako u dočasného silného potenia môžu byť vyvolané úzkosťou alebo nervozitou pri konkrétnej situácii, stretnutí či udalosti.
Zmeny životného štýlu, kolísanie celkového zdravia, priberanie na váhe, konzumácia alkoholu, liekov alebo drog, rovnako ako zmeny počasia a teplôt môžu tiež vyvolať silné potenie.
Ak je hyperhidróza spôsobená infekciou, chorobou alebo hormonálnymi zmenami, ide o sekundárnu hyperhidrózu a konkrétny priťažujúci faktor je vlastne jej príčinou. V týchto prípadoch by ste sa mali obrátiť na lekára.
Drobné úpravy životného štýlu môžu pomôcť, ak je potenie len dočasné.
Riešenie
Ako možno silné potenie liečiť?
Neexistuje liečba, ktorá by človeka zbavila potenia – koniec koncov je to základná telesná funkcia. Ľudia trpiaci hyperhidrózou však dnes môžu voliť z niekoľkým možností, ktoré nepríjemné príznaky hyperhidrózy zmiernia. Niektoré z nich dokonca natrvalo.
K dispozícii je široká škála chirurgických a nechirurgických riešení, ktoré sa líšia nákladnosťou, vedľajšími účinkami a dobou ich účinnosti. Väčšina z nich pôsobí na nervy, ktoré stimulujú potné žľazy.
Účinná liečba môže pomôcť výrazne zlepšiť životy tých, ktorí nadmerným potením trpia, preto je dôležité diagnózu a riešenie starostlivo zvážiť.
Upozornenie
Spôsob liečby by mal určiť lekár.
Lokálne použitie: antiperspirant
Antiperspiranty sú zvlášť účinné pri minimalizácii nadmerného potenia v podpazuší vďaka svojmu zloženiu s hliníkovými soľami a sú tiež obvykle prvým opatrením, ktoré dermatológovia odporúčajú, pretože je to skôr "kozmetický" a neinvazívny spôsob, ako regulovať potenie.
Antiperspiranty obsahujú ako účinné látky hliníkové soli, napríklad Aluminium Chlorohydrate (ACH) alebo Aluminium Chloride (AC). Tie pôsobia na apokrinné a ekrinné potné žľazy tým, že čiastočne blokujú kanálik potnej žľazy, a tak znižujú množstvo vylučovaného potu. Tento proces nie je škodlivý. Vďaka zníženej tvorbe potu sa znižuje vlhkosť a významne tiež telesný pach. Antiperspiranty dostanete vo forme spreja alebo guľôčky, a i malé množstvo antiperspirantu môže mať veľký vplyv na produkciu potu.
V prípade nadmerného potenia odporúčame vyskúšať nasledujúce postupy:
Použite Eucerin Guľôčkový antiperspirant večer pred spaním i ráno. Použitie Eucerin Guľôčkového antiperspirantu večer umožňuje, aby sa účinné látky dostali k potným žľazám. Pri sprchovaní nedôjde k jeho zmytiu a vydrží prinajmenšom dva dni. Účinok výrobku je teda vďaka častejšiemu použitiu intenzívnejší.
Medzi možnosti dermatologickej liečby patrí:
- Botulotoxín typu A
(všeobecne známy pod obchodným názvom botox). Zvlášť užitočný je pre tých, ktorí trpia axilárnou hyperhidrózou a je považovaný za jeden z dnes najlepšie preskúmaných spôsobov liečby. Injekcie neurotoxickej látky pomáhajú zabrániť silnému poteniu v podpazuší: dochádza k potlačeniu signalizácie vysielanej nervami ekrinným potným žľazám na ich činnosť, a tým i k útlmu potenia.
- Iontoforéza (elektroliečba)
Tento spôsob privádza do kože ióny pomocou elektrického prúdu. Elektrina pôsobí na potné žľazy tak, že ich dočasne "vypne". Iontoforéza je vhodná na liečbu fokálnej hyperhidrózy na rukách a nohách. V závažných prípadoch možno vykonať i chirurgické zákroky na štítnej žľaze. Tieto postupy (väčšinou vykonávané pomocou lasera alebo chirurgicky) zrušia signál, ktorý telo nabáda k nadmernému poteniu. Sú vhodné pre pacientov, ktorí trpia ťažkou fokálnou hyperhidrózou na rukách, v podpazuší alebo na tvári.
- Liečba tzv. anticholinergickými liekmi
U tejto systémovej liečby dochádza k zablokovaniu neurotransmiterov, ktoré pomáha zabrániť stimulácii potných žliaz. Tieto lieky sa však používajú predovšetkým na liečbu sekundárnej hyperhidrózy a majú závažné vedľajšie účinky.
Ďalšie opatrenia a preventívne kroky, ktoré môžu pomôcť
Príznaky nadmerného potenia možno zlepšiť úpravami životného štýlu:
- Vyhýbať sa koreneným jedlám, alkoholu a káve.
- Vyhýbať sa slnečnému žiareniu.
- Nosiť prírodné materiály, ako je bavlna.
- Nosiť buď svetlé alebo veľmi tmavé oblečenie, ktoré skryje príznaky potenia.
- Podpazušné vložky sú tiež jednou z možností. Absorbujú pot a chránia oblečenie.