1. Ste na seba tvrdí?
Ako sa vidíte? Máte nereálne očakávania o tom, ako vás vidia ostatní? Je dobré si položiť tieto otázky, aby ste sa presvedčili, či na seba nie ste príliš prísni. Mnohí vinia médiá z toho, že v oblasti krásy nastavili nereálne ciele. Pocit, že sa vám tieto ciele stále nedarí dosiahnuť, je stresujúci – zvlášť v prípade, že je vaša pleť náchylná na akné.Tu nájdete viac informácií o psychologickom vplyve akné.
Skúste si pravidelne pripomínať, že nikto nie je dokonalý. Zamerajte sa na svoje silné stránky, oslavujte pozitíva a snažte sa zbytočne nezaoberať vecami negatívnymi. Tento dôležitý krok vám dodá viac vnútorného šťastia, budete sa medzi ostatnými cítiť pohodovejšie a šanca, že sa u vás objaví stresové akné, sa zníži.
2. Meditácia
Podľa mnohých ľudí je odpoveďou na každodenný kognitívny stres meditácia. Slovo „meditácia“ pochádza z latinského pojmu „meditatio“, čo znamená „myslieť“ alebo „byť ponorený v myšlienkach“. Meditácia je o umení „vypnúť“, načúvať sebe samému a zamerať sa na svoje telo, najmä na dýchanie. Je dôležité, aby ste meditovali tam, kde sa cítite naozaj dobre a kde vládne mier a pokoj.
3. Autogénny tréning
Autogénny tréning je technika, ktorá vám umožní regulovať svoj dych a srdcový rytmus a dosiahnuť relaxáciu tela slovnými pokynmi. Niekedy ju prirovnávajú k hypnóze. Ide o sériu šiestich cvičení, ktorých zvládnutie vyžaduje čas, prax a odhodlanie. Keď sa ich však naučíte, môžu byť účinným spôsobom, ako dosiahnuť hlbokú relaxáciu, zvládnuť chronický stres a zabrániť vzniku stresových škvrniek.
4. Jóga
Jóga je zdraviu prospešnou zmesou oddychu a pohybu a pozitívnym a upokojujúcim vplyvom na telesnú a duševnú pohodu. Môže prospieť i vašej koži. Len pár cvikov jogy denne môže priniesť úžasné výsledky a mnoho ľudí zachová tejto technike vernosť po celý ďalší život.
5. Vyspite sa do krásy
Každý, kto sa niekedy po nepokojnej noci cítil náladový a podráždený, vie, aký dôležitý je pre relaxáciu a rovnováhu kvalitný nočný spánok. Aj vaša pleť na svoje zotavenie a regeneráciu potrebuje spánok. V štúdiách sa zistilo, že príliš málo spánku podporuje vznik zápalu – čo je jedna z príčin akné.5
Koľko spánku potrebujete, to záleží na každom jednotlivcovi, zvyčajne sa za optimálne považuje šesť až osem hodín spánku denne. Tu vám navrhneme niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu rýchlo a hlboko zaspať:
- Presvedčte sa, že je vo vašej spálni úplná tma
- Ideálna teplota je niekde medzi 15 ° C a 18 ° C
- Spálňu používajte iba na spánok: v spálni nepracujte, nesledujte televíziu ani nehrajte počítačové hry.
6. Snažte sa prácu brať viac uvoľnene
Svet, v ktorom pracujeme, naberá na rýchlosti a zložitosti. Očakáva sa od nás, že zvládneme viac úloh v kratšom čase a tlak, aby sme boli „vždy v obraze“, môže byť značný. Z toho sú niektorí ľudia nešťastní a frustrovaní, môžu sa objaviť stresové škvrny. Snažte sa vyniknúť bez toho, aby ste si stres pustili k telu. Kľúčom k čo najvyššej produktivite a k minimalizácii stresu je naplánovať si deň tak, aby ste sa mohli riadiť jasným harmonogramom a aby ste vedeli, na čom budete pracovať a kedy. Snažte sa počas dňa zaradiť krátke prestávky.
7. Doprajte si deň starostlivosti „wellness“
Nájdite si upokojujúci rituál, ktorý vám pomôže znížiť stres, a odmeňujte sa vždy, keď začne byť tlak príliš veľký. Môže ísť o relaxačný kúpeľ s pleťovou maskou, po ktorej sa necháte chvíľu rozmaznávať starostlivosťou, každomesačná návšteva kúpeľov, sauny alebo termálnych kúpeľov, či pravidelné masáže. Nech už si zvolíte čokoľvek, doprajte svojmu telu a mysli čas na to, aby si tú chvíľu naozaj prežili. Tým ľahšie dosiahnete úľavu od napätia, posilníte ducha a vyhnete sa stresujúcemu akné.
8. Buďte fit
Všetci poznáme ten dobrý pocit po dlhej prechádzke alebo behu na čerstvom vzduchu: naša myseľ je bdelá, telo sa cíti skutočne nažive a pleť má svieži a žiarivý vzhľad. Cvičenie však nie je prínosom len pre telo. Uvoľňujú sa hormóny šťastia, ktoré prispievajú k pokoju a pocitu sebavedomia, a zlepší sa nám nálada. Viac si môžete prečítať v článku Akné a šport.
9. Zdravá výživa
Zdravá výživa pomôže vášmu telu lepšie sa so stresom vyrovnať. Čo by teda malo byť na jedálnom lístku? Na živiny bohaté, vyvážené a prirodzené potraviny a veľa čerstvých a surových plodín. Dodávajú vitamíny a minerály, ktoré sú práve v období stresu také dôležité. Káva, čaj, cukor a energetické nápoje nie sú vhodné, pretože telo skôr povzbudzujú, než aby mu pomohli uvoľniť sa. Zdravé stravovacie návyky sú pre osoby trpiace akné obzvlášť dôležité. Viac informácií nájdete v článku Akné a výživa.
10. Rovnováha medzi prácou a súkromným životom
Rovnováha medzi prácou a životom sa odvíja od vzťahu medzi vaším profesionálnym a súkromným životom, ktorý by mal byť čo najvyváženejší. Nie je problém na krátku dobu zanedbať jedno v prospech druhého, ale dlhodobá nerovnováha vedie k pocitu nespokojnosti a k stresu. Kritickým faktorom je často to, ako nakladáte s časom. Preto sa nenechávajte pohltiť činnosťami, kde sa časom ľahko plytvá: sledovanie sociálnych médií, aktualizácie príspevkov a prehliadanie internetu trvá dlhšie, než by sa zdalo. Snažte sa nastaviť si jasné priority. To vám pomôže rozoznať to dôležité od menej dôležitého.