Čo spôsobuje nedokonalosti pleti

Čo spôsobuje nedokonalosti pleti? Ako sa z nich stáva akné?

4 min čítanie
Zobraziť viac

Príčiny vzniku akné sú spájané s mýtami, z ktorých mnohé nie sú založené na pravde. Všetci lekári sa však zhodnú na tom, že akné je hormonálne podmienené ochorenie. O vzťahu medzi hormónmi a akné sa dozviete viac v článku Akné a hormóny.  

Ako iste vieme, niektorí z nás sú geneticky náchylnejší na tvorbu vyrážok ako ostatní, a že niektoré lieky, fajčenie, stres a nesprávna starostlivosť o pleť môžu byť spúšťacími faktormi akné. Existujú tiež dôkazy o príčinnej súvislosti medzi stravou a akné. O všetkých týchto potenciálnych príčinách a spúšťacích faktoroch sa dočítate viac v článku Príčiny a spúšťacie faktory akné

Tento článok je zameraný na fyziologické príčiny akné – zaoberá sa tým, čo sa vlastne v našej koži deje. Poukazuje na časté a komplexné faktory, ktoré zapríčiňujú vznik čiernych bodiek, bielych bodiek a vyrážok, a tým, ako sa rozvinú v akné. O rôznych typoch akné sa viac dozviete tu.

Všetko sa začína okom nepostrehnuteľnými mikrokomedónmi v koži

komedón
Drobné zápaly obklopujúce vlasové folikuly sú jednou z hlavných príčin akné.

 

 

Komedón je upchatý vlasový folikul. Mikrokomedón – názov pre mikroskopicky malý, subklinický (zatiaľ okom nepostrehnuteľný) komedón. K vzniku mikrokomedónov dochádza postupne – tak, ako sa množia kožné bunky (keratínocyty) produkujúce keratín. Ide o prirodzený proces, ku ktorému dochádza aj v zdravej koži, bez toho aby vznikali akékoľvek problémy, pretože mikrokomedóny sa opäť rozpustia. U ľudí so sklonom k akné je však proces rozpúšťania sprevádzaný zápalovými reakciami, známymi pod názvom mikrozápal.

Mikrozápal - hlavná príčina cyklu akné

Akné je primárne zápalové ochorenie. Podľa najnovších výskumov je mikroskopický zápal jednou z hlavných príčin akné. Predpokladá sa, že je dôsledkom reakcie imunitného systému organizmu na baktérie, lipidy alebo androgény (mužské pohlavné hormóny).*

„Teraz vieme, že zápal sprevádza každú fázu vývoja akné, nie iba tú, kedy je na povrchu kože vidieť vyrážky,“ tvrdí dermatológ, MUDr. Markus Reinholz.
mikrozápal
Zápal je prítomný počas celého obdobia vývoja akné

Potom nastúpia seborea a hyperkeratóza

Vnútorné faktory, ako sú hormonálne zmeny (napr. počas puberty alebo menštruačného cyklu) a lieky, ako aj vonkajšie faktory (napr. vplyvy prostredia), môžu viesť k zvýšenej tvorbe ako kožného mazu (seborea), tak aj korneocytov (hyperkeratóza - zhrubnutie vonkajších vrstiev kože). To je príčina vzniku čiernych bodiek, bielych bodiek a vyrážok. Obidva uvedené faktory taktiež zohrávajú svoju rolu pri rozmnožovaní baktérii, čo v konečnom dôsledku spôsobuje vývoj papúl a pustúl pri akné. O pojmoch používaných na popis akné, ako sú papuly a pustuly, a o ich význame sa dočítate viac v článku Problematická pleť zo všeobecného pohľadu.

Seborea

mazové žlazy
Nadmerná produkcia kožného mazu je známa pod názvom seborea. Hyperkeratóza môže viesť k upchaniu mazových žliazok a k hromadeniu kožného mazu.

Mazové žľazy produkujú olejovitú látku nazývanú sébum (kožný maz), ktorá udržiava pružnosť pokožky a vlasov. Ľudia s problematickou pleťou a akné majú sklon k zvýšeným hladinám androgénov (mužských hormónov) v krvi. Ich mazové žľazy môžu byť voči androgénom citlivejšie. Tieto androgény podporujú rast mazových žliaz a nadmernú tvorbu mazu. Nadmerná tvorba mazu je známa ako seborea.  
Nadmerné množstvo mazu na povrchu pokožky narúša prirodzený proces odlupovania odumretých buniek (ktorý sa nazýva deskvamácia). Zloženie lipidov v maze, ktorý sa hromadí v mazových zľazách, je taktiež spúštacím faktorom zápalu.

Hyperkeratóza

Hyperkeratóza je abnormálne zhrubnutie vonkajších vrstiev pokožky. Spôsobuje ju nadmerná produkcia kožných buniek (tiež známych ako keratínocyty) v ústiach mazových žliaz a nedostatočná deskvamácia (odlupovanie) odumretých kožných buniek, keďže maz ich viaže k povrchu pokožky. Tieto bunky potom vytvárajú zátky, ktoré uzatvárajú ústia mazových žliaz. 

Propionibacterium acnes (alebo P. acnes) – baktéria, ktorá sa ako neškodná bežne vyskytuje na povrchu pokožky, tiež zohráva pri hyperkeratóze dôležitú rolu. Vytvára biofilm (tenkú vrstvičku) na povrchu pokožky, ktorý narúša fyziologický proces deskvamácie, čím prispieva k vytváraniu zátok. 

Objavia sa čierne bodky, biele bodky a vyrážky

Maz sa hromadí v uzavretých mazových žľazách a stena folikulu sa vyduje, čím vznikajú komedóny (čierne a biele bodky)a vyrážky:

Otvorené komedóny (čierne bodky)

Otvorené komedóny (čierne bodky)

Ide o malú tmavú plochú léziu, ktorá vznikla v dôsledku upchatia mazovej žľazy. Tmavé sfarbenie vzniká oxidáciou kožného mazu a nijako nesúvisí s nečistotou. 

Uzatvorené komedóny (biele bodky)

Uzatvorené komedóny (biele bodky)

Ide o vyvýšenú okrúhlu léziu pokrytú mliečne bielou čiapočkou. Je jedným typom vyrážky.

Vyrážky

Ide o zapálenú (vyvýšenú a začervenanú) léziu vyplnenú hnisom, obvykle bolestivú. Je to taktiež súhrnný názov často používaný pre všetky nedokonalosti pleti: komedóny, papuly aj pustuly. 

Bakteriálny rast zhoršuje viditeľný zápal spôsobujúci akné

zápal
Baktéria P.acnes rozkladá maz a vytvára látky spôsobujúce ďalší zápal

Hromadenie mazu produkovaného mazovými žľazami predstavuje ideálnu živnú pôdu pre baktérie, najmä pre P.acnes. Baktérie kolonizujú ústia upchatých mazových žliaz a podnecujú rozklad mazu. Látky vznikajúce týmto rozkladom podporujú ďalší zápal, čo vedie k tvorbe papúl a pustúl, ktoré sprevádzajú akné. 

V závažných prípadoch dochádza v neskorších fázach zápalu k pretrhnutiu steny folikulu. Dôjde k uvoľneniu lipidov, mastných kyselín, korneocytov (buniek), baktérii a bunkových fragmentov, čo môže spôsobiť ďalší zápal okolitej kože. 

O rôznych formách akné sa dozviete viac v článku Rôzne typy akné a o niektorých možných vplyvoch akné na vašu pleť sa dočítate v článkoch Hyperpigmentácia a Jazvy po akné.

 

 

*Zdroj: Recent Advances in Acne Pathogenesis: Implications for Therapy, Shinjita Das, Rachel V. Reynolds, Am J Clin Dermatol (2014) 15:479–488
DOI 10.1007/s40257-014-0099-z

Odporúčané produkty

Súvisiace články

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin