Príčiny a spúšťacie faktory akné

Príčiny a spúšťacie faktory akné

5 min čítanie
Zobraziť viac

Príčiny a spúšťacie faktory akné

Príčiny vzniku akné sú spájané s mýtami, z ktorých mnohé nie sú založené na pravde. Všetci lekári sa však zhodnú na tom, že akné je hormonálne podmienené ochorenie. O vzťahu medzi hormónmi a akné sa dozviete viac v článku Akné a hormóny.  

Ako iste vieme, niektorí z nás sú geneticky náchylnejší na tvorbu vyrážok ako ostatní, a že niektoré lieky, fajčenie, stres a nesprávna starostlivosť o pleť môžu byť spúšťacími faktormi akné. Existujú tiež dôkazy o príčinnej súvislosti medzi stravou a akné. O všetkých týchto potenciálnych príčinách a spúšťacích faktoroch sa dočítate viac tu

Tento článok je zameraný na fyziologické príčiny akné – zaoberá sa tým, čo sa vlastne v našej koži deje. Poukazuje na časté a komplexné faktory, ktoré zapríčiňujú vznik čiernych bodiek, bielych bodiek a vyrážok, a tým, ako sa rozvinú v akné. O rôznych typoch akné sa viac dozviete tu.

Čo spôsobuje/spúšťa akné a čo ho zhoršuje?

Bohužiaľ, neexistuje nič, čo by akné „vyliečilo“. Porozumenie potenciálnym spúšťacím faktorom, ktoré môžu byť príčinou ako vzniku, tak aj zhoršenia postihnutia vyrážkami, vám však môže pomôcť dosiahnuť úľavu od príznakov a zlepšenie stavu vašej pleti. Nižšie uvádzame niektoré z najbežnejších faktorov:

Strava

Výskumné dáta o vplyve stravy na akné sú síce nejednoznačné a kontroverzné, väčšina vedcov sa však zhodne na tom, že potraviny s vysokým glykemickým indexom a mliečne výrobky môžu pri problematickej pleti spôsobiť zhoršenie príznakov. Značné diskusie sa vedú aj o možnom vplyve ďalších potravín. Viac o diskusiách na tému výživa a o tom, prečo sú niektoré potraviny považované za spúšťacie faktory akné, sa dozviete v článku Akné a výživa.

Fajčenie

Výskumy naznačujú, že fajčenie spôsobuje zhoršenie stavu akné tým, že pleť vystavuje oxidačnému stresu a mení zloženie kožného mazu. 
Štúdia na vzorke 1000 žien tiež preukázala, že výskyt akné je podstatne vyšší u fajčiarok (cca 40%) ako u nefajčiarok (cca 10%).1

1 Capitanio a kol. z British Journal of Dermatology 2007 157, str.1040–1085

Medikácia

O liekoch, ako sú antidepresíva, antiepileptiká a steroidy, je známe, že vyvolávajú akné. Dlhodobejšie užívanie antibiotík môže viesť k poruche črevnej mikroflóry, čo negatívne vplýva na zdravie pleti.

Nadmerné užívanie adrogénov môže tiež uľahčiť prepuknutiu akné – acne fulminans, vzácne ochorenie, ktoré je u niektorých kulturistov nežiaducim, vedľajším efektom užívania a nadužívania anabolických steroidov. Viac sa o tejto problematike dočítate v článku Akné a léky.

Nevhodná starostlivosť o pleť

Pravidelné a dôkladné čistenie je dôležitým krokom v starostlivosti o problematickú pleť. Avšak nešetrné čistiace pleťové prípravky na báze mydla a príliš horúca voda môžu narušiť prirodzenú rovnováhu pokožky a viesť k zhoršeniu príznakov.

Niektoré prípravky určené na starostlivosť o pleť a niektoré make-upy sú tiež mastné a komedogénne (tzn. upchávajú póry a spôsobujú akné).

Stres

Niektorí vedci sa domnievajú, že stres naše telo núti k vyššej produkcii inzulínu (inzulín je hormón, ktorý sa tvorí v podžalúdkovej žľaze a umožňuje bunkám využívať a skladovať cukor získaný zo sacharidov). Inzulín stimuluje androgénne (mužské) hormóny, ktoré následne podporujú zvýšenú produkciu kožného mazu (seboreu) a hyperkeratózu (nadmernú produkciu kožných buniek, čo spôsobuje upchávanie mazových žliaz). To sú kľúčové fázy vývoja vyrážok. Viac sa dočítate v článkoch Akné a hormóny a Vývoj akné.

Keď je človek v strese, podstatne sa znižuje aj jeho schopnosť a rýchlosť hojenia rán.2

Najmä dlhotrvajúca úzkosť pleti vôbec neprospieva a akné pri nej doslova „prekvitá“. Život s akné nie je jednoduchý, čo môže mať vplyv na sebadôveru jedinca a spôsobovať ďalší stres. To má za následok zhoršenie prejavov na koži. Viac sa dočítate v článku Akné a stres.

Mechanické dráždenie

Dlhodobejší tlak a trenie môže na pleti vyvolať prepuknutie akné. Akné v dôsledku trenia – známe ako acne mechanica – vzniká, keď príliš obtiahnuté oblečenie alebo úzke prúžky (napr. na podprsenke, pri neoprénovom oblečení alebo podbradových pásikoch na helme) zadržiavajú pot na koži. Podráždenie spôsobené potom má za následok zvýšenú tvorbu mazu a vznik vyrážok. O acne mechanica sa dočítate viac v článku Akné a šport. Podráždenie kože môže tiež spôsobiť pocit svrbenia, a pokiaľ sa veľa škrabete alebo sa tejto oblasti stále dotýkate, napomáhate šíreniu baktérii a zhoršeniu akné.

Slnečné žiarenie

Čo sa týka slnečného žiarenia vo vzťahu k akné, tu sa názory rôznia. Hoci si ľudia s akné niekedy myslia, že sa ich pleť na slnku zlepšuje, väčšina odborníkov sa zhodne na tom, že UV žiarenie akné naopak zhoršuje. Prečo to tak je sa dozviete v článku Akné a ochrana pred slnkom.

Vplyvom peelingových prípravkov a užívaním liekov na akné je koža citlivejšia na svetlo a nadmerné slnečné žiarenie môže zvýšiť riziko problémov s pigmentáciou a zjazvením. Ako k tomu dochádza, zistíte v článkoch Akné a hyperpigmentácia a Jazvy po akné.

2 Marucha PT, Kiecolt- Glaser JK, Favagehi M. Mucosal wound healing is impaired by examination stress. Psychosom. Med. 1998;60:362-5

Všetko sa začína okom nepostrehnuteľnými mikrokomedónmi

Komedón je upchatý vlasový folikul. Mikrokomedón – názov pre mikroskopicky malý, subklinický (zatiaľ okom nepostrehnuteľný) komedón. K vzniku mikrokomedónov dochádza postupne – tak, ako sa množia kožné bunky (keratínocyty) produkujúce keratín. Ide o prirodzený proces, ku ktorému dochádza aj v zdravej koži, bez toho aby vznikali akékoľvek problémy, pretože mikrokomedóny sa opäť rozpustia. U ľudí so sklonom k akné je však proces rozpúšťania sprevádzaný zápalovými reakciami, známymi pod názvom mikrozápal. 

Mikrozápal - hlavná príčina cyklu akné

Akné je primárne zápalové ochorenie. Podľa najnovších výskumov je mikroskopický zápal jednou z hlavných príčin akné. Predpokladá sa, že je dôsledkom reakcie imunitného systému organizmu na baktérie, lipidy alebo androgény (mužské pohlavné hormóny).*

TERAZ VIEME, ŽE ZÁPAL SPREVÁDZA KAŽDÚ FÁZU VÝVOJA AKNÉ, NIE IBA TÚ, KEDY JE NA POVRCHU KOŽE VIDIEŤ VYRÁŽKY
tvrdí dermatológ, MUDr. Markus Reinholz.

*Zdroj: Recent Advances in Acne Pathogenesis: Implications for Therapy, Shinjita Das, Rachel V. Reynolds, Am J Clin Dermatol (2014) 15:479–488 DOI 10.1007/s40257-014-0099-z

Potom nastúpia seborea a hyperkeratóza

Vnútorné faktory, ako sú hormonálne zmeny (napr. počas puberty alebo menštruačného cyklu) a lieky, ako aj vonkajšie faktory (napr. vplyvy prostredia), môžu viesť k zvýšenej tvorbe ako kožného mazu (seborea), tak aj korneocytov (hyperkeratóza - zhrubnutie vonkajších vrstiev kože). To je príčina vzniku čiernych bodiek, bielych bodiek a vyrážok. Obidva uvedené faktory taktiež zohrávajú svoju rolu pri rozmnožovaní baktérii, čo v konečnom dôsledku spôsobuje vývoj papúl a pustúl pri akné. O pojmoch používaných na popis akné, ako sú papuly a pustuly, a o ich význame sa dočítate viac v článku Problematická pleť zo všeobecného pohľadu.

Seborea 
Mazové žľazy produkujú olejovitú látku nazývanú sébum (kožný maz), ktorá udržiava pružnosť pokožky a vlasov. Ľudia s problematickou pleťou a akné majú sklon k zvýšeným hladinám androgénov (mužských hormónov) v krvi. Ich mazové žľazy môžu byť voči androgénom citlivejšie. Tieto androgény podporujú rast mazových žliaz a nadmernú tvorbu mazu. Nadmerná tvorba mazu je známa ako seborea.

Nadmerné množstvo mazu na povrchu pokožky narúša prirodzený proces odlupovania odumretých buniek (ktorý sa nazýva deskvamácia). Zloženie lipidov v maze, ktorý sa hromadí v mazových zľazách, je taktiež spúštacím faktorom zápalu.

Hyperkeratóza
Hyperkeratóza je abnormálne zhrubnutie vonkajších vrstiev pokožky. Spôsobuje ju nadmerná produkcia kožných buniek (tiež známych ako keratínocyty) v ústiach mazových žliaz a nedostatočná deskvamácia (odlupovanie) odumretých kožných buniek, keďže maz ich viaže k povrchu pokožky. Tieto bunky potom vytvárajú zátky, ktoré uzatvárajú ústia mazových žliaz.

Propionibacterium acnes (alebo P. acnes) – baktéria, ktorá sa ako neškodná bežne vyskytuje na povrchu pokožky, tiež zohráva pri hyperkeratóze dôležitú rolu. Vytvára biofilm (tenkú vrstvičku) na povrchu pokožky, ktorý narúša fyziologický proces deskvamácie, čím prispieva k vytváraniu zátok.

Objavia sa čierne bodky, biele bodky a vyrážky

Maz sa hromadí v uzavretých mazových žľazách a stena folikulu sa vyduje, čím vznikajú komedóny (čierne a biele bodky)a vyrážky:

Otvorené komedóny (čierne bodky) 
Ide o malú tmavú plochú léziu, ktorá vznikla v dôsledku upchatia mazovej žľazy. Tmavé sfarbenie vzniká oxidáciou kožného mazu a nijako nesúvisí s nečistotou. 

Uzatvorené komedóny (biele bodky)
Ide o vyvýšenú okrúhlu léziu pokrytú mliečne bielou čiapočkou. Je jedným typom vyrážky.

Vyrážky
Ide o zapálenú (vyvýšenú a začervenanú) léziu vyplnenú hnisom, obvykle bolestivú. Je to taktiež súhrnný názov často používaný pre všetky nedokonalosti pleti: komedóny, papuly aj pustuly.

Bakteriálny rast zhoršuje viditeľný zápal spôsobujúci akné

Hromadenie mazu produkovaného mazovými žľazami predstavuje ideálnu živnú pôdu pre baktérie, najmä pre P.acnes. Baktérie kolonizujú ústia upchatých mazových žliaz a podnecujú rozklad mazu. Látky vznikajúce týmto rozkladom podporujú ďalší zápal, čo vedie k tvorbe papúl a pustúl, ktoré sprevádzajú akné. 

V závažných prípadoch dochádza v neskorších fázach zápalu k pretrhnutiu steny folikulu. Dôjde k uvoľneniu lipidov, mastných kyselín, korneocytov (buniek), baktérii a bunkových fragmentov, čo môže spôsobiť ďalší zápal okolitej kože.

Čo môžem urobiť preto, aby som zabránil/a vzniku akné?

Naša pleť je rovnako jedinečná, ako my sami. Preto to, čo pomáha jednému, nemusí účinkovať na druhého. Aj napriek tomu tu uvedieme niekoľko všeobecných odporúčaní, ktoré vám môžu pomôcť vylepšiť stav vašej pleti:

Strava
Veda o výžive, rovnako ako aj zdravý rozum nám napovedajú, že kľúčom k zdravému telu a zdravej pleti je zdravá, vyvážená strava. Preto si skúste pochutnávať na pestrej strave a veďte si osobné záznamy (ktoré niektorí dermatológovia nazývajú „kožný denníček“) o všetkom, čo jete a čo mohlo spustiť výsyp kožných vyrážok a akné. 

Pokiaľ to nepomôže, je možné vyskúšať takzvanú „eliminačnú diétu“. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je z jedálnička vylúčiť možných vinníkov problémov (ako sú jedlá s vysokým glykemickým indexom a vysokým obsahom cukru a mliečne výrobky). Viac o tejto problematike sa dozviete v článku Akné a strava.

Fajčenie
Prestaňte fajčiť. Keď to nedokážete, pokúste sa aspoň znížiť spotrebu nikotínu.

Medikácia
Pokiaľ ste presvedčený/á, že lieky, ktoré užívate, spôsobujú zhoršenie vášho akné, poraďte sa so svojim lekárom. Ten vám pravdepodobne odporučí inú alternatívu. 

Starostlivosť o pleť
Pleť si čistite ráno aj večer.  Pred spaním nezabudnite dôkladne odstrániť všetok make-up.

Vyberajte si také čistiace, hydratačné a ošetrujúce prípravky, ktoré majú špeciálne zloženie určené pre problematickú pleť a akné. Používajte iba prípravky, ktoré sú preukázateľne nekomedogénne (tj. ktoré nespôsobujú akné). Pokiaľ si aktuálne liečite akné medikamentózne, presvedčte sa, že používate prípravky kompatibilné s vašou terapiou.

O prípravkoch z radu Eucerin DermoPure bolo dokázané, že vedú k redukcii počtu vyrážok, upokojujú podráždenie a zabraňujú vzniku nových nedokonalostí. Rad zahŕňa prípravky, ktoré vám pomôžu aj ako paralelná starostlivosť používaná spolu s liekmi na akné.

Stres
Pokúste sa nájsť spôsob, ako sa uvoľniť. Cvičenie vám pomôže udržať telo v dobrej kondícii (a získať väčší pocit kontroly). Niektoré tipy ako znížiť stres nájdete tu.

Mechanické dráždenie
Najlepšie spôsoby ako zabrániť akné vzniknutému v dôsledku trenia, sú: a) sprchovať sa vždy čo najskôr po športovej aktivite a b) vždy, keď je to možné, uprednostniť  bavlnené oblečenie pred umelými vláknami Lycra. Pokúste sa nechytať tvár rukami, pravidelne čistite svoj mobil, perte posteľnú bielizeň a uteráky, aby sa počet baktérii udržal na minime.

Slnečné žiarenie
Slnečnému žiareniu sa vystavujte s mierou. Vyhýbajte sa najväčšiemu slnečnému žiareniu a pleť chráňte vhodným prípravkom, napr. Eucerin Ochranný krémový gél na opaľovanie na tvár Oil Control SPF 30 alebo SPF 50+.

Iba neustálym skúšaním jednotlivých odporúčaní v trvaní niekoľko týždňov môžete prísť na to, ktoré z rozmanitých ovplyvňujúcich faktorov sú relevantné konkrétne pre vás. Tak môžete dosiahnuť zlepšenie stavu vašej pleti. Pokiaľ však príznaky pretrvávajú a obťažujú vás, nezabudnite, že máte k dispozícii širokú škálu liečebných možností. Poraďte sa s lekárom o tom, aké liečebné alternatívy sú pre vašu kožu najlepšie.

Ďalšie odporúčané produkty

Súvisiace články

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin