Spálenie od slnka

Spálenie od slnka – príznaky a liečba

6 min čítanie
Zobraziť viac

Čo je to spálenie od slnka a čo ho spôsobuje?

Pokožka je začervenaná, opuchnutá a bolí – spálenie od slnka je nepríjemné, a predovšetkým škodlivé pre pokožku. Lekársky termín pre spálenú pokožku je „dermatitis solaris“. Ide o akútne poškodenie kože spôsobené ultrafialovým žiarením (skrátene UV žiarenie). Konkrétnym vinníkom nepríjemného a bolestivého spálenia a poškodenia pokožky je potom UVA žiarenie a najmä UVB žiarenie, ktoré sú obe súčasťou slnečného svetla. Spálenie môže viesť k dlhodobému poškodeniu pokožky a zvyšovať riziko vzniku rakoviny kože. Preto je dôležité sa v prvom rade zamerať na prevenciu vzniku aj miernych spálenín od slnka. Existuje niekoľko krokov na prevenciu a liečbu miernych, stredne ťažkých alebo ťažkých spálenín od slnka. 

Bežné príznaky spálenia od slnka

Spálená pokožka sa prejavuje okrem iného nasledujúcimi príznakmi alebo sprievodnými javmi:

  • pokožka po pobyte na slnku hreje
  • začervenanie a občasné pľuzgiere
  • bolesť
  • opuch

Príznaky sa objavujú približne 3 až 5 hodín po pobyte na slnku, pričom najzávažnejšie sú 12 až 24 hodín po slnení. Približne po dvoch dňoch sa môže poškodená koža začať lúpať. Po 72 hodinách sprievodné javy mierneho spálenia odznejú a príznaky pomaly ustupujú, až sa nakoniec postihnutá oblasť pokožky úplne zahojí. Proces hojenia je obvykle ukončený približne po týždni, ale môže trvať aj dlhšie v závislosti od závažnosti spálenia.

Oblasti najčastejšie postihnuté spálením od slnka

Niektoré časti pokožky sú častejšie alebo oveľa intenzívnejšie postihnuté spálením ako iné. Patrí medzi ne:

  • pokožka tváre (najmä nos)
  • krk
  • ruky a predlaktia
  • klenby nôh (v lete)
  • u žien je spálením od slnka častejšie postihnutý aj dekolt

Vzhľadom na to, že riziko nepríjemného spálenia je na týchto oblastiach pokožky vyššie, mali by ste ich intenzívne ošetrovať a chrániť pred slnkom, napr. používaním produktov starostlivosti o pokožku s ochranným faktorom SPF (sun protection factor). Na tvár odporúčame v lete používať Eucerin Vysoko ochranný krém na opaľovanie na tvár SPF 50+ pre všetky typy pleti. Poskytuje vysokú ochranu proti UVA/UVB žiareniu a vysokoenergetickému viditeľnému svetlu (HEVIS). Celoročne môžete používať denný hydratačný krém s SPF, napríklad Eucerin Hyaluron-Filler + 3x EFFECT s SPF 15, ktorý je určený pre všetky typy pleti a poskytuje ochranu proti UVA žiareniu, alebo potom denný krém Eucerin Hyaluron-Filler + 3x EFFECT SPF 30. Oba prípravky dodávajú hydratáciu citlivej a starnúcej pokožke tváre a chránia ju pred spálením a poškodením slnkom. Ďalším krokom sú opaľovacie prípravky Eucerin, ktoré pleť chránia pred nepríjemným spálením a zároveň ošetrujú pokožku poškodenú miernym spálením.

Ďalšie odporúčané produkty

Závažnosť spálenia od slnka: tabuľka stupňov závažnosti

Spáleniny od slnka možno rozdeliť do troch stupňov závažnosti. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené tri stupne závažnosti a tipy na to, čo robiť, aby ste spálenej pokožke uľavili od bolesti a ďalších príznakov: 

 

Stupeň závažnosti spálenia od slnka

Čo pomáha?

1. stupeň alebo mierne spálenie od slnka:

Pri miernom spálení je pokožka začervenaná a horúca. Postihnuté miesta bolia, pália a svrbia a pokožka je napätá. Viac ohrozené spálením sú oblasti najviac vystavené slnečnému žiareniu, ako je tvár, ruky, krk a u žien aj oblasť dekoltu.

Mierne spálenie od slnka zvládnete ošetriť sami. Postihnuté oblasti pokožky ochladzujte, aby ste zmiernili nepríjemné pocity. Vhodné sú mokré obklady, na ktoré môžete prípadne použiť studený harmančekový čaj. Známym domácim prostriedkom na úľavu pri spáleninách od slnka sú tvarohové obklady: Na miesta spálené slnkom naneste tvaroh z chladničky a prekryte ich čistou bavlnenou látkou. Dôležité upozornenie: Tvaroh sa nesmie nanášať na poranenú pokožku, pretože hrozí riziko infekcie. Na spálenú tvár je veľmi príjemná chladivá maska z plátkov uhorky.

Proti príznakom mierneho spálenia od slnka pomáha aj studená sprcha a upokojujúci krém po opaľovaní, napríklad Eucerin Regeneračný gélový krém po opaľovaní Sensitive Relief. Hyalurónová hmla v spreji Eucerin Hyalurónová hydratačná hmla zase ochladí a upokojí spálenú pokožku tváre a krku. Dôležité je piť viac ako obvykle. Telo má v dôsledku spálenia pokožky zvýšenú potrebu tekutín.

Spálenie od slnka 2. stupňa (stredne ťažké až ťažké):

Spálenie od slnka 2. stupňa môže byť stredne ťažké aj ťažké. Okrem začervenania a bolesti pri ňom na pokožke vznikajú aj pľuzgiere.

Pri stredne ťažkom spálení od slnka bez pľuzgierov sa riaďte vyššie uvedenými tipmi. Osobitnú pozornosť venujte tomu, aby ste telu dodali dostatok tekutín.

Ak je spálenie od slnka silné a objavia sa aj pľuzgiere, mali by ste navštíviť lekára. Ten môže pľuzgiere odborne otvoriť, aby sa spálené miesta pokožky rýchlejšie zahojili. Sami by ste si pľuzgiere nemali prepichovať, hrozí riziko infekcie.

Spálenie 3. stupňa (ťažké):

Ak je spálenie od slnka ťažké, môžu byť bežné príznaky ako bolesť, začervenanie a pľuzgiere sprevádzané závažnejšími sprievodnými javmi, ako je napr. olupovanie vrchnej vrstvy pokožky na spálených miestach. Pri spálení 3. stupňa sa môže vyskytnúť aj horúčka, nevoľnosť a zimnica.

Pri spáleninách od slnka 3. stupňa určite navštívte lekára. Môžu sa objaviť komplikácie, napr. infekcie a problémy s krvným obehom. Lekár rozhodne, či vám predpíše lieky proti bolesti a antibiotiká. Okrem toho je potrebné kvôli stabilizácii obehu kompenzovať vzniknutý nedostatok tekutín. To sa vykonáva formou infúzií. Liečba ťažkých spálenín od slnka môže prebiehať ambulantne alebo v rámci hospitalizácie.

 

Po tom, čo spálenie od slnka ustúpi a pokožka sa začne lúpať, môže jej pomôcť pri obnove hydratačný a regeneračný krém. Produktový rad Eucerin pH5 prispieva k obnove prirodzenej ochrannej kožnej bariéry a upokojuje podráždenú a citlivú pokožku. Ak je vaša pokožka po spálení suchá, vyskúšajte produktový rad Eucerin UreaRepair PLUS s intenzívnym hydratačným účinkom.

Kto sa najčastejšie spáli?

Najčastejšie trpia spálením od slnka deti a dospievajúci so svetlým typom pleti (typ 1-2). Približne 75 % všetkých spálenín od slnka sa vyskytuje u osôb mladších ako 20 rokov. Rodičia by mali dbať na používanie opaľovacích krémov pre deti. Prečítajte si článok o ochrane pred slnkom u dojčiat a detí a o tom, prečo je taká dôležitá.


Výskyt spálenín od slnka podľa veku:

Vo veku 18 až 29 rokov sa 71 % osôb spáli raz ročne.

U osôb starších ako 60 rokov sa raz ročne spáli 16 %.

Ako dlho trvá, kým sa pokožka spáli?

Každý človek toleruje slnečné žiarenie inak, a preto sa individuálne líši aj miera, do akej je pokožka schopná sa sama brániť proti spáleniu v dôsledku UVA a UVB žiarenia. Doba bezpečného pobytu na slnku, než sa pokožka spáli, sa nazýva „doba vlastnej ochrany pred slnečným žiarením“.

Súvisí predovšetkým s typom pokožky: Ľudia so svetlejšou pleťou produkujú menej melanínu a sú viac ohrození miernym a stredne silným spálením aj po niekoľkých minútach pobytu na slnku. Čím tmavšia pokožka, tým dlhšia je jej vlastná schopnosť brániť sa spáleniu.

Ako predchádzať spáleniu tváre a tela na slnku

Žena s klobúkom
Klobúk proti slnku môže poskytnúť dodatočnú ochranu tváre.

Najlepším spôsobom prevencie spálenia je používanie vhodných opaľovacích prípravkov s vysokým ochranným faktorom. Opaľovacie prípravky Eucerin kombinujú širokospektrálne, fotostabilné UVA/UVB filtre a zaisťujú spoľahlivú ochranu. Ich používaním nielen znížite riziko vzniku rakoviny kože, ktoré je jedným z dlhodobých dôsledkov spálenia, ale tiež zabránite predčasnému starnutiu kože spôsobenému slnečným žiarením (tzv. fotostarnutie).

Odporúča sa tiež vyhýbať sa poludňajšiemu slnku (približne od 11.00 do 15.00 hod.), pretože v tejto dobe je UV žiarenie najsilnejšie. Okrem toho sa môžete pred slnkom chrániť nosením dlhého oblečenia a tvár tieniť klobúkom a slnečnými okuliarmi s UV filtrom. Pred slnečným žiarením by sa mali chrániť najmä ľudia so svetlým typom pleti alebo s fotosenzitivitou spôsobenou liekmi, ktorí sú najviac náchylní na spálenie.

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin