Trocha slnka prospieva vašej nálade a aj pleti. Avšak hoci niektorí ľudia v minulosti odporúčali horské slnko ako liečbu akné, vedci v súčasnosti vedia, že priveľa slnka nie je vhodné pre každý typ alebo stav pokožky – a to platí aj o pleti so sklonom k akné.
Tento článok sa zaoberá tým, ako nadmerné a/alebo nechránené vystavovanie pleti slnečným lúčom môže eventuálne zhoršiť príčiny a spúšťacie mechanizmy akné a situáciu skôr zhoršiť, ako zlepšiť. Vysvetľuje aj to, ako si môžete užívať slnko a ošetrovať svoju pokožku so sklonom k akné, a to aj v prípade, že podstupujete medikamentóznu liečbu akné.
Pokožka a slnko
Aké má UV žiarenie pozitívne účinky na akné?
Slnečné svetlo je v primeranom množstve pre naše telo a myseľ prospešné. Je dôležitým zdrojom vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre mnohé dôležité procesy v našom tele, ako je napríklad vývoj zdravých kostí. Viac informácií sa dozviete v článku Ako UVA, UVB a HEV žiarenie ovplyvňuje pokožku.
Slnečné lúče môžu taktiež zlepšiť náladu. Schopnosť nášho tela produkovať serotonín (často nazývaný ako „hormón šťastia“) je priamo ovplyvnená slnečným žiarením. Výskum ukázal, že nedostatok slnečného žiarenia môže spôsobovať sezónnu afektívnu poruchu (tzv. S.A.D.), kedy sa ľudia dostávajú do depresie.
Vyššie teploty tiež stimulujú obeh a potenie. Zvýšené potenie, ak je správne regulované, môže pomôcť priviesť prebytočnú mastnotu na povrch pokožky a vyčistiť póry. Ako k tomu dochádza sa dozviete v článku Akné a šport.
Niektorí ľudia s akné a/alebo pokožkou so klonom k akné tvrdia, že sa stav ich pokožky zlepšuje, keď si užívajú trochu pobytu na slnku. Život s akné môže byť stresujúci, takže pokiaľ trocha slnka poteší vás aj vašu pokožku, potom je všetko v poriadku. Viac o psychologických následkoch života s akné sa môžete dočítať tu.
Aké má UV žiarenie naopak negatívne účinky na akné?
Každý z nás je výnimočný a naša koža je rovnako výnimočná, ako sme my. Preto to, čo funguje pre jedného, nemusí nutne fungovať aj pre druhého. Na každého pacienta s akné, ktorý tvrdí, že sa mu pokožka na slnku zlepšuje, natrafíte na iného, ktorý naopak hovorí, že v teplejších mesiacoch sa stav jeho pokožky zhoršuje. Existuje hneď viacero možných dôvodov:
- Slnko spôsobuje vysúšanie pokožky. Dokonca aj mastná pokožka (nadbytočná produkcia mazu je typická pre pokožku náchylnú na akné) potrebuje vlhkosť. Pri nadmernom vystavovaní slnečnému žiareniu sa koža vysúša a mazové žľazy (produkujúce kožný maz, ktorý dodáva koži potrebnú mastnotu) pracujú na plné obrátky. Táto prebytočná tvorba kožného mazu – známa ako mazotok – je jednou z kľúčových fáz vzniku vyrážok.
- Ďalším dôsledkom vysúšania pokožky je to, že rohovatie a keratinuje (kožné bunky na povrchu tvrdnú). To prekáža prirodzenému procesu, pri ktorom odumreté kožné bunky odpadávajú, čo zabraňuje výtoku kožného mazu z pórov. Následkom toho vznikajú komedóny.
- Produkcia potu sa zvyšuje v teplom počasí rovnako ako rýchlosť, ktorou pot degraduje na povrchu pokožky. To vytvára prostredie, v ktorom sa P.acnes, baktérii spojenej s akné, dobre darí a šíri sa.
- Slnečné svetlo môže tiež vyvolať určitý konkrétny typ akné, známy pod názvom Acne aestivalis (častejšie však ako Mallorca akné). Dochádza k nemu, keď sú UVA lúče v kombinácii s chemickými látkami obsiahnutými v niektorých prípravkoch starostlivosti o pleť a slnečnej ochrany a vyvolajú neželanú alergickú reakciu. Akné aestivalis sa vyskytuje prevažne u žien medzi 25. a 40.rokom života, z ktorých mnohé trpeli v puberte na akné. Viac o tejto problematike sa môžete dočítať v článku Rôzne typy akné.
- Nadmerné vystavenie slnku a/alebo nevhodná ochrana pred slnkom, môžu tiež spôsobiť problémy s pigmentáciou. Ľudia s akné alebo jazvičkami po akné sú obzvlášť náchylní na hyperpigmentáciu. Viac sa dozviete v článku Akné a hyperpigmentácia.
- A ako všetci vieme, slnko predstavuje aj ďalšie riziká pre všetky typy pleti – nielen pre ľudí trpiacich problematickou pleťou. Patria k nim spáleniny od slnka (v najhoršom prípade aj rakovina), slnečné alergie (napríklad polymorfná svetelná erupcia, skratka PLE) a predčasné starnutie pokožky.1. Viac sa o tom dozviete v článku Ako ovplyvňuje UVA, UVB a HEV žiarenie pokožku.
Ochrana pred slnkom
Aká ochrana pred slnečným žiarením je vhodná na problematickú pleť?
Niektorí ľudia s aknóznou pokožkou sa snažia čo najviac vyhýbať produktom slnečnej ochrany v obave, že im oleje a chemikálie v krémoch upchajú póry a zhoršia stav pokožky. Iným sa nepáči skutočnosť, že niektoré produkty ochrany pred slnečným žiarením spôsobujú, že ich pleť pôsobí lesklým dojmom.
Účinná ochrana pred slnečným žiarením je nevyhnutná pre všetky typy pleti. A pleť so sklonom k akné nie je výnimkou. Voľba správnej slnečnej ochrany môže byť v skutočnosti pre kožu so klonom k akné ešte dôležitejšia, keďže je mimoriadne náchylná na hyperpigmentáciu.
Dôležité je si vybrať produkty, ktoré boli špeciálne vyvinuté pre pokožku so sklonom k akné, a pri ktorých bolo klinicky aj dermatologicky dokázané, že pokožke poskytujú potrebnú ochranu bez toho, aby upchávala póry, zvyšovala lesk pleti alebo vyvolávala a zhoršovala akné.
Vyberajte si ľahké krémy, emulzie alebo gély. Ľahšia štruktúra však neznamená, že potrebujete robiť kompromisy, keď chcete vysokú ochranu. Hľadajte produkty označené ako „nekomedogénne“ – to znamená, že neobsahujú prísady, ktoré by mohli upchávať póry a spôsobovať vyrážky.
Eucerin Ochranný krémový gél na opaľovanie na tvár Oil Control ponúka ľahkú textúru a je dodávaný vo variantoch ochranného faktoru SPF 30 a 50+. Obidva SPF sú nekomedogénne. Klinicky aj dermatologicky sa preukázalo, že sú vhodné pre problematickú pleť. Poskytujú dlhodobý zmatňujúci efekt a obsahujú L-karnitín, regulujúci kožný maz, čím pomáha zlepšiť stav kože.
Ak používate peeling na báze kyselín alebo resurfacing, ako je vysoko účinný Eucerin DermoPure Sérum pre regeneráciu pleti, potom je dôležité mať na pamäti, že vaša koža bude na lúče UVA a UVB ešte citlivejšia. Odporúčame, aby ste tento produkt používali večer a na druhý deň ráno aplikovali vysoký ochranný faktor.
Aká je vhodná slnečná ochrana pri liečbe akné?
Účinné látky v niekoľkých postupoch pri liečbe akné – napr. benzoylperoxid, tretinoín, adapalen a kyselina azeleová – môžu zvýšiť citlivosť pokožky na lúče UVA a UVB. Viac sa dozviete v článku Liečba akné a vedľajšie účinky. Ak podstupujete liečbu, je dôležité, aby ste praktikovali „bezpečné slnenie“. Obmedzte čas strávený vonku, vyhýbajte sa slnku počas hodín, kedy najintenzívnejšie páli, a kedykoľvek máte príležitosť, noste ochranný odev. Zvoľte si vysoký faktor ochrany pred slnečným žiarením, ako je Eucerin Ochranný krémový gél na opaľovanie na tvár Oil Control SPF 30 alebo SPF 50+ a dbajte na to, aby ste ho aplikovali ako počas slnečných dní, tak aj tých zamračených.