žena popužívajúci krém na tvár

Hyperpigmentácia a slnko – Čo je príčinou tmavých škvŕn a ako proti nim pokožku chrániť?

5 min čítanie
Zobraziť viac

Najčastejšou príčinou hyperpigmentácie pokožky je slnko, a preto je účinná ochrana proti slnečnému žiareniu tým najdôležitejším krokom v prevencii pigmentových škvŕn. V tomto článku popisujeme rôzne typy hyperpigmentácie a spôsoby, akými možno pokožku chrániť tak, aby zostala rovnomerne sfarbená a rozjasnená.

Čo je hyperpigmentácia?

štrukúra kože
Hyperpigmentácia sa prejavuje formou tmavých plochých škvŕn na pokožke, líšiacich sa veľkosťou a farbou.

Výrazom „hyperpigmentácia“ označujeme stav pokožky s nerovnomerne rozloženým pigmentom.

Hyperpigmentácia sa prejavuje tmavými škvrnami (fľakmi) na pokožke, ktoré spôsobujú jej nerovnomerné zafarbenie. Týmto tmavým škvrnám sa hovorí slnečné škvrny alebo aj starecké škvrny, avšak hyperpigmentácia je tiež základným prejavom rôznych kožných ochorení, medzi ktoré patrí napríklad pozápalová hyperpigmentácia. Hyperpigmentácia sa obvykle objavuje na tých oblastiach pokožky, ktoré sú pravidelne vystavené slnku, ako je napr. tvár a ruky.

Čo je príčinou/spúšťačom tmavých škvŕn na pokožke?

Slnečné žiarenie
Slnečné žiarenie spúšťa tvorbu melanínu v pokožke, a je preto najčastejšou príčinou porúch pigmentácie prejavujúcich sa napr. formou slnečných škvŕn

Hyperpigmentácia je spôsobená zvýšenou tvorbou melanínu. Melanín je prirodzený pigment, ktorý dodáva pokožke, vlasom a očiam farbu. Zvýšená produkcia melanínu môže mať množstvo príčin, pričom medzi tie hlavné patrí slnenie, vek, hormonálne zmeny a tiež poranenia alebo zápaly pokožky.

Najčastejšou príčinou vzniku pigmentových škvŕn je bezpochyby slnečné žiarenie, ktoré spúšťa tvorbu melanínu v pokožke. Melanín funguje ako prirodzená ochrana pokožky pred škodlivými lúčmi slnečného žiarenia a spôsobuje jej opálenie. Nadmerné slnenie však môže tento prirodzený proces narušiť a spôsobiť poruchy pigmentácie prejavujúce sa hyperpigmentáciou.

Hlavnou príčinou predčasného starnutia pokožky a pigmentových škvŕn je teda oxidačný stres spôsobený UVA a UVB žiarením. Nedávne štúdie však ukázali, že k hyperpigmentácii môže prispievať aj oxidačný stres spôsobený vysokoenergetickým viditeľným svetlom, teda svetlom, ktoré vidíme všade okolo seba.1,2

1 Mahmoud BH, Ruvolo E, Hexsel CL, Liu Y, Owen MR, Kollias N, et al. Impact of long-wavelength UVA and visible light on melanocompetent skin. J Invest Dermatol. 2010;130(8):2092–2097. doi: 10.1038/jid.2010.95.

2 Duteil L, Cardot-Leccia N, Queille-Roussel C, Maubert Y, Harmelin Y, Boukari F, et al. Differences in visible light-induced pigmentation according to wavelengths: a clinical and histological study in comparison with UVB exposure. Pigment Cell Melanoma Res. 2014;27(5):822–826. doi: 10.1111/pcmr.12273.

Slnečné škvrny na pokožke

zrelá pleť
Slnečné škvrny sa bežne objavujú na tvári

Malé tmavšie škvrny na pokožke známe ako „slnečné škvrny“ sú, ako už názov napovedá, spôsobené slnečným žiarením. Obvykle sa objavujú na oblastiach pokožky často vystavovaných slnku, čo je napríklad pokožka tváre, krku, dekoltu a rúk. Sotva sa tmavé škvrny objavia, môže ich ďalšia expozícia slnečnému žiareniu ešte zhoršovať, teda stmavovať.

Slnečným škvrnám sa tiež bežne hovorí „starecké škvrny“. S pribúdajúcim vekom sa totiž znižuje počet buniek produkujúcich melanín (tzv. melanocytov) a tie, ktoré zostanú, sa zväčšujú a majú tendenciu sa zhlukovať. Tieto fyziologické zmeny sú zodpovedné za nárast počtu stareckých/slnečných škvŕn u osôb starších ako 40 rokov. Viac informácií sa dozviete v článku venovanom starnutiu pokožky.

Melazma a slnko

Melazma na hornej pere
Melazma sa obvykle objavuje na hornej pere, lícach a na čele

Melazma je typ hyperpigmentácie prejavujúcej sa väčšími pigmentovými škvrnami predovšetkým na tvári a vyskytuje sa najmä u žien. Predpokladá sa, že vzniká v dôsledku pôsobenia ženských pohlavných hormónov, estrogénu a progesterónu, ktoré stimulujú nadprodukciu melanínu pri vystavení pokožky slnku. Vyskytuje sa pri 10 – 15 % tehotných žien a pri 10 – 25 % žien užívajúcich perorálnu antikoncepciu.3 
Hoci sú primárnym spúšťacím faktorom melazmy hormóny, slnečné žiarenie môže proces vzniku melazmy podporiť a zhoršiť. Viac informácií o melazme si môžete prečítať v článku Čo spôsobuje melazma a ako je možné zmierniť tmavé škvrny na pleti?3

3 The International Dermal Institute, Melasma Unmasked by Dr Clauida Aguirre quoting Kang, H. Y., & Ortonne, J. P. (2010). What should be considered in treatment of melasma. Annals of Dermatology, 22(4), 373-378.

Pozápalová hyperpigmentácia a slnko

pozápalová hyperpigmentácia
U pacientov trpiacich akné sa pozápalová hyperpigmentácia vyskytuje bežne

K pozápalovej hyperpigmentácii dochádza po zahojení poranenej pokožky, ktoré po sebe zanechá plochu so zmenenou farbou. Bežne sa vyskytuje u pacientov s akné, atopickou dermatitídou alebo lupienkou, ale môže byť tiež spôsobená kozmetickými zákrokmi, ako je dermabrázia, laserové ošetrenie a chemický peeling. Stav sa zhoršuje nadmerným vystavovaním sa slnečnému UV žiareniu4.

4 Postinflammatory hypopigmentation and hyperpigmentation. Ruiz-Maldonado R, Orozco-Covarrubias ML Semin Cutan Med Surg. 1997 Mar; 16(1):36-43.

Ako chrániť pokožku pred hyperpigmentáciou?

používanie opaľovacieho krému
Každodenné používanie opaľovacieho krému so širokospektrálnymi filtrami môže pomôcť zabrániť vzniku pigmentových škvŕn

Ochrana pred slnkom je bez ohľadu na prirodzenú farbu pleti tým najdôležitejším krokom v prevencii hyperpigmentácie. Je dôležité si uvedomiť, že slnečné lúče pôsobia aj cez mraky, a preto je nutné pokožke dopriať potrebnú ochranu každý deň. Dbajte na dôkladné rozotretie prípravku a v prípade potreby aplikujte novú vrstvu.

Obmedziť výskyt pigmentových škvŕn môžete aj tým, že obmedzíte pobyt na slnku. Snažte sa predovšetkým vyhýbať slnku v hodinách najintenzívnejšieho svitu a kedykoľvek je to možné noste ochranný odev vrátane klobúka a okuliarov proti slnku.

Ak už pigmentové škvrny máte, rozumným prístupom k slneniu a k ochrane pred slnkom môžete aspoň zabrániť ich zhoršeniu.

Na čo sa zamerať pri prípravkoch na ochranu pred slnkom?

Hľadajte produkty poskytujúce vysokú alebo veľmi vysokú ochranu pred UVA a UVB žiarením, na ktorých je jasne uvedené, že majú UVB filtre a ochranný faktor aspoň SPF 30 (a, samozrejme, aj spoľahlivé UVA filtre). Odporúčame voliť zároveň produkty s ochranou pred vysokoenergetickým viditeľným svetlom a riadiť sa pri výbere typom a stavom pokožky.

Opaľovacia emulzia Eucerin Pigment Control SPF 50+ bola špeciálne vyvinutá tak, aby pomáhala predchádzať hyperpigmentácii spôsobenej slnkom. Technológia Advanced Spectral Technology značky Eucerin kombinuje širokopásmové fotostabilné UVA/UVB filtre1 zaisťujúce vynikajúcu ochranu pred UV žiarením s antioxidačnými účinkami licochalconu A, ktorý neutralizuje pôsobenie vysokoenergetického viditeľného svetla (HEVIS). Táto opaľovacia emulzia ďalej obsahuje kyselinu glycyrrhetinovú, ktorá podporuje vlastný mechanizmus obnovy DNA pokožky, a jedinečnú a patentovanú účinnú látku thiamidol, ktorá pôsobí na základné príčiny hyperpigmentácie.

Aj keď je vždy najlepším riešením hyperpigmentácii predchádzať, thiamidol pomáha tým, ktorí ňou už trpia. Klinické a dermatologické testy preukázali, že thiamidol obmedzuje výskyt tmavých škvŕn a zabraňuje ich opätovnému vzniku. Opaľovaciu emulziu Eucerin Pigment Control SPF 50+ je možné používať spoločne s ďalšími produktmi radu Eucerin Anti-Pigment, ktoré pomáhajú zmierňovať pigmentové škvrny.5

 

5 Denne maximálne štyri aplikácie prípravkov s obsahom thiamidolu.

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin